Yüzlerce yıllık caminin bulunduğu Bergama Meydanı


Bergama kent meydanı çok güzel detaylara sahip. Burada adım adım gezerken karşılaşacağınız harika detaylar bulunuyor. binlerce yıl öncesine giden tarihi le Bergama herkese gezilecek harika alanlar sunuyor. Kent meydanında da yine turistleri bilgilendirici heykeller ve tarihi yapılar göze çarpıyor. Bergama gezisinde mutlaka bu alanları keşfetmelisiniz. 

Ülkemizin mutlaka gezilmesi gereken yerlerinden biri Bergama. Kent merkezindeki alan ‘Cumhuriyet Meydanı’ olarak biliniyor. Nüfusu 100 bin kişi Bergama’nın. Binlerce yıl öncesinden izler taşıyor. Helenistik, Bizans, Roma, Selçuklu ve Osmanlı Dönemi’nden miras kalan yapılarla gezilecek yerleri çok buranın. 

Bu eserlerden biri de Bergamalı Galanos anıtı oluyor. Hekimliğin İmparatoru olarak nitelendirilmiş Galanos. Bergama’nın en önemli simgelerinden biri olduğu için meydana anıtı yapılmış. Bergama için önemli diğer kişilerin anıtları da farklı yerlerinde bulunuyor. 

Bir başka anıt ise Bergamalı Kadri Efendi’nin anıtı yer alıyor. Dil bilimcisi olan Kadir efendi Bergama için çok önemli bir kişi. Tarihi ilk Türkçe dil bilgisi kitabını yazmış. Bu sebeple çok önemli bir yere sahip. 

Bergamalı Kadir Efendi’nin anıtının hemen yanında bir de tarihi yapı olan cami yer alıyor. Kurşunlu Camii 1435 yılında inşa edilmiş. Kurşundan yapılmış kubbesinden adını alan cami yüzlerce yıl geçmesine rağmen hala ibadete açık ve sapasağlam bulunuyor. Ayakta kalmayı başaran bu tarihi cami Bergama kent meydanında gezilecek harika bir adres. 

Bergama Müzesi burada gezilecek diğer bir adres. Burada da yine Bergama’da elde edilen buluntular yer alıyor. 

 

Mehmetcan Sarıkaya

Ben Mehmetcan Sarıkaya, 24 yaşındayım. Edirne doğumluyum. Düzce Üniversitesi'nde Turizm öğrencisiyim. Yeni yerler gezip görmeyi, keşifler yapmayı seviyorum. Sizlere birbirinden güzel destinasyonları anlatacağım. Böylelikle Gezi Biletim sizler için online rehber görevi görecek. Gezi Biletim ile "En Kaliteli Tatiller Sizin Olsun!"

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: