Zigana Dağı eteklerinde bir doğa harikası: Limni Gölü

Zigana Dağı eteklerinde bir doğa harikası: Limni Gölü

zigana_dagi_eteklerinde_bir_doga_harikasi_limni_golu_1621587815_5822 Zigana Dağı eteklerinde bir doğa harikası: Limni Gölü
Gümüşhane’nin Torul ilçesi sınırlarındaki Zigana dağının eteklerinde yer alan Limni Gölü Tabiat Parkı yeni sezonda misafirlerini ağırlamaya başladı. Hem Gümüşhane hem de Trabzon’dan yaklaşık 45 dakikada ulaşımın sağlanabildiği 2 bin 24 metre rakımlı bölgeye Zigana dağından ve Zigana köyünden ulaşımı sağlayan beton yollarda kar ve taş temizliğinin yapılmasının ardından tesisler Covid-19 kurallarıyla birlikte ziyaretçilere açıldı. 

tILtH_1621587836_9851 Zigana Dağı eteklerinde bir doğa harikası: Limni Gölü

İlçeye bağlı Zigana köyü sınırlarında yer alan ve son dönemde Doğu Karadeniz bölgesinin dikkat çeken turizm merkezlerinden birisi olan Limni Gölü Tabiat Parkı etrafını sarmalayan sarı çam ormanları arasında düşük nem oranı, temiz havası, eşsiz doğası ve manzarasıyla pandemi sürecinde nefes almak isteyenlerin mekanı oldu. 

OsnAc_1621587848_555 Zigana Dağı eteklerinde bir doğa harikası: Limni Gölü

“COVİD-19 ÖNLEMLERİNİN TAMAMINI ALDIK”

Alanda bulunan 22 adet kır evinde konaklama imkanı sağlanan Limni Gölü Tabiat Parkında yeni sezonun başlamasıyla birlikte ilk ziyaretçilerin Bahreyn, Irak ve Lübnan’dan gelen yabancı turistler olduğunu kaydeden tesis işletmecilerinden Abdullah Eroğlu, “Tam kapanma önlemleri bittikten sonra alanımızı misafirlerimizin ziyaretine açtık. Covid-19 önlemlerinin tamamını aldık. Devletin getirdiği kurallar çerçevesinde misafirlerimiz gelip tabiat parkımızı ziyaret edip doğal güzelliklerin tadını çıkarabiliyor, kapanma sürecinin verdiği stresi bir nebze olsa da atıyor. Gelenlerin çoğu çocuğuyla, aile olarak geliyorlar. Kah göldeki ördeklere ekmek vererek kah alandaki oyun alanları ve parklarda çocuklarına stres attırarak günlerini geçiriyorlar” dedi.

gEG2R_1621587861_1465 Zigana Dağı eteklerinde bir doğa harikası: Limni Gölü

Limni Gölünün manzarası güzel olduğu kadar hem seyir teraslarının hem de geliş ve dönüş yolunda Zigana dağından izlenen manzaranın bambaşka olduğunu kaydeden Eroğlu, “Çoğu insan buradaki vaktini ona göre ayarlayıp tam günbatımı saatinde çıkıp yol boyu günbatımı veya sis denizini izleyerek seyahatini tamamlıyor. Geçen yılki gibi gevşetme olursa sezonun geçen yıldan daha iyi olacağına inanıyoruz. Yabancı turist kafileleri de gelmeye başladı.  Bahreyn, Irak ve Lübnan’dan kafileler gelmeye başladı. Şuanki süreçte bile gelen oluyorsa sezonda bunların artacağını düşünüyoruz. Biz bismillah dedik, misafirlerimizi bu güzel doğayı görmek için bekliyoruz” diye konuştu. 

0EcZJ_1621587879_1205 Zigana Dağı eteklerinde bir doğa harikası: Limni Gölü

Eroğlu, tesislerde yemek hizmetini paket servis olarak sunduklarını, vatandaşların paket servis olarak kamelyalarda yemek yiyebildiğini sözlerine ekledi. 

XILoN_1621587896_5527 Zigana Dağı eteklerinde bir doğa harikası: Limni Gölü

“GÖLÜN KENARINDA OTURUP BİR ÇAY İÇMEK İNSANA HUZUR VERİYOR”

Eşi, annesi ve çocuğuyla tesisi ziyaret eden Gamze Özkan ise “Çocuğumuzla vakit geçirebileceğimiz, eğlenebileceği, parklarıyla, havasıyla olsun nadir yerlerden birisi burası. İnsanların birazcık nefes alalım diye geldiği Limni Gölüne kaç kere gelirsem geleyim her seferinde aynı tadı alıyorum. Şu gölün kenarında oturup bir çay bile içmek insana bir huzur veriyor. Kaçıncı defa gelirsem geleyim bir mutluluk veriyor bana, dinlenmemizi sağlıyor” ifadelerini kullandı.

                                         

Bir Cevap Yazın

You May Have Missed