Çanakkale Gezilecek Yerler | Çanakkale Turu

Gezi Biletim’den herkese selam, kısa bir süre öncesinde Çanakkale turu yaptım dostlar. Sizler için Çanakkale gezilecek yerler hakkında bir sürü bilgi topladım. Öncelikle şunu belirtmek istiyorum; emin olabilirsiniz ki, Çanakkale defalarca kez gidilip asla sıkılmayacağınız bir yer.

Şahsen benden öyle bir düşünce oluştu diyebilirim ve hatta şunu da söyleyebilirim dostlar “Keşke daha önceden gelseymişim”,”Kesinlikle tekrar geleceğim!” dedim. Eminim ki Çanakkale turu yaptıktan sonra benim düşüncelerime katılacaksınız 🙂

Sizlere Çanakkale’yi böyle dolu dolu anlatmak istiyorum dostlar. Lafımızı fazla dolandırmaya gerek yok değil mi? O zaman gelin birlikte Çanakkale’de gezilecek yerler nereler? Çanakkale’ye gittiğimizde nerelere gitmemiz gerekiyor? bir bakalım 🙂


ÇANAKKALE GEZİLECEK YERLER


Çanakkale Şehir Merkezi


Çanakkale Gezilecek Yerler, Çanakkale Turu
Çanakkale Gezilecek Yerler, Çanakkale Turu

Dostlar, Çanakkele’ye gittiğinizde önce şöyle küçük bir şehir merkezini dolaşın derim. Hemen Çanakkale’de gezilecek yerler listenize başlamayın derim. Öncesinde Çanakkale şehir merkezini dolaşın ve böylece Çanakkale’de ne var, ne yok görebilme şansınız olacaktır. Para çekmeniz gerektiğinde daha önceden görmüş olduğunuz bankalara kolaylıkla ulaşabilirsiniz veya çok yorulduğunuzda dinlenmek için oturabileceğiniz cafeler aklınızın bir köşesinde olsun derim 🙂 Yani benim tavsiyem, tatilinizden çok fazla vakit kaybetmeden hızlıca Çanakkale şehir merkezi turu yapın derim 🙂


Aynalı Çarşı


Çanakkale Gezilecek Yerler, Çanakkale Turu
Çanakkale Gezilecek Yerler, Çanakkale Turu

Neredeyse ülkemizin her beş şehrinden dördünde böyle bilindik bir çarşı, pazar vardır. O ünlü çarşı, pazarları bildiniz mi? Heh, işte Çanakkale’nin de meşhur çarşısı da “Aynalı Çarşı” dostlar. Peki neler var bu çarşıda? Dostlar, bu çarşıda aklınıza gelen tüm manevi eşyalar var diyebilirim. Bu manevi eşyalara örnek verecek olursak eğer; hediyelik eşyalar, tülbentler, porselenler, fincan takımları, Çanakkale’ye özgü şehitlerimizin kullandığı fes şapkalar, gözünüzün alabildiği kadar Çanakkale anahtarlıkları, birbirinden güzel aynalar üstelik hem duvar aynaları hem de küçük cep aynaları, küçüklerimiz için oyuncaklar ve daha fazlası bu çarşıda yer almaktadır dostlar.

Kısacası ister kendinize, ister sevdiklerinize buradan manevi bir alışveriş yapabilirsiniz derim. Fiyatlar ise oldukça makul, böyle olmasının da sebebi birden çok hediyelik eşya satıcısı olduğu için rekabetten dolayı, satış yapabilmek için fiyatlar düşük dostlar 🙂

Tarih olarak da bilmekte fayda olduğunu düşündüğüm bir şey var dostlar, 1890 yılında inşa edilen Aynalı Çarşı, Çanakkale türküsüyle hafızalarımızda yerini korumaktadır. Geçmişte yalnızca beygir eşyalarının, süslerinin ve gözlüklerinin satıldığı bu çarşı ismini de “ayna” denilen bu gözlüklerden almaktadır. Günümüzde ise az öncede bahsettiğim gibi hediyelik eşyalar satıldığı için Aynalı Çarşı adı ile bilinmektedir.


Çanakkale Kordon


Çanakkale Gezilecek Yerler, Çanakkale Turu
Çanakkale Gezilecek Yerler, Çanakkale Turu

Deniz aşıkları işte tam size göre bir kordon var Çanakkale’de! Bazı insanlar, böyle denizi çok sever hatta okuduğu, yaşadığı yerde de deniz olsun isterler. Kimisi de deniz olsa da olur olmasa da olur düşüncesindedir. Bence denizi izlemek, dalga sesini dinlemek, mavinin huzurunda kaybolup gitmek çok keyif verici. Çanakkale’de de öyle bir deniz var ki dostlar, bu deniz, bu boğaz aslında bizler için çok değerli ve çok kıymetli diye düşünüyorum. O deniz kokusunu bugün içimize çekebiliyorsak bilelim ki, bunun sebebi Çanakkale boğazında canını feda etmiş şehitlerimiz sayesindedir. O yüzden bence çok değerli, paha biçilemez.

Çanakkale’de gezilecek yerler listenizde mutlaka Çanakkale kordon turunu ekleyin derim, şöyle bir şey öğrendim Çanakkale’nin kordonu epey uzunmuş ve günümüzde yeni kordon ve eski kordon olarak ayrılıyormuş. Yakın bir zaman içerisinde zannedersem bu iki kordon birleştirilecekmiş. Böylelikle boğaz boyunca yürüyüş yapılabilecek, bisiklet sürülebilecek, Çanakkale boğazına karşı oturabileceğimiz cafeler, parklar ve benzeri yerlerin olacağı planlanmaktaymış.

Size tavsiyem Çanakkale’de kordon boyunca yürüyüp deniz havasını doya doya içine çekmeniz olacak dostlar. Gece ise ayrı bir güzelliği olan Çanakkale boğazına karşı arkadaşlarınızla kordon da oturup sohbet edebilir, güzel vakitler geçirebilirsiniz.


Çanakkale Deniz Müzesi


Asıl küreklere denizci! Yelkenler açılsın erkenden! Dostlar, Çanakkale’de gezilecek yerler listenizde mutlaka Çanakkale Deniz Müzesi’ni ekleyin derim. Çanakkale Deniz Müzesi benim bugüne kadar gidip en çok beğendiğim müzeler arasında yerini aldı. Eminim ki, sizde çok beğeneceksiniz. Müzeyi gezerken tüylerim diken diken oldu diyebilirim. Şimdi bu müzeyi nasıl anlatsam bilemedim. Öncelikle şöyle başlayayım eğer öğrenciyseniz öğrenci kartınız ile ücretsiz bir şekilde müzeye girip gezebiliyorsunuz. Oldukça geniş bir arazi üzerine kurulan müzenin tarihi Çanakkale Savaşı’na dayanmaktadır.

Çanakkale Deniz Müzesi’nde neler var? Müzenin bahçesinin bir kısmında o dönemlerde kullanılan, deniz mayınları, uçak savarlar, denizaltı dürbünleri ve dahası bulunmaktadır. Aynı zamanda birbirinden faydalı bilgilendirme tabelaları bulunmaktadır.

Aşağıdaki albümden Çanakkale Deniz Müzesi’ne göz gezdirebilirsiniz.

Bu slayt gösterisi için JavaScript gerekir.

Yukarıda Çanakkale deniz müzesinin bir kısmı bulunmaktadır dostlar. Bir diğer kısmı da kalenin iç tarafı fakat burada fotoğraf çekmeye izin olmadığı için fotoğraf çekemedim. Yine de ben size kalenin diğer kısmını anlatayım dostlar. Burada Piri Reis için bir bölüm var dostlar. Piri Reis o zamanlarda elindeki imkanlar ile deniz haritalarından tutun, dünya haritasına kadar çizim yapmış ve bu gerçekten o dönemlere göre muazzam bir başarı.

Kalenin iç tarafında ise o dönemlerde savaş için kullanılan silahlar, bıçaklar, kılıçlar bulunmaktadır. Sadece bunlarda değil tabİi ki dostlar, o dönemde kullanılan kıyafetler de bulunmaktadır. Orada benim en çok dikkatimi çeken şeylerden birisi Çanakkale Savaşı esnasında mermilerin çarpışması dostlar.

Çanakkale deniz müzesinin kalenin bahçesinde şöyle bir şey daha var dostlar, o dönemde gemiden fırlatılan bir bomba kalenin duvarına saplanmış ve mucize eseri bomba patlamamış. Kalenin duvarına saplanan bomba içi boşaltılmış bir şekilde hala orijinalliğini korumaktadır. 

Tabiİ ki, Çanakkale Deniz Müzesi’nin baş rolü de “Nusret Mayın Gemisi” Çanakkale savaşında Nusret mayın gemisinin yeri çok önemli. Nusret Mayın Gemisi’nin içinde savaşın kararını, savaşın yönünü değiştiren bir oda var ve en mühim kararlar o odada alınmıştır dostlar. Kesinlikle ziyaret etmelisiniz. Son olarak Çanakkale Deniz Müzesi’nden çıkmadan önce bahçede bulunan iki adet o dönemlerden kalan orijinal deniz mayınlarını da görmenizi tavsiye ederim.


Truva Atı


Çanakkale Gezilecek Yerler, Çanakkale Turu
Çanakkale Gezilecek Yerler, Çanakkale Turu

Çanakkale’nin sembolü haline gelen Truva atını herhalde duymayan yoktur değil mi? Çanakkale’de mutlaka ziyaret edilmesi gereken yerlerden bir diğeri de Truva atı dostlar. Truva atından iki adet bulunmaktadır. Bir tanesi yani orijinal Truva atı Tevfikiye köyü yakınlarında bulunmaktadır. Bir diğeri ise Çanakkale’nin şehir merkezinde yer almaktadır.

Truva atının efsanesi ise; Sparta kralının karısı Helen’i kaçırması ile iki şehir savaşa tutuşur. Yıllarca devam eden savaş nihayetinde Paris’in Sparta’nın en iyi savaşçısı olan Akhilleus’u ok ile öldürmesi ile Truva lehine neticelenir. Spartalılar bir barış hediyesi olarak Truva’ya tahta bir at heykeli gönderirler. Şehrin kapıları açılır ve at içeri girer. Ancak aslında bu sinsi bir intikam planıdır ve atın içi Spartalı askerlerle doludur. Karanlıktan sonra herkes uyurken askerler attan çıkıp, herkesi katlederler ve Truva’yı düşürürler.

Truva atının şehir merkezinde ki maketi ise, Brad Pitt’in oynadığı Troy filminden gelmiştir. Yani şöyle ki, Troy filminde kullanılan at Çanakkale’ye hediye edilmiştir. Böylelikle şehir merkezinde yer alan Truva atı birçok ziyaretçiye ev sahipliği yapmaktadır.


Çanakkale Şehitliği – Şehitler Anıtı


Bu slayt gösterisi için JavaScript gerekir.

Tüylerimizi diken diken edecek bir başka yer daha dostlar. Çanakkale turu düşünüyorsanız bu turun içinde mutlaka Çanakkale şehitliği olmalı dostlar. Burası gerçekten anlatılmaz yaşanır bir güzellikte desem yalan olmaz ama yine de ben sizlere anlatmaya çalışacağım.

Çanakkale şehitliğini gezmenin birkaç yolu var dostlar.

Birincisi şöyle; feribottan indikten sonra şehitlik turu yapan firmalar var bu firmalar sayesinde şehitliği bir rehber eşliğinde gezebilirsiniz.

İkincisi de; feribottan indikten hemen sonra orada bekleyen küçük dolmuşlar var. Bu dolmuşlar sayesinde de gezebilirsiniz.

Üçüncü yöntem ise; bir araç kiralayarak kendiniz de gezebilirsiniz.

Benim uyguladığım ve tavsiye ettiğim yöntem ikincisi dostlar. Feribottan indikten hemen sonra orada bekleyen dolmuşlara bindim ve Çanakkale şehitlik turum başladı. İlk olarak dolmuş şehitliğe gidiyor. 


Çanakkale Şehitler Anıtı


Burayı anlatmak mı yaşamak mı diye sorsanız, kesinlikle yaşamak derim. Buraya ilk adımınızdan sonra tüyleriniz diken diken olacak dostlar. Tek kelime ile “muazzam” bir yer dostlar. Az önce bahsettiğim dolmuş ile buraya geldikten sonra yaklaşık 25-30 dakikalık bir süre tanınıyor size ve bu süre zarfında anıtı gezip fotoğraf çekilmek ve sadece izlemek harika bir duygu diyebilirim.

Burada en çok dikkatimi çeken nokta şu oldu: Anıtın boyu 41.7 metre. Anıt yapılırken 40 metre olarak kararlaştırılmış fakat daha sonrasında 40 metrenin üstüne Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün boy ölçüleri de ilave edilmiştir ve böylelikle de toplamda 41.7 metrelik harika bir yapı haline dönüşmüştür.

Dostlar, anıt çevresinde şehitlerimizin mezarları da bulunmaktadır. Oldukça güzel dekore edilmiş mezar taşından, parke taşına kadar harika dostlar. Aslında uzun bir vakit daha olmuş olsaydı gerçekten hepsini tek tek okumak isterdim. Eğer sizin öyle bir vaktiniz olursa mutlaka okuyun derim.

Anıtın tam karşısındaki duvarında ise, Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşlarının heykelleri, kabartma şeklinde yer almaktadır. Az kalsın unutuyordum, anıtın bir özelliği daha var dostlar, uzak bir mesafeden bakıldığında anıtın dört ayağı olması rağmen üç ayağı gözükmektedir.

Bunun rivayeti ve anlatılanı ise şu şekilde; üç bacak “M” harfini andırmaktadır. Bu da; “Mustafa Kemal’in M’si, Mehmetçiğin M’si” anlamına gelmektedir. Bununla birlikte üç ayağının bir başka anlamı ise Türklerin üç çatı ve ay yıldız altında bir bütün olmasını temsil ettiği söylenmektedir.


Şahindere Şehitliği


Çanakkale Gezilecek Yerler, Çanakkale Turu
Çanakkale Gezilecek Yerler, Çanakkale Turu

Dostlar, turumuzun bir sonraki durağı Şahindere Şehitliği oldu. Buranın en dikkat çekici noktası, yapılan tespitlere göre 1969 şehidimiz yatmaktadır. Fakat günümüzde resmi kaynak olarak ise bu sayı 2177 olarak belirlenmiştir. Gerçek bir şehitlik olan Şahindere Şuheda Kabristanlığı, içerisinde bulunan Teğmen Mustafa Efendi Kabri ile hafızalarda yer almaktadır. Bir de buradaki mezarların dikkat çekici yönü, ilk olarak şehitliklerin mezar taşlarının o dönemin kask yapısından yapılmış olması. İkinci dikkat çekici yönü ise buraya kuş bakışı olarak bakıldığında mezarların hilal ve yıldız şeklinde olması bence oldukça güzel dostlar 🙂

Şahindere Şehitliği’nde girişte ve neredeyse her adım başında açıklayıcı, oranın tarihini, oranın görevini anlatan tabelalar bulunmaktadır dostlar. Oradaki şehitlerimizin memleketleri de kask yapısında olan mezar taşlarının üstünde yazmaktadır. Her ilden cephede görev almış ve bizim bugünlere gelmemiz için canlarını feda eden şehitlerimizi saygıyla anmalıyız dostlar.


Kaymakam Yarbay Hasan Bey Şehitliği


Şahindere Şehitliği’nden bir sonraki durağımız hastane şehitliği oldu. Hastane şehitliği aslında bir açık hava müzesi diyebilirim. Savaş dönemlerinde askerlerimizin yaraları, sargıları burada yapılmaktaymış. Bu müze günümüzde Konya Selçuklu Belediyesi’nin katkılarıyla Çanakkale Savaşları Gelibolu Tarihi Alan Başkanlığı tarafından yaptırılmış dostlar. Burada olan atmosfer bir başka diyebilirim. Heykeller oldukça gerçekçi bir yapıda hatta yakından baktığınızda adeta hareket edecekmiş hissi veriyor insana.

Aşağıdaki albümden Hastane Şehitliğine/Hastane Müzesine göz gezdirebilirsiniz.

Bu slayt gösterisi için JavaScript gerekir.

Müze gezisi esnasında savaş seslerinin fon müzik olarak verilmesi oradaki atmosferi daha da bir cezbetti. Orayı gezdikten sonra ise o zamanların ciddiyetini aslında yeni nesil olarak daha yakından anlama imkanı oluyor ve bu bence gelecek kuşaklara da aşılanmalıdır. Böylelikle tarihimizi yakından öğrenerek bastığımız toprakların kıymetini daha iyi anlayabiliriz diye düşünüyorum.


Seyit Onbaşı


Çanakkale Gezilecek Yerler, Çanakkale Turu
Çanakkale Gezilecek Yerler, Çanakkale Turu

Küçük turumuzun son durağı ise Seyit Onbaşı heykeli oldu dostlar. Hala tarih kitaplarında güncelliğini koruyan Seyit Onbaşı hikayesi geleceğimizde de tarih kitaplarımızda yerini korumalıdır bence. Savaş zamanlarında savaşın kaderini değiştiren birden çok olay olmuş dostlar. Bunlardan birisi yukarıda bahsettiğimiz “Nusret Mayın Gemisi” idi.

Savaşın kaderini değiştiren bir başka olay ise Seyit Onbaşı’nın 276 kilogramlık top mermisini tek başına kaldırıp İngiliz Zırhlısı Ocean gemisinin batmasına sebep olmasıdır dostlar. Günümüzde küçük çocuklarımız tarihini öğrensin diye Çanakkale Savaşı hakkında animasyonlar yapılmaktadır. Bu animasyonları yetişkinler olarak bizlerde izlemekteyiz. İşte bu animasyonları izledikten sonra veya öğrendikten sonra o an için çok bir anlam ifade etmese de savaşın olduğu yeri bugün ziyaret edip Seyit Onbaşı’nın heykelini gördükten sonra emin olabiliriz ki çok şey anlam ifade ediyor ve gerçekten de öyle dostlar.


Dostlar küçük ama güzel Çanakkale Şehitlik turumuzun sonuna geldik. Başta da söylediğim gibi şehitliği gezmek için birkaç alternatif yol var size bu yollardan hangisi uygun ise o şekilde Çanakkale şehitlik turu yapabilirsiniz. Benim ve arkadaşlarımın tercih ettiği tur rotası bu şekildeydi.

“Çanakkale Şehitlik turu sadece bu kadar mı?” Tabii ki bu kadar değil dostlar. Daha Çanakkale şehitlikte gezilecek yerler var. “Peki, diğer yerler nereler?” İşte kapsamlı Çanakkale şehitlik turu;

 • Kilitbahir
 • Namazgâh Tabyası
 • Mecidiye Şehitliği ve Tabyası
 • Seyit Onbaşı Heykeli
 • Şahindere Hastane Şehitliği
 • Çanakkale Şehitler Abidesi
 • Yahya Çavuş Şehitliği ve Anıtı
 • Ertuğrul Tabyası
 • Zığındere Hastane Şehitliği
 • Anzak Koyu
 • 57.Alay Şehitliği
 • Conkbayırı
 • Kemal Yeri

Dostlar, kapsamlı bir şehitlik turunun güzergahı bu şekilde. Bu arada şehitlik turu fiyatları hakkında bilgi vereyim biz şehitlik turu gezimiz için kişi başı 25 TL ödeme yaptık. Bu ödeme karşılığında yukarıdaki şehitlik turu listesinin tamamı yerine belirli noktalarını gezdik. Diğer turlar yukarıda gördüğünüz listenin tamamını gezdiriyor ve bunun karşılığında da fiyat farkı oluyor. Kapsamlı bir şehitlik turu fiyatı aşağı yukarı 80 TL ve 120 TL arasında değişiyor. Tabii ki, bu fiyat sezona ve yoğunluğa göre de fark gösterebiliyor bilginiz olsun 🙂

Sizde bütçenize göre kapsamlı şehitlik turunu seçebilir veya alternatif olarak 25 TL karşılığında belirli noktaları gezip deneyim elde edebilirsiniz. Tercih sizin dostlar 🙂 Şimdi gelin birlikte diğer tur noktalarını inceleyelim.


Kilitbahir – Kilitbahir Kalesi


Çanakkale Gezilecek Yerler, Çanakkale Turu
Çanakkale Gezilecek Yerler, Çanakkale Turu

Dostlar, Çanakkale’den feribota bindiğinizde karşıda sizi görüntüsü ile büyüleyen bir kale göreceksiniz işte o kale Kilitbahir Kalesi, o bölgeye ise Kilitbahir denilmektedir. Peki, muazzam güzellikte olan Kilitbahir Kalesi’nin hikayesi nedir?

Tarihi yapılarının yanı sıra köklü tarihini de yaşatmaya devam eden Kilitbahir Kalesi, Fatih Sultan Mehmet tarafından 1452 yılında İstanbul kuşatması sırasında yaptırılmıştır.

Kale, Kanuni Sultan Süleyman’ın isteği üzerine restore edilmiştir ve 1870 yılında Sultan Abdülaziz tarafından tekrar restorasyonu yapılmıştır. Papalık Donanması’nın Bizans İmparatorluğu’na yardım etmesini engellemek amacıyla yapılan Kilitbahir Kalesi, günümüzde korunması gereken kültürel varlıklar arasında yer almayı başarmıştır.


Namazgâh Tabyası


Çanakkale Gezilecek Yerler, Çanakkale Turu
Çanakkale Gezilecek Yerler, Çanakkale Turu

Her yerin birbirinden muazzam bir anısı olduğu gibi Namazgâh Tabyası’nın da bir anısı var. Çanakkale Savaşı esnasında kapalı ve korunaklı alan olması ile bölgeye dağılan birliklerin merkezi konumunda yer alması nedeniyle cuma günleri namazların burada kılındığı için Namazgah Tabyası ismini almıştır. Bulunduğu konum nedeniyle savaş esnasında  geri planda kalmış olmasına rağmen boğazın ana savunma birimlerinden birisi de burasıdır.


Mecidiye Şehitliği Tabyası


Çanakkale Gezilecek Yerler, Çanakkale Turu
Çanakkale Gezilecek Yerler, Çanakkale Turu

Seyit Onbaşı’nın görev yaptığı tabya olan Mecidiye Tabyası da 18 Mart günü isabet almış ve 16 nefer şehit olmuştur. Bu bombardımandan sağ olarak kurtulan Seyit Onbaşı sağlam kalan topu, 276 kiloluk mermiyi Niğdeli Ali’nin de yardımıyla sırtında taşıyarak 3 kez ateşlemiş, üçüncü atışta yukarıda da bahsettiğimiz Ocean zırhlısı dümen tertibatından vurmuştur.

Koca Seyit’e, savaşın kaderine tesir eden bu kahramanlığından dolayı onbaşılık rütbesi verilmiştir. Mecidiye tabya şehitliğinde Seyit Onbaşı’nın 18 Martta şehit olan vazife arkadaşları yatmaktadır. Şehitliğin anıtında ise Seyit Onbaşı kabartması vardır. Anıtın üzerinde ise şöyle yazmaktadır:

“18 Mart 1915 deniz savaşlarında buruda şehit olanlar Ispartalı Ali Çavuş, İvrindili İsmail oğlu Mehmet, Mustafa oğlu Süleyman ve 13 arkadaşı buruda yatar.”


Yahya Çavuş Şehitliği ve Anıtı


Çanakkale Gezilecek Yerler, Çanakkale Turu
Çanakkale Gezilecek Yerler, Çanakkale Turu

Ezineli Yahya Çavuş ve kahraman askerlerimizin anısına şehitliğin hemen ön tarafına bir anıt yaptırılmıştır. Şehitlik ile birlikte yapılmış anıt üçlü bir asker kompozisyonudur. 4 tarafında da farklı farklı yazıtlar bulunmaktadır.

 • Ön yüzünde;  Mehmet Akif Ersoy’un Çanakkale şehitlerine isimli şiirinin dizeleri yer almaktadır.
 • Arka yüzünde; Mustafa Kemal Atatürk’ün Çanakkale şehitlerine hitaben 1928’de söylediği söz yer almaktadır.
 • Sol yüzünde; Çanakkale Valisi Nail Memik’in Yahya Çavuş şiiri yer almaktadır.
 • Sağ yüzünde; Mehmet Akif Ersoy’un Çanakkale şehitlerine şiirinin dizeleri yer almaktadır.

Ertuğrul Tabyası


Çanakkale Gezilecek Yerler, Çanakkale Turu
Çanakkale Gezilecek Yerler, Çanakkale Turu

Ertuğrul Tabyası, Seddülbahir Köyü’nün batısında, Ertuğrul Koyu’na hakim Gözcübaba Tepesi’nin güney yamaçlarında bulunmaktadır. Tabyanın kuzeyinde Yahya Çavuş Şehitliği ve Anıtı bulunmaktadır. Çanakkale Deniz Savaşı’nda bu tabyada görevli Türk topçu birliğinin yaptığı atışlarla İngiliz Agamemnon zırhlısına 7 isabet sağlanmıştır.

Tabyada 3 adet bonet bulunmaktadır. Bonetlerin arasında 2 adet top bulunmaktadır. Bu toplardan birisi günümüzde orijinal yerinde bulunmakta ve üzerinde 1883 tarihi yazmaktadır. Bonetler, kesme taşlarla inşa edilmiş, üzeri de toprakla örtülmüştür. Bu tabya, 14 Kasım 1980 tarihinde Kültür Bakanlığı tarafından “Korunması Gereken Kültürel Varlık” olarak tescil ettirilmiştir.


Anzak Koyu


Çanakkale Gezilecek Yerler, Çanakkale Turu
Çanakkale Gezilecek Yerler, Çanakkale Turu

Anzak koyunun bitiminde, üzerinde Mustafa Kemal Atatürk’ün 1934 yılında yazdığı ve dönemin İçişleri Bakanı ile duyurduğu evrensel mesajın yazılı olduğu kitabe ile karşılaşırız.

Kitabede İngilizce olarak şu sözler yazmaktadır.

“Bu memleketin toprakları üzerinde kanlarını döken kahramanlar! Burada dost bir vatanın toprağındasınız. Huzur ve sükut içinde uyuyunuz. Sizler Mehmetçiklerle yan yana, koyun koyunasınız. Uzak diyarlardan evlatlarını harbe gönderen analar! Gözyaşlarınızı dindiriniz!

Evlatlarınız bizim bağrımızdadır. Huzur içindedirler ve huzur içinde rahat rahat uyuyacaklardır. Onlar, bu toprakta canlarını verdikten sonra artık bizim evlatlarımız olmuşlardır.”

.


57.Alay Şehitliği


Çanakkale Gezilecek Yerler, Çanakkale Turu
Çanakkale Gezilecek Yerler, Çanakkale Turu

Dostlar burası da diğer anıtlar ve şehitlikler kadar değerli bence. Bu şehitliğin hangi tarihte ve kimin tarafından yapıldığı bilinmemektedir. Bu mevcut şehitlik yerine, 1992 yılında mimar Nejat Dinçel tarafından tasarlanan sembolik şehitlik inşa edilmiştir. Bu şehitliğin sembolik olmasının sebebi ise savaş esnasında şehitlerimizin dere yataklarına toplu olarak defnedilmiş olmasıdır.


Conkbayırı


Çanakkale Gezilecek Yerler, Çanakkale Turu
Çanakkale Gezilecek Yerler, Çanakkale Turu

Dostlar, işte tüylerimizi diken diken eden bir yer daha burasının da önemi oldukça yüksek. Burada Mustafa Kemal Atatürk, 1915’te Conkbayırı Süngü Taarruzunu yönetirken bir şarapnel parçası göğsüne isabet etmiş, sağ göğüs cebinde bulunan saat sayesinde ölümden kurtulmuştur.

Olayın yaşandığı yer 4 top güllesi ve bir levha ile belirtilmiş ve Conkbayırı Atatürk Anıtı inşa edilmiştir. Conkbayırı Atatürk Anıtı, Mustafa Kemal Atatürk’ü elinde tuttuğu kırbacıyla tasvir eden bronzdan yapılmış bir heykeldir. Kesinlikle burasını ziyaret etmelisiniz dostlar.


Kemal Yeri


Çanakkale Gezilecek Yerler, Çanakkale Turu
Çanakkale Gezilecek Yerler, Çanakkale Turu

Kemal Yeri’ne 1982 yılında bir anıt yapılmış ve anıtın üzerine Atatürk’ün şu sözleri yazılmıştır:

“ Benimle beraber burada muharebe eden bütün askerler kesin olarak bilmelidir ki,bize verilen namus görevini eksiksiz yapmak için bir adım geri gitmek yoktur. Uyku, dinlenme aramanın, bu dinlenmeden yalnız benim değil, bütün milletimizin sonsuza kadar yoksun kalmasına neden olacağını hepinize hatırlatırım” 

Mustafa Kemal Atatürk.


Dostlar az öncede söylediğim gibi kapsamlı bir şehitlik turunun rotaları buralar. Tekrar tekrar gidilecek ve gezilecek yerler diyebilirim. Sizde dilediğiniz gibi buraları ister şehitlik turları ile ister alternatif yollar ile gezip görebilirsiniz.

Peki, bitti mi Çanakkale’de gezilecek yerler? 

Tabii ki, bitmedi dostlar daha Çanakkale’de gezilecek birçok yer var şimdi gelin birlikte Çanakkale’nin gezilecek güzelliklerini de bir bakalım 🙂


Kaz Dağları


Çanakkale Gezilecek Yerler, Çanakkale Turu
Çanakkale Gezilecek Yerler, Çanakkale Turu

Coğrafyası ve iklimi ile ziyaretçilerini büyülemeyi başaran Çanakkale’nin Kaz Dağları’nı görmemek olmaz değil mi dostlar? Doğa ile yaşamı seviyorsanız Kaz Dağları sizler için harika bir yer diyebilirim. Temiz havası ve bol oksijeni ile adeta ciğerleriniz bayram edecek 🙂

Çanakkale gezinizde Kaz Dağları’nı sadece gezip görebilirsiniz. Fakat Kaz Dağları’nı gezip gördükten sonra muhtemelen şunu diyebilirsiniz, “Kamp için harika bir yer!” İşte bunu dedikten sonra bir başka zaman da Çanakkale Kaz Dağları’na sadece kamp yapmak için gelebilirsiniz. Emin olabilirsiniz ki pişman olmayacaksınız dostlar 🙂


Assos Antik Kenti


Çanakkale Gezilecek Yerler, Çanakkale Turu
Çanakkale Gezilecek Yerler, Çanakkale Turu

Çanakkale’nin Ayvacık ilçesi yakınlarındaki Behramkale Köyü’nde yer alan Assos Antik Kenti, tarih boyunca Lidyalılardan Perslere ve hatta Pergamonlardan Romalılara kadar birçok uygarlığın hüküm sürdüğü bir bölge olmasıyla günümüzde ön planda yerini tutmaktadır.

M.Ö 900’lü yıllarda inşa edilen kentin tepe kısmında Athena Tapınağı kalıntıları bulunmaktadır. Eğer ki, arkeolojiye ilginiz var ise Assos Antik Kenti sizin için harika bir deneyim olabilir. Bir de amfi tiyatrosu bulunan Assos Antik Kenti’ni Çanakkale gezilecek yerler listenize eklemelisiniz.


Çanakkale Arkeoloji Müzesi


Çanakkale Gezilecek Yerler, Çanakkale Turu
Çanakkale Gezilecek Yerler, Çanakkale Turu

Müze severler sizleri de unutmadım! Tanrıça figürlerinden lahitlere, Tunç Çağı’na ait eserlerden arkeolojik kalıntılara kadar, şehrin eski çağlardan günümüze kadar birçok medeniyetten geriye kalanların sergilendiği Arkeoloji Müzesi, müzelerden hoşlanan ziyaretçiler için muazzam bir gezi noktası.


Gökçeada


Çanakkale Gezilecek Yerler, Çanakkale Turu

Deniz kum güneş üçlüsünün en güzel noktalarından birisi kesinlikle Çanakkale Gökçeada dostlar. Ülkemizin en büyük adası ve koyları, plajları, tertemiz kumsalıyla deniz kum güneş tatili için oldukça ideal bir kıyı şeridi. Çanakkale’nin bir ilçesi olan Gökçeada’yı Çanakkale turunuza mutlaka eklemenizi tavsiye ederim.

Bu arada Çanakkale geziniz haricinde de yaz tatiliniz için gelebileceğiniz bir yer dostlar. İster aileniz, ister arkadaşlarınız veya yalnızlığı seviyorsanız tek başınıza da gelip Gökçeada’da güzel bir yaz tatili yapabilirsiniz.


Gelibolu Yarımadası Tarihi Milli Parkı


Çanakkale Gezilecek Yerler, Çanakkale Turu
Çanakkale Gezilecek Yerler, Çanakkale Turu

Dostlar, Çanakkale’de gezilecek yerler listenize eklemeniz gereken bir başka yer ise Gelibolu Yarımadası Tarihi Milli Parkı. Ölçümlere göre 33.000 hektarlık bir ormanlık alana kurulmuş bir tarih cenneti adeta. Aynı zamanda burada kamp ve karavan gibi konaklama seçenekleri ile tatilinize farklılık katabilirsiniz.


Saat Kulesi


Çanakkale Gezilecek Yerler, Çanakkale Turu
Çanakkale Gezilecek Yerler, Çanakkale Turu

Yazımızın en başında Çanakkale şehir merkezinden bahsetmiştik. İşte şehir merkezinin göbeğinde muazzam bir yapı olan Saat Kulesi var dostlar. Saat kuleleri artık neredeyse her ilimizde ilçemizde yer alabiliyor. Fakat yine de şunu diyebilirim ki, hepsi birbirinden farklı güzellikte. Özellikle de geceleri led ışıklar ile aydınlatılması şehrin atmosferini değiştiriyor diyebilirim 🙂


Bozcaada


Çanakkale Gezilecek Yerler, Çanakkale Turu
Çanakkale Gezilecek Yerler, Çanakkale Turu

Dostlar, Çanakkale’ye bağlı olan Bozcada ülkemizin üçüncü büyük, Ege denizinde ise Gökçeada’dan sonra ikinci en büyük adasıdır. Yaz tatili için tercihiniz ister Gökçeada olsun, ister Bozcada olsun ikisi de birbirinden güzel bir tatil noktası diyebilirim. Aynı zamanda Bozcaada’nın sokaklarını gezmenizi tavsiye ederim dostlar. Taşından, duvarından, toprağından her şeyinden etkilenmemek mümkün değil 🙂


Dostlar, yazımızı sonuca bağlayacak olursak şunları söyleyebilirim;

Çanakkale, her defasında gidilmeye değer bir memleket diyebilirim. Her şeyi ile muazzam bir yer hatta çoğu kişi Çanakkale’ye gittikten sonra orada yaşama planları bile yapıyor. Ne yalan söyleyeyim bu kişilerden birisi de ben olabilirim 🙂

Çanakkale’de gezilecek daha birçok seyahat noktası var dostlarım. Buralar kısa ve küçük bir Çanakkale turu için ön plana çıkan yerler. Çanakkale sadece merkezi ile bitmiyor aslında emin olabilirsiniz ki, ilçeleri ve hatta köyleri de birbirinden güzel yerler. Mesela bunlardan birisi Çanakkale’nin Biga ilçesi..

Velhasıl-ı kelam, anlatılmaz yaşanır bir yer olduğuna ben inandım siz de inanmak istiyorsanız mutlaka elbet bir gün Çanakkale turu yapmalı ve Çanakkale’de gezilecek yerleri gezmelisiniz. Sizden küçük bir ricam var dostlar, eğer ki bugün bizler, bu ülkede özgür bir halk olarak yaşayabiliyorsak şunu bilin bunun sebebi tarihimizin mücadelesi, şehitlerimizin mücadelesi ve tabii ki, Ulu Önderimiz Mustafa Kemal Atatürk’ümüzün sayesindedir.

Bunu yediden yetmişe, küçükten büyüğe herkesin bilmesi, tarihimizi, kültürümüzü canlı tutacaktır. O yüzden sizlerde bu destansı tarihimizi mutlaka ama mutlaka yeni jenerasyona aktarmaya özen gösterin dostlarım.


Konu İçerisinde yazmayı unuttuğumu veya yazılması gereken diğer şeyleri, görüşlerinizi, düşüncelerinizi, yorum yaparak belirtirseniz çok sevinirim dostlar..

Eğer Sizinde Yolunuz Bir Gün Çanakkale’Ye Düşerse, Gezi Biletim’in Size Rehber Olmasını Dilerim..


 

Mehmetcan Sarıkaya

Ben Mehmetcan Sarıkaya, 24 yaşındayım. Edirne doğumluyum. Düzce Üniversitesi'nde Turizm öğrencisiyim. Yeni yerler gezip görmeyi, keşifler yapmayı seviyorum. Sizlere birbirinden güzel destinasyonları anlatacağım. Böylelikle Gezi Biletim sizler için online rehber görevi görecek. Gezi Biletim ile "En Kaliteli Tatiller Sizin Olsun!"

2 thoughts on “Çanakkale Gezilecek Yerler | Çanakkale Turu

 • Haziran 6, 2019 tarihinde, saat 8:48 am
  Permalink

  Ne güzel anlatmışsınız. Çanakkale de şehitlik tarafını görememiştik, tekrar ziyaret etmeyi umuyoruz. Sanırım kenti tamanı gezmek için en az 10 günü tüketmek gerek

  Yanıtla
  • Haziran 6, 2019 tarihinde, saat 9:02 am
   Permalink

   Güzel yorumlarınız için çok teşekkür ederim Cengiz Bey, çok haklısınız Çanakkale’nin gezilecek yerleri için 10 gün çok ideal bir süre eminim ki bu 10 günlük süreye değecek bir Çanakkale turu olabilir. Umarım en kısa zamanda tekrardan Çanakkale’yi ziyaret etme fırsatını bulabilirsiniz. Sizlere şimdiden birbirinden güzel unutulmaz anılar için iyi gezmeler dilerim Cengiz Bey ☺️

   Yanıtla

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: