Seyahat Tavsiyeleri

Engir Gölü betona boğulacaktı, belediye engelledi


Kayseri Büyükşehir Belediye Meclisi, sulak alan olarak kuşlara ev sahipliği yapan Engir Gölü çevresinde bölgenin doğal yapısını bozacak yapılaşmaya izin verilmemesi kararı aldı.

Belediyeden yapılan açıklamaya göre, Kayseri Büyükşehir Belediyesi Meclisi, Engir Gölü sazlıklarında “Kesin Korunacak Hassas Alan” ve “Sürdürülebilir Koruma ve Kontrollü Kullanım Alanı” olarak çevre düzeni ve nazım imar planı yapılmasına yönelik raporu onayladı.

İmar ve Şehircilik Dairesi Başkanı Ali Süslü, mecliste yaptığı konuşmada “Engir Gölü, daha önce doğal sit alanıydı. Şu an Kesin Korunacak Hassas Alan ve Sürdürülebilir Koruma ve Kontrollü Kullanım Alanı olarak ayrılmış durumda. Bu alanda herhangi bir yapılaşma, doğal yapının bozulması, hafriyat alınması, maden ocağı gibi hususlara sınırlama getirilmiştir.” ifadelerini kullandı.

Yaklaşık 40 hektarlık alana sahip Engir Gölü’nde, Türkiye’nin en büyük balıkçılı olan gri balıkçıl, alaca balıkçıl ve erguvani balıkçı gibi 140 kuş türü barınıyor.

Mehmetcan Sarıkaya

Ben Mehmetcan Sarıkaya, 24 yaşındayım. Edirne doğumluyum. Düzce Üniversitesi'nde Turizm öğrencisiyim. Yeni yerler gezip görmeyi, keşifler yapmayı seviyorum. Sizlere birbirinden güzel destinasyonları anlatacağım. Böylelikle Gezi Biletim sizler için online rehber görevi görecek. Gezi Biletim ile "En Kaliteli Tatiller Sizin Olsun!"

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: