Ankara’da Gezilecek Yerler! Ankara Gezi Rehberi!


ANKARA’DA GEZİLECEK YERLER


ANITKABİR 


Ankarada-Gezilecek-Yerler-Anıtkabir-Gezi-Biletim

Ankara denilince akıllarda yer eden inanılmaz güzel bir yer Anıtkabir ile başlamak istedim. Anıtkabir herkesin bildiği üzere Atamızın bulunduğu yer olarak akıllarda beliriyor. Atamız vefat ettikten sonra Atamızın sözü: “Beni milletim nereye isterse oraya gömsün. Fakat benim hatıralarımın yaşayacağı yer Çankaya olacaktır.” üzerine olduğundan dolayı vefatının ardından şekillenen “Anıtkabir” fikri; 49 projenin katılımıyla gerçekleşen mimari yarışma neticesinde  Prof. Emin Onat ile Doç. Orhan Arda’ya ait projenin birinci olarak seçilmesiyle gerçekleşmiştir.

Eğer Ankara’ya bir gezi planı yapıyorsanız dostlar Anıtkabir ilk ziyaret edeceğiniz yerler arasında olmasını tavsiye ederim. Anıtkabir’de aynı zamanda Atamızın şahsi eşyaları da bulunmaktadır. Atamızın anıtı ile birlikte onları da görebilirsiniz. 


AUGUSTUS TAPINAĞI  


 

AUGUSTUS-TAPİNAGİ-ANKARA-GEZİLECEK-YERLER-Gezi-Biletim

Roma döneminden günümüze kadar gelen önemli bir eser Agustus Tapınağı’dır. Anadolu erenlerinden Hacı Bayram Veli’nin türbesinin de bulunduğu Hacı Bayram Camii birbirlerine yaslanmış vaziyette ayakta durmaktadır. Ortak duvarları nedeniyle, sanki birisi yıkılsa diğerine vereceği zararı düşünerek her ikisi de sapasağlam ayakta durmaktadır. 

Aynı zamanda günümüze kadar ulaşan ilk Roma eserlerinin birincisi Agustus Tapınağıdır. 2002 ve 2004 yıllarında bu tapınak iki kez mutlaka kurtarılıp korunması gereken eserler listesinde birinciliği elde tutmuştur.


ANKARA KALESİ


Ankara-Kalesi-Ankara-Gezilecek-Yerler-Gezi-Biletim

Ankara’da gezip görmeniz gereken mutlak yerlerden birisininde Ankara Kalesi olduğunu düşünüyorum dostlar. Adeta bir Ankara bekçisi gibi Ankara’yı simgeleyen en güzel mekanlardan birisidir. Ankara kalesi ilk kez Romalılar tarafından yapıldığına dair söylentiler günümüze kadar gelmiştir. Öyle midir değil midir bilmiyorum fakat kim yaptıysa gerçekten hakkını vererek yapmış diyorum 🙂 

Ankara Kalesi, at kestanelerinin bir bir düşmeye başladığı, meşe palamutlarının toplanma zamanının geldiği ve hafif sızlatan soğuk rüzgarıyla özellikle sonbaharda; ziyaretçilerini adeta kendine çekiyor. 


HAMAMÖNÜ


Ankara-Hamamönü-Ankara-Gezilecek-Yerler-Gezi-Biletim

Gezginlerin Ankara ziyaretinde gezilecek yerler listesine eklemesi gereken yerlerden birisi olduğun düşünüyorum. Hamamönü, Altındağ Belediyesi tarafından restore edilip günümüzdeki haline kavuşturulmuştur. Burada Osmanlı’dan kalan pek çok kültürü görebilirsiniz. Güzel bir serpme kahvaltı yapabilir, hediyelik eşyalar alabilirsiniz. Özellikle de el emeği ile yapılmış birbirinden güzel işçiliğe sahip eşyalar bulabilirsiniz. 

Dostlar kısacası Hamamönün’de arayıp bulamayacağınız bir şey yok, aynı İstanbul’da ki Tahtakale Pazarı gibi aradığın her şeyin olduğu kültürel yapıya sahip bir destinasyondur Hamamönü. Burada kumda kahve içmenizi de tavsiye ederim. 


ANADOLU MEDENİYETLER MÜZESİ


Ankara-Anadolu-Medeniyetler-Müzesi-Ankara-Gezilecek-Yerler-Gezi-Biletim

Tarih sever birisiyseniz Anadolu Medeniyetler Müzesi tam da size göre bir yer. Bu müzede kronolojik sıralamaya göre geçmişten günümüze kadar uzanan pek çok eser bulunmaktadır. Bu eserler hakkında detaylı bilgilere orada sahip olabilirsiniz. Eğer müze kartınız var ise buraya ücretsiz olarak girebilirsiniz, eğer müze kartınız yok ise girişte bir müze kartı edinip tarihi buram buram yaşayabilirsiniz dostlar.


ETNOGRAFYA MÜZESİ


Ankara-Etnografya-Müzesi-Ankara-Gezilecek-Yerler-Gezi-Biletim

Mustafa Kemal Atatürk’ün ilk istirahatgahı olan Etnografya Müzesi, Türk Sanatı’nın Selçuklu’dan günümüze kadarki süreçte yaratılmış en önemli örneklerini barındırmaktadır. İçerisinde bulunan muhteşem kronolojik tarihi içerik nedeniyle Etnografya Müzesi oldukça rağbet gören Ankara’nın önemli yerlerinden biridir.

Etnografya Müzesi’nin içinde Anadolu’nun birçok yörelerinden halk giysileri, süs eşyaları, halı ve kilim gibi ev eşyaları, yay, ok ve tabanca gibi silahlar, çini ve porselen gibi sanat eserleri bulunmaktadır. 


KURTULUŞ SAVAŞI MÜZESİ


 

Ankara-Kurtuluş-Savasi-Müzesi-Ankara-Gezilecek-Yerler-Gezi-Biletim

Ankara gezilecek yerler listesine ekleyebileceğiniz bir diğer tarihi yapıyı, günümüzde Kurtuluş Savaşı Müzesi olarak kullanılan I. TBMM Binası oluşturmaktadır. 23 Nisan 1920’de 115 milletvekilinin toplanması ile “İlk Meclis” olma önemine sahip yapıda döneminde kullanılan odaları gezebilirsiniz.


CUMHURİYET MÜZESİ


 

Ankara-Cumhuriyet-Müzesi-Ankara-Gezilecek-Yerler-Gezi-Biletim

1924-1960 yılları arasında Atatürk ilke ve inkılâplarının gerçekleştirildiği; Cumhuriyet’in gelişmesi için önemli ve çağdaş kararların alındığı tarihi bir yapı. 1960 yılından sonra ise bu yapı müze olarak kullanılmaya başlanmıştır. Cumhuriyet Müzesi aynı zamanda 2.Türkiye Büyük Millet Meclisi olarak da bilinmektedir. 


SEĞMENLER PARKI


 

Ankara-Seğmenler-Parkı-Ankara-Gezilecek-Yerler-Gezi-Biletim

Seğmenler Parkı. Çankaya Köşkü’nün hemen altında, İran ve Atatürk bulvarları arasında kalan 67 bin m²’lik araziye kurulu park, yapı yoğunluğunu fazla olduğu Ankara’nın merkezinde doğa özleminin giderilebileceği ender alanlardan bir tanesi.

Bu parkı popüler hale getiren bir diğer unsur ise kurulduğu günden bu yana kültürel etkinliklerin düzenlendiği amfi tiyatrosu olmuştur. Gitmenizi tavsiye ederim dostlar.


TUZ GÖLÜ


 

Ankara-Tuz-Gölü-Ankara-Gezilecek-Yerler-Gezi-Biletim

Ankara’da göl mü varmış? Şahsen benim ilk tepkim bu oldu dostlar, neyse böyle böyle öğreniyoruz dimi 🙂 Ankara’da bulunana Tuz Gölü, Tuz kristallerinin şiddetli beyazlığı ve parıltısı aldatıcı bir biçimde kar ve buz görüntüsünde eşsiz güzellikte bir yer. Tuz Gölü, Melendiz ırmağı, pek çok küçük akıntı ve yeraltı tuzlu su kaynaklarıyla beslenmektedir. Gitmenizi tavsiye ederim dostlar 🙂


ANKARA ATATÜRK ORMAN ÇİFTLİĞİ


 

Ankara-Atatürk-Orman-Çifliği-Ankara-Gezilecek-Yerler-Gezi-Biletim

Ankara Atatürk Orman Çiftliği tamı tamına 52 bin dönümlük bir arazi üzerinde kurulu olan alanda hayvanat bahçesi, oyun ve gezi alanları gibi ziyaretçilerin ilgisini çekebilecek bölümlere sahiptir. Gidip o güzel doğallığı görmenizi tavsiye ederim dostlar.

Dostlar daha Ankara’da gezip görülecek çok yer var. Ben sizlere en çok rağbet gören yerleri anlatmak istedim. Tabi sizde dilerseniz gezilecek yerler listenizi istediğiniz gibi düzenleyebilirsiniz.


Konu İçerisinde yazmayı unuttuğumu veya yazılması gereken diğer şeyleri, görüşlerinizi, düşüncelerinizi, yorum yaparak belirtirseniz çok sevinirim dostlar..

Eğer Sizinde Yolunuz Bir Gün Ankara’ya Düşerse, Gezi Biletim’in Size Rehber Olmasını Dilerim..


 

Mehmetcan Sarıkaya

Ben Mehmetcan Sarıkaya, 24 yaşındayım. Edirne doğumluyum. Düzce Üniversitesi'nde Turizm öğrencisiyim. Yeni yerler gezip görmeyi, keşifler yapmayı seviyorum. Sizlere birbirinden güzel destinasyonları anlatacağım. Böylelikle Gezi Biletim sizler için online rehber görevi görecek. Gezi Biletim ile "En Kaliteli Tatiller Sizin Olsun!"

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: