Turizmi eski günlerine kavuşturmak için yatırımlar artıyor

Turizmi eski günlerine kavuşturmak için yatırımlar artıyor

turizmi_eski_gunlerine_kavusturmak_icin_yatirimlar_artiyor_1618314351_7162 Turizmi eski günlerine kavuşturmak için yatırımlar artıyor
Türkiye’nin en büyük aile oteli WOME Deluxe’ün kurucusu Ortadoğu Holding’in İcra Kurulu Başkanı Mehmet Gür, turizm haftası özelinde açıklamalarda bulunarak, sektör temsilcilerinin yapması gerekenleri ve odaklanması gereken konuları paylaştı. Pandeminin turizm sektörünü önemli ölçüde olumsuz yönde etkilediğini aktaran Gür, sektörün geleceği için turizm yatırımlarının hızlanması gerektiğini söyledi.

“KRİZİ FIRSATA ÇEVİREBİLİRİZ”

Pandeminin sektör için büyük bir kriz olduğunu ancak krizlerin fırsatları da beraberinde getirdiğini dile getiren Gür, “Şu anda ülkemizde olduğu gibi dünyada da turizm sektörü zorlu bir süreçten geçiyor. Sektöre yatırım yaparak ve turizmde farklı alanlara yönelerek krizi ülkemiz adına fırsata çevirebiliriz. Sağlık ve gastronomi turizmine yönelerek sektörde iç çeşitliliği artırabiliriz. Bu dönemde farklı alanlara yatırım yapmak, yarın hayat normale dönüğünde elimizi son derece güçlü bir hale getirecektir. Hizmet çeşitliliği de sektör olarak odaklanmamız gereken farklı bir alan olmalı. Yerli ve yabancı turistlerin beklentilerine göre hizmetlerimizi adapte etmeliyiz. Ayrıca ülke olarak coğrafi konumumuzu çok iyi kullanıp yakın coğrafyadaki ülkelerden turist çekmek için atılımlarda bulunmalıyız” diye konuştu.

“TURİZME OLAN YATIRIMLARIMIZI HIZLANDIRIYORUZ”

Covid-19 pandemisinin birçok ülkede olduğu gibi Türkiye’nin de turizmini etkilediğini sözlerine ekleyen Gür, “Ülkemiz farklı coğrafi özellikleri, kültürleri ve lezzetleriyle dünyada eşi benzeri olmayan bir noktada. Pandeminin geçici bir süreç olduğunu biliyoruz ve bu dönemde durmak yerine turizme olan yatırımlarımızı hızlandırıyoruz. Bu dönemde yaptığımız yatırımlar, hayatın normale dönmesiyle otelimize, sektöre ve ülke ekonomisine artı olarak geri dönecek. Her şeyden önemlisi yatırımlarımızı insanların sağlıklı ve güvenli bir tatil deneyimi yaşaması için yapıyoruz. Bunu da işimize, sektörümüze ve insanlara olan sorumluluğumuz olarak görüyoruz” şeklinde açıklamalarda bulundu.

“PANDEMİ ÖNLEMLERİNİ ALDIK”

Sektörün pandemide çok hızlı aksiyon aldığını da sözlerine ekleyen Gür, “Turizm sektörü olarak 2020 Mart ayıyla ülkemizde görülmeye başlayan koronavirüse karşı kamu yetkilileri hızlı bir şekilde harekete geçti. Alınması gereken tedbirleri, korunma yöntemlerini belirledi. Sektörün önemli temsilcileri de aynı hız ve kararlılıkla bu kuralları ve tedbirleri aldı. WOME Deluxe olarak, güvenli bir tatil deneyimi yaşatmak için tüm hijyen ve koruyucu önlemlerimizi aldık, ortak kullanım alanları, sosyal tesisler ve odaları pandemi kuralları çerçevesinde düzenledik. Güvenli Turizm Belgesi’ni konseptinde ilk alan otel olarak, tüm personellerimize hijyen ve koruyucu önlemler konusunda eğitimler verdik. Bu sayede yerli ve yabancı turistler güvenli bir şekilde tatillerini geçirdiler. Otel olarak bu yıl pandemi konusunda daha tecrübeliyiz, tüm sertifikalarımız hazır, çalışanlarımızın hijyen ve korunma önlemlerine yönelik eğitimleri tam. Teknolojiyle de bu tedbirlerin gücünü artırıyoruz.” dedi.

“İNSAN KAYNAKLARI ALANINA DAHA FAZLA YÖNELMELİYİZ”

Pandemiyle turizm sektöründe çalışan insan kaynaklarının farklı sektörlere yönelmeye başladığını, turizm sektörünün en önemli temel taşının kalifiye insan kaynağı olduğunu kaydeden Gür, şöyle devam etti: “Sektörde ne kadar yatırım yaparsanız yapın hizmet kalitenizi, çalışanlarınız yani insan kaynaklarınız yansıtıyor. Turizm sektörü hizmet odaklı bir sektör olduğu için sektörde nitelikli ve kalifiye çalışan bulmak her geçen gün zorlaşıyor. Gelecekte insan kaynakları anlamında sorun yaşamamak için sektör olarak insan kaynakları alanına daha fazla yönelmeliyiz.”

Bir Cevap Yazın

You May Have Missed