Yarımadanın kontrol merkeziydi şimdi manzara izleme noktası: Çandarlı Kalesi


Çandarlı tarihte önemli bir yere sahip olmuş. Her zaman bölgeye hüküm süren medeniyetlerin denizden gelen tehlikeleri izlediği ve deniz ticaretinde üs olarak kullandıkları kale kullanılmış. Bölgenin yönetimi de buradan devam etmiş. Çandarlı’da çok önemli bir tarihi yapı olan kale bu yüzden her medeniyetin elinin değdiği bir nokta olmuş. Cenevizliler ve Osmanlı Devletinden izler taşıyan tarihi yapının temelleri MÖ 600 yılına kadar uzanıyor. Amazon kadınlarının temellerini attığı söyleniyor. Tarihi yapı Çandarlı’da çok önemli bir noktada yer alıyor.  

ÇANDARLI KALESİ ADINI NERDEN ALIYOR? 

Yarımada şeklinde olan bölgenin her yerini bu kaleden görmek mümkün. Deniz de çok rahat şekilde buradan izleniyor ve kontrol edilebiliyormuş. Osmanlı Devleti buraya çok önem vermiş. Çandarlı Halil Paşa tarafından restore edilip buradaki bütün değişimlerle ilgilendiği için bölgeye Çandarlı denilmiş. Kalenin adı da Çandarlı Kalesi olarak kalmış. Çandarlı Halil Paşa ailesini bu bölgeyi restore etmesi için seferber etmiş. Aktif şekilde de ticarette bölge aynı Cenevizliler zamanında kullanıldığı gibi kullanılmış.  

ÇANDARLI KALESİ TARİHİ 

Burçlarıyla, surlarıyla Çandarlı Kalesi yüzyıllardır burada bulunuyor. Tarihine bakıldığında MÖ 6. yüzyıla kadar temellerinin dayandığı söyleniyor. Amazonlu kadınlar ilk temelleri atmış. 13. Yüzyılda ise Cenevizliler bu halini kaleye kazandırmış. Belirli bir süre Cenevizlilerin hüküm sürdüğü bir yer olmuş burası. 1450/1455 yılları arasında tekrar restore edilmiş ve şimdi görünümünü kazanmış.  

Giriş kapısında ise Osmanlı tuğrası bulunuyor. 2. murat döneminde daha bakımlı bir hale gelmiş kale. Bölgeyi korumak amaçlı yapılmış. Komutanların bölgeyi buradan yönettiği söyleniyor. Cenevizliler inşa etmişler kaleyi. Gittikleri her bölgeye aynı tarz kaleleri inşa etmişler. Beş burçtan meydana gelen kale 2200 metrelik bir alana yapılmış. Yarımada olan Çandarlı’nın her yanı buradan görünüyor. Ege denizinin harika manzarası kaleden muhteşem görünüyor. Adalar ve adacıklar da buradan görmek mümkün.  

Burçlarını gezebilir manzarayı görebilirsiniz. Daha küçük olan kale Osmanlı Devleti’yle beraber büyümüş. 2. Murat’ın sadrazamı Çandarlı Halil Paşa burayla ilgilenmiş. Restoresi için çok çalışmış. Bu sebeple de bölgeye ailenin adı verilmiş.  

Mehmetcan Sarıkaya

Ben Mehmetcan Sarıkaya, 24 yaşındayım. Edirne doğumluyum. Düzce Üniversitesi'nde Turizm öğrencisiyim. Yeni yerler gezip görmeyi, keşifler yapmayı seviyorum. Sizlere birbirinden güzel destinasyonları anlatacağım. Böylelikle Gezi Biletim sizler için online rehber görevi görecek. Gezi Biletim ile "En Kaliteli Tatiller Sizin Olsun!"

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: