Seyahat Tavsiyeleri

Adana’da denize girilebilecek yerler


Adana, ülkemizde yeme-içme konusunda akla gelen ilk şehirlerden birisi. Kebabından şalgamına, şırdanından bici bicisine tam bir gastronomi şehri diyebiliriz. Öyle ki bir kababa adını bile vermiş.

Ama bu yazımızda sizlere Adana’nın yemeklerinden değil, pek bahsedilmeyen plajlarından söz edeceğiz. Adana’nın güneyine konumlanmış Karataş, Yumurtalık ve Ceyhan ilçelerinde yer alan plajlar, yazın sıcaktan bunalan halkın uğrak mekanları arasında yer alıyor.

Bu üç ilçenin çok güzel plajlarının olması yanı sıra çevresinde de pek çok konaklayabileceğiniz yerler bulunmakta. Hem günübirlik ziyaret için hem de hafta sonu tatili oldukça ideal.

Yumurtalık Plajı 

Adana il merkezine 80 kilometre uzaklıkta yer alan Yumurtalık Plajı, yaz sezonunun en yoğun geçtiği plajlardan bir tanesi. Aynı zamanda 2015’te mavi bayrak alan plajların arasına girdi.

Yumurtalık Plajı belediye tarafından işletildiğinden dolayı oldukça uygun. Duş ve soyunma kabinlerinin de bulunduğu plajda hizmet bedeli 1-2 TL’dir.

Karataş Plajı

Karataş Plajı, 6 kilometre uzunluğuyla Türkiye’nin en uzun kumsallarından bir tanesidir. Her yıl onlarca yerli/yabancı turisti ağırlayan plajda şezlongda güneşlenebilir, denize girebilir, yürüyüşe çıkabilir ve keyifli organizasyonlara katılabilirsiniz.

Eğer uzun süreli bir tatil için geldiyseniz deniz keyfinin yanı sıra plajın batısında bulunan Akyatan Milli Parkı ve Magarsus Antik Kenti’ni ziyaret edebilirsiniz.

Karataş Harb-İş Plajı 

Harbiş Plajı, belediye tarafından işletilmesinden dolayı bölgenin tercih edilen plajları arasında yer alıyor. Denize giren vatandaşlar aynı zamanda kum üzerinde yapılan motocross yarışmalarını da yakından izleyebilme imkanına sahip. Özellikle son zamanlarda yapılan çevre düzenlemeleriyle de popülaritesini arttırmış durumda.

BOTAŞ Plajı

Adana’nın belki de en güzel ve en temiz plajı Ceyhan ilçe merkezine ise 27 kilometre uzaklıkta olan BOTAŞ Plajı’dır. Maalesef bu plaj sadece BOTAŞ çalışanları ve yakınları tarafından kullanılabiliyor. Ormanlık alan içinde yer alan plaj her ne kadar kumdan oluşsa da denize girilen yerde kayalıklar bulunuyor.

Bahçe Belediye Halk Plajı

Karataş’a 7 kilometre uzaklıkta yer alan plaj 300 metre uzunluğa sahip. Plajda duş, tuvalet, soyunma kabini, cankurtaran, otopark ve restoran bulunuyor. Aynı zamanda kamp severler plajda çadır tatili de yapabilir.

Mehmetcan Sarıkaya

Ben Mehmetcan Sarıkaya, 24 yaşındayım. Edirne doğumluyum. Düzce Üniversitesi'nde Turizm öğrencisiyim. Yeni yerler gezip görmeyi, keşifler yapmayı seviyorum. Sizlere birbirinden güzel destinasyonları anlatacağım. Böylelikle Gezi Biletim sizler için online rehber görevi görecek. Gezi Biletim ile "En Kaliteli Tatiller Sizin Olsun!"

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: