Ege BiletiEge'de Gezilecek YerlerGezilecek YerlerSeyahat

İzmir’de Gezilecek Yerler! Görülmesi Gereken Yerler!

Gezi Biletim’den merhaba dostlar, bugün rotamızda kordonuyla, deniziyle, şehrinin güzelliğiyle mükemmel olan İzmir’imiz var. Herkes bir kerede olsa İzmir’e gitmek, İzmir’i görmek ister. Durum böyle olunca, bize de İzmir’i tanıtmak düşer. İzmir de neler yapılır, nerelere gidilir, görülmesi gereken yerler nereler, İzmir’de nerede kalınır, ucuz oteller, apartlar, pansiyonlar vb. İzmir’de neler yenir, İzmir’in meşhur yemekleri neler? Birlikte inceleyeceğiz dostlar.

Öncelikle İzmir’den biraz bahsedelim. İzmir, Türkiye’nin enbüyük üçüncü şehridir. Ege bölgesinde denize kıyısı olan bu şehir, İzmir Körfezi üzerine kurulmuştur. Son derece modern bir şehir olan İzmir, yerli yabancı turistlerin ilgisini üzerine çekmektedir.

İzmir-Gezilecek-Yerler

 

Lafı fazla uzatmamak gerekir, çok fazla tanıtım yapmayalım ki, eğer bir gün İzmir’e yolunuz düşerse oraların tadını doya doya çıkarmanızı isterim. Şimdi gelin birlikte İzmir de gezilecek yerler nereler birlikte inceleyelim.


İZMİR GEZİLECEK YERLER


İZMİR SAAT KULESİİzmir-Gezilecek-Yerler-İzmir-Saat-Kulesi

İzmir denilince neredeyse herkesin aklına gelen ilk yerlerden birisi İzmir saat kulesidir. Herkes İzmir saat kulesine gidip bir fotoğraf çektirmek ister ki, gezen kişinin İzmir’de olduğu belli olsun dimi? Zevkli bir gezintiyle şehri keşfetmeye İzmirlilerin buluşma noktası Konak Meydanı’ndan başlamanızı tavsiye ederim.

Yürüyerek gezilecek birçok yere de yakın olan Konak Meydanı İzmir’in kalbi olarak bilinmektedir. Her daim hareketli ve kalabalıktır Konak Meydanı. Meydanın tam da ortasında yer alan, şehrin simgesi İzmir Saat Kulesi, 1901’de İzmirlilerin Padişah II. Abdülhamid’e tahta çıkışının 25. yılı armağanı olarak yaptırılmış. 25 metre boyundaki 4 çeşmeli kulenin saat İzmir’in bir simgesi haline gelmiştir.


İZMİR KEMERALTI ÇARŞISI


İzmir-Gezilecek-Yerler-İzmir-Kemeraltı-Çarşısı

Her şehrin meşhur bir çarşısı olduğu gibi İzmir’in de meşhur çarşısı olan Kemeraltı çarşısı batılı gezginler tarafından “Akdeniz’in Mücevheri” olarak tanımlanmıştır. Şehrin tarihi, kültürel ve mimari öğeleri, hanları, hamamları, camileri ve eski İzmir evleriyle eski şehir dokusunu yaşatan bir yerdir burası. Görmenizi tavsiye ederim. Kemeraltı çarşısından
kendinize, evinize, sevdiklerinize İzmir’i anımsatan süs eşyaları alabilirsiniz.


İZMİR TARİHİ ASANSÖR


İzmir-Gezilecek-Yerler-İzmir-Tarihi-Asansör

Asansör, 1907’de iki sokak arasındaki 58 metrelik kot farkını rahatça çıkabilmek için inşa edilmiş. Öncesinde Halil Rıfat Paşa semtine çıkabilmek için 155 basamaklı merdivenler kullanılıyordu. İş adamı Nesim Levi, ulaşımı kolaylaştırmak için asansörü yaptırmış.

İzmir’in en güzel körfez manzarasını izleyebileceğiniz yerlerden birisi burası. Hele gün batımlarında tarifsiz bir atmosferi var. Romantiklerin akşam saatlerinde uğrak bir yeri. Akşam yemeği için veya bir
kahve içimine bile olsa uğrayın. Tarihi Asansörün korkuluklarından körfeze bakın.


İZMİR AGORA


İzmir-Neler-Yapılır-İzmir-Gezilecek-Yerler-İzmir-Kalınacak-oteller-İzmir-Yemekleri

Agora antik dönemlerde çarşı, pazar yeri anlamında, politik toplantı ve alışveriş alanlarına olduğu yerlerdi. Toprak altındaki varlığı ancak 1927’de keşfedilen Agora, yüzyıllardır yarı açıkta duran bazı mermer sütunların ilgi çekmesi ve kazı başlanması sonucu ortaya çıkarılmış.

Antik bölgeden çıkarılan önemli eserler İzmir Arkeoloji Müzesi’nde sergileniyor. Her gün 08.00-17.00 arasında ziyarete açık. Gezmek için 20 dakikanızı ayırmanız yeterli. Tarih severler için eşsiz güzellikte olan Agora’yı ziyaret etmeniz güzel olacaktır.


İZMİR KORDON BOYU


İzmir-Gezilecek-Yerler-İzmir-Kordon

İzmir’i kime sorarsanız sorun, size ilk söyleyeceği yerlerden birisi de İzmir kordon boyudur. İzmirliler burayı oldukça çok severler. Cumhuriyet Meydanı’ndan başlayıp İzmir Limanı’na kadar uzayan sahil şeridi Kordon, eğlence ve kültürel faaliyetlerin yoğunlaştığı en keyifli yerlerinden. İzmir ruhunu en iyi yaşatan yerlerin başındaki Kordon, akşam
yemekleri için şahane bir yer. Kordon boyunca Keyifli sofralar sunan pek çok restoran var. Dilerseniz bu restoranlarda Ege’nin lezzetlerinin tadına varabilirsiniz.


İZMİR DOĞAL YAŞAM PARKI


İzmir-Gezilecek-Yerler-İzmir-Doğal-Yaşam-Parkı

Hayvan severlere eşsiz güzellikte bulunan İzmir doğal yaşam parkını gezmeyi tavsiye ederim. Avrupa’nın sayılı hayvanat bahçeleri arasında İzmir Doğal Yaşam Parkı, doğaya ve hayvanlara olan özleminizi gidermek için görmeniz gereken yerlerden.

Hayvanların doğal ortamlarındakine benzer barınaklar hazırlanmaya çalışılmış. Çocuklar için hazırlanan özel bölümde parkta yaşayan hayvanların yavruları yakından görülebiliyor. Ayrıca 3,000 kadar ağaç ve 250 farklı bitki türü de var. Yağmur ormanlarının atmosferini ve canlı çeşitliliğini hissedebileceğiniz Tropik Merkez özel bir yere sahip.


İZMİR ARKEOLOJİ VE ETNOGRAFYA MÜZESİ


İzmir-Gezilecek-Yerler-Müze

Tarihin eski çağlarına bir yolculuğa çıkartan Arkeoloji Müzesi ile Etnografya Müzesi, Konak’ta Körfez’e nazır Bahribaba Parkı içinde, ulaşılabilirlik açısından oldukça kolay bir yerdeler. Tarih tutkunları için gidilmesi tavsiye edilen bir yerdir.


ALSANCAK SEVGİ YOLU


İzmir-Gezilecek-Yerler-Alsancak

Alsancak sevgi yolu öyle bir cadde ki her iki yanında sıralanan asırlık palmiyeler, renk renk aydınlatılan bir zemin ve Yeşilçam’ın ünlü isimlerinin yazılı olduğu hatıra plakaları. Konak’ta bulunan Alsancak Sevgi Yolu, İzmir’in keyif veren noktalarından. İzmir’e ait eşyalar satın almak isterseniz Alsancak sevgi yolu üzerinde bulunan satıcılardan alabilirsiniz.


KADİFEKALE


İzmir-Gezilecek-Yerler-Kadifekale

Kale çevresi bugün modern yerleşim yerleri ile çevrili olmasına rağmen Helenistik ve Roma dönemine ait sur duvarları görülebiliyor. Kale içerisinde Bizans Döneminden kalma kemerli büyük bir sarnıç ve bir mescit kalıntısı bulunuyor.


ATATÜRK MÜZESİ


İzmir-Gezilecek-Yerler-Atatürk-Müzesi

İzmir’de bulunan o vatan sevgisini, Ata sevgisini görebileceğiniz yerlerden birisi de Atatürk Müzesidir. Atatürk Caddesi üzerinde, Gündoğdu Meydanı’nda cephesi denize bakan bir yapıdır. 1875–1880 yıllarında halı tüccarı Takfor tarafından ev olarak yaptırılan bu köşk, 09 Eylül 1922 tarihinde sahibi tarafından terk edilmiş ve hazinenin mülkiyetine
geçmiştir.

Dostlar İzmir’de daha gezilecek çok yer var fakat buralar İzmir’e gidildiğinde gezilip görülecek, “Evet, İzmir’e gittim. İzmir’i gezdim” diyebileceğiniz yerlerdendir. İzmir tatilinizde bulunacağınız gün sayısına göre gezilecek yerleri kendinize ve ulaşım durumunuza göre sıralayabilir, düzenleyebilirsiniz.


Konu İçerisinde yazmayı unuttuğumu veya yazılması gereken diğer şeyleri, görüşlerinizi, düşüncelerinizi, yorum yaparak belirtirseniz çok sevinirim dostlar..

Eğer Sizinde Yolunuz Bir Gün İzmir’e Düşerse, Gezi Biletim’in Size Rehber Olmasını Dilerim..


 

Mehmetcan Sarıkaya

Ben Mehmetcan Sarıkaya, 24 yaşındayım. Edirne doğumluyum. Düzce Üniversitesi'nde Turizm öğrencisiyim. Yeni yerler gezip görmeyi, keşifler yapmayı seviyorum. Sizlere birbirinden güzel destinasyonları anlatacağım. Böylelikle Gezi Biletim sizler için online rehber görevi görecek. Gezi Biletim ile "En Kaliteli Tatiller Sizin Olsun!"

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: