Seyahat Tavsiyeleri

Yesemek Açık Hava Müzesi’ne yoğun ilgi


Gaziantep’in İslahiye ilçesindeki Hitit dönemine ait eserlerin yer aldığı Yesemek Açık Hava Müzesi ve Heykel Atölyesi’ni 2 bin 694 kişi ziyaret etti.

İslahiye ilçe merkezine 23 kilometre mesafedeki Yesemek Taş Ocağı ve Heykel Atölyesi’nde sfenksler, kapı aslanları, oturan aslanlar, kanatlı aslanlar, Amanos Dağlarını temsil eden Dağ Tanrısı kabartmaları, savaş sahnesi kabartmaları ve mimari parçalar bulunuyor.

Antik dünyada eşi benzeri olmayan 518 heykelin bulunduğu, 3 bin yıllık Yesemek Taş Ocağı ve Heykel Atölyesi’ni 2021 yılının ilk 3,5 ayında yerli ve yabancı 2 bin 694 kişi ziyaret etti.

UNESCO’nun Dünya Kültürel ve Doğal Mirası Geçici Listesi’nde yer alan atölye ile ilgili AA muhabirine açıklama yapan Gaziantep Müze Müdürü Özgür Çomak, turizm sezonu itibari ile de ziyaretçilerin daha artmasını dileyerek, “Tüm ziyaretçilerimizi Yesemek’e bekliyoruz.” ifadesini kullandı.

Mehmetcan Sarıkaya

Ben Mehmetcan Sarıkaya, 24 yaşındayım. Edirne doğumluyum. Düzce Üniversitesi'nde Turizm öğrencisiyim. Yeni yerler gezip görmeyi, keşifler yapmayı seviyorum. Sizlere birbirinden güzel destinasyonları anlatacağım. Böylelikle Gezi Biletim sizler için online rehber görevi görecek. Gezi Biletim ile "En Kaliteli Tatiller Sizin Olsun!"

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: