Yurt dışına çıkış oranında büyük düşüş!


Alman Federal İstatistik Ofisi – Destatis verilerine göre; Avrupa’da turizm amaçlı yurt dışına en çok çıkış yapılan ülke olan Almanya’da yurt dışı çıkışları azaldı.

Ocak – Mayıs 2021 döneminde İspanya, İtalya, Yunanistan ve Fransa’ya olan havayolu ile çıkışlar % 70 – 75 dolayında gerilerken Türkiye için %32.7 oranında daralma yaşandı.

Turizmdatabank.com’un Alman Federal İstatistik Ofisi (Destatis) tarafından açıklanan verilerden derlediği bilgilere göre 2021 yılı Ocak – Mayıs döneminde ülkeden havayolu firmalarıyla yurt dışına yapılan uçuşlar %70.2 azalarak 4.48 milyon bandında kaldı.

ALMANYA’DAN ÇIKIŞLAR 10.5 MİLYON DARALDI

Destatis verilerine göre, yurt dışına uçuş yapan kişi sayısı 10.5 milyon dolayında kayıp yaşadı.

“AVRUPALI TÜRKLER” FAKTÖRÜ

En çok çıkışın yapıldığı Almanların gözde tatil destinasyonlarından; İspanya, Fransa ve İtalya’ya olan çıkışlarda ortalama % 50-80 azalırken Türkiye % 32.7 ile daha ılımlı geriledi.

İSPANYA VE TÜRKİYE’YE UÇUŞ TALEBİ ARTTI

Alman turistlerin en çok tercih ettiği destinasyonlardan İspanya’ya uçakla gelen yolcu sayısı % 51.2 azalarak 885 bine geriledi.

Türkiye’ye uçaklarla yapılan çıkışlar da %32.7 daralarak 621 bine düştü.

Diğer yandan İtalya’ya yönelen Alman turist ve ziyaretçi sayısı da % 81.4 azalışla 162 bine, Yunanistan’da ise %29.4 ile 180 bine, Fransa’ya olan havayolu yolcu çıkışları da %86.7 azalarak 87 bine indi.

Mehmetcan Sarıkaya

Ben Mehmetcan Sarıkaya, 24 yaşındayım. Edirne doğumluyum. Düzce Üniversitesi'nde Turizm öğrencisiyim. Yeni yerler gezip görmeyi, keşifler yapmayı seviyorum. Sizlere birbirinden güzel destinasyonları anlatacağım. Böylelikle Gezi Biletim sizler için online rehber görevi görecek. Gezi Biletim ile "En Kaliteli Tatiller Sizin Olsun!"

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: