1875 yılında Osmanlı’nın inşa ettiği Yabest Sinagogu


Yabest Sinagogu Osmanlı Devleti’nin o dönemde Yahudilerin ibadetlerini özgürce yerine getirmeleri için inşa edilmiş bir tarihi yapı. İzmir Bergama’da yer alan tarihi yapı muhteşem bir görünümde olmasının yanı sıra dönemin kültürel özelliklerini de olduğu gibi yansıtıyor. Meydana gelen depremler bu tarihi yapının bozmamış. Çok sağlam inşa edildiğini ve yüzyıllar boyu gene burada varlığını sürdüreceği tahmin ediliyor. Görünümü ve içeresindeki tarihi değerleriyle görmeye değer bir yer Yabest Sinagogu. 

Bergama’nın her köşesinden çıkan tarihi yapılar burada farklı medeniyetlerin kültürünü gösterdiği gibi farklı dinlerin de ibadet merkezlerini gözler önüne seriyor. 

YABEST SİNAGOGU  

UNESCO dünya miraslarını koruma listesinde yer alan Bergama’nın her yerinden bir tarih ortaya çıkıyor. Her adımda bir tarihi yapı göze çarpıyor. 1875 yılında inşa edilen sinagog da bu eserlerden biri.  

Yabest Sinagogu’nun bahçesi dikkat çekici tarihi detaylarla dolu. Osmanlı hükümdarları farklı inançlara saygılı olmuşlar ve her yerde dileyen din adamları için ibadet merkezleri yapılmış. Yahudilerin ibadetlerini özgürce yerine getirmeleri için bu sinagog yapılmış. Döneminde ibadete açık olan sinagog günümüzde de kullanılıyor. 10 yıl önce belediye restore etmiş. İçerisinde çok güzel motifler ve mermer detaylar bulunuyor. 


 

Yahudi din adamının konuşmasını yaptığı kürsüsü çok güzel görünüyor.  Ahşap tavan ve duvarlardaki süslemeler de çok güzel görünüyor. Yerler mermerden yapılmış. Sinagogun içindeki her bir detay görmeye keşfetmeye değer nitelikte.  

Günümüzde hala bu sinagog Yahudiler tarafından ziyaret ediliyor ve ibadetini gerçekleştirmek isteyenler buraya gelebiliyor. 

Bergama Meydanı‘na yakın mesafede bulunan Yabest Sinagogu çevresinde de gezilecek çok güzel yerler bulunuyor. Adım adım gezerek tüm tarihi yapıları keşfedebilirsiniz. Bergama Arkeolojik Müzesi de bu tarihi buluntulardan çıkan eserlerin sergilendiği yer olarak gezmeye değer bir adres. 

 

 

Mehmetcan Sarıkaya

Ben Mehmetcan Sarıkaya, 24 yaşındayım. Edirne doğumluyum. Düzce Üniversitesi'nde Turizm öğrencisiyim. Yeni yerler gezip görmeyi, keşifler yapmayı seviyorum. Sizlere birbirinden güzel destinasyonları anlatacağım. Böylelikle Gezi Biletim sizler için online rehber görevi görecek. Gezi Biletim ile "En Kaliteli Tatiller Sizin Olsun!"

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: