Yılkı atları Kızılırmak Deltası’na ayrı bir güzellik katıyor

Yılkı atları Kızılırmak Deltası’na ayrı bir güzellik katıyor

yilki_atlari_kizilirmak_deltasina_ayri_bir_guzellik_katiyor_1625835310_3202 Yılkı atları Kızılırmak Deltası'na ayrı bir güzellik katıyor
Samsun’daki Kızılırmak Deltası’nda bulunan yılkı atları, fotoğraf tutkunları ve ziyaretçilerin ilgisini çekiyor. UNESCO Dünya Mirası Geçici Listesi’ndeki Kızılırmak Deltası, 19 Mayıs, Bafra ve Alaçam ilçeleri sınırlarında yer alan 56 bin hektarlık alanı kapsıyor.

Yb4Ts_1625835320_617 Yılkı atları Kızılırmak Deltası'na ayrı bir güzellik katıyor

Deltada koloniler halinde yaşayan 300 civarındaki yılkı atı, doğaya ayrı güzellik katıyor.
Samsun Turizmciler Derneği Başkanı Dilek Genç, AA muhabirine, deltanın, barındırdığı yaban hayvanları, kuş varlığı, subasar ormanları, gölleri, sazlık alanları, mandaları, fauna ve florasıyla dikkati çektiğini söyledi.

nv0oQ_1625835338_9032 Yılkı atları Kızılırmak Deltası'na ayrı bir güzellik katıyor

“Deltanın vahşi güzelliği” olarak nitelendirilen yılkı atlarının da yerli ve yabancı doğaseverler ile fotoğraf tutkunlarının ilgisini çektiğini anlatan Genç, şöyle konuştu “Cumhurbaşkanlığı tarafından kesin korunacak hassas alan ilan edilen Kızılırmak Deltası, uluslararası öneme sahip. Türkiye’nin Karadeniz kıyılarında doğal özelliklerini kısmen koruyabilmiş en büyük sulak alanlarından Kızılırmak Deltası’nda yılkı atları da varlığını sürdürüyor. Doğada özgürce dolaşan yılkı atları, doğaseverler ve fotoğraf tutkunlarına eşsiz güzellikte görüntüler sergiliyor.”


rjhxt_1625835351_9248 Yılkı atları Kızılırmak Deltası'na ayrı bir güzellik katıyor

Dört mevsim ayrı güzelliğe sahip deltayı her yıl 55-60 bin kişinin ziyaret ettiğini belirten Genç, “Misafirlerimiz bu atları uzaktan gözlemliyor. Biraz daha sabırlı olurlarsa yakından inceleme fırsatı buluyorlar. Bu atlar gruplar halinde yaşıyor. Deltada özgürce dolaşan yılkı atlarının fotoğraflarını çekmek için bölgeye gelen fotoğraf sanatçıları, sabahtan gün batımına kadar çalışma yapıyor.” ifadelerini kullandı.

Bir Cevap Yazın

You May Have Missed