Seyahat Tavsiyeleri

Tatile Nasıl Hazırlanılır? En İyi Tatil Planı Hazırlama Yöntemi!

Selam dostlar, “Tatile Nasıl Hazırlanır? En İyi Tatil Planı Hazırlama Yöntemi!” hakkında bir şeyler biliyorsunuz ama tam doğru mu biliyorsunuz, yoksa yanlışlarınız veya eksikleriniz olduğunu düşünüyorsanız dostlar doğru yerdesiniz. Bugün birlikte tatile nasıl hazırlanır hakkında konuşacağız. Böylelikle en iyi tatil planı hazırlama yöntemini kavramış olacağız bundan sonraki tatillerimizde öğrendiklerimizi uygulayarak en iyi tatile, en kaliteli tatillere sahip olacağız dostlar. 

Günümüzde tatil kavramı herkes tarafından farklı algılanabilmektedir. Kimisi için tatil kavramı hafta sonundan ibaret iken, kimisi içinde tatil kavramı iyi bir otelde konaklama, seyahat etmek, havuz başında veya plajda güneşlenmek olabiliyor. Bundan sebep tatil hazırlığı kişiden, kişiye değişiklik gösterebilmektedir. 


Peki, Siz Tatile Nasıl Hazırlanıyorsunuz?

Sizin En İyi Tatil Planı Hazırlama Yönteminiz Nedir? 


Çoğu kişinin bu soruya vereceği cevap aşağı yukarı şu olabilir; “Biletimi alırım, valizimi hazırlarım ve tatile giderim. Tatil planı yapmaya ne gerek var ki?” Bakın bu da güzel bir yöntem dostlar, bu biraz daha macera severler için güzel diyebilirim yani çantayı alıp çıkmak riskli bir tatildir. Lafımızı fazla uzatmadan gelin birlikte şimdi iyi bir tatile nasıl hazırlanır? En iyi tatil planı hazırlama yöntemleri nelerdir? bir bakalım dostlar!


TATİLE NASIL HAZIRLANIR?

EN İYİ TATİL PLANI HAZIRLAMA YÖNTEMLERİ!Nereye Gideceğinizi, Nerelere Gideceğinizi Belirleyin!


Tatile Nasıl Hazırlanır , En İyi Tatil Planı Hazırlama Yöntemi
Tatile Nasıl Hazırlanır , En İyi Tatil Planı Hazırlama Yöntemi

“Şöyle bir yere gidesim var ama nereye gitsem bilmiyorum” Eğer ki böyle bir kararsızlık içindeyseniz hemen bir heyecana kapılıp yollara düşmeyin dostlar, emin olabilirsiniz ki tatiliniz hayal ettiğiniz gibi geçmeyecektir. Acele karar vermek iyi değil diyebilirim. Verdiğiniz acele karar hem maddi hemde manevi hayal kırıklığı, kısacası hüsran demek 🙂

Şöyle güzel bir tatil yapmak istiyorsanız önce nereye gidebileceğinizi veya nerelere gidebileceğinizi araştırmanızda fayda var dostlar. Bu yüzden bir tatil düşünüyorsanız yakın ve uzaklık derecesine göre nereye gideceğinizi belirleyin.


Ne Zaman Gideceğinizi Belirleyin!


Tatile Nasıl Hazırlanır , En İyi Tatil Planı Hazırlama Yöntemi

“Şu sıralar iyi bir tatil güzel olurdu” Bir tatilin iyi geçmesinin en önemli ayrıntılarından biriside “zaman” dostlar. Tatiliniz için zaman oldukça önemli bir faktördür. Tatilinizin iyi geçmesini istiyorsanız dostlar, tatile gideceğiniz zamanı, tatilinizin tarihlerini önceden karar vermenizde fayda olacaktır.

Tatilinizi son dakikaya bırakmayın derim! Tabi, son dakika tatiller gibi bir uygulama var o ayrı bir konu bizim şu an konuştuğumuz tatile nasıl hazırlanır hakkında, yani iyi bir tatil planı nasıl yapılır? onun hakkında konuşuyoruz biz dostlar. Onu karıştırmayın ama yakın bir zaman içerisinde de, son dakika otelleri, son dakika tatiller hakkında da bir yazı yayınlayacağım.


Bütçenizi Hesaplayın!


Tatile Nasıl Hazırlanır , En İyi Tatil Planı Hazırlama Yöntemi

Bütçe hesaplama kesinlikle tatil planı hazırlarken dikkat edilmesi gereken bir konu olduğunu düşünüyorum. Şu sebepten dolayı böyle düşünüyorum. Bir tatil planı hazırladınız ve yola çıktınız tatil konumuna vardınız, tatiliniz başladı her şey güzel fakat, hesap yapmadığınız için konaklama ücreti, yemek ücreti keza bunlar kadar önemli olan ulaşım ücretini hesabınıza, yani bütçenize dahil etmezseniz dengesiz bir harcamanız olur. Belki de tatilde harcamanız gereğinden fazlasını harcamak durumunda kalabilirsiniz. 

Bir yandan tatilinizin keyfini sürmeye çalışırken, bir yandan da harcamalarınızı düşünmek zorunda kalabilirsiniz ve bu durumda emin olabilirsiniz ki sizi rahatsız edecektir. O zaman ne yapıyoruz? Çok basit, bir tatil planı oluşturma aşamasında iken, ulaşım ücretlerinizden, konaklama ve hatta mümkünse yeme içme hesabınıza kadar yapın derim. Bu hesaplamaları yaptıktan sonra tatilinizde bu para zaten kafadan gitmiş olacak, bunun haricinde cebinizde kalan bütçe ile tatil boyunca diğer aktivitelere de katılabilirsiniz. 

O yüzden dostlar, ne yapın edin tatiliniz için bir bütçe hesabı mutlaka yapın. Böylelikle en iyi tatil planı hazırlayabilirsiniz. 🙂 


Rezervasyonlar Önemli!


Tatile Nasıl Hazırlanır , En İyi Tatil Planı Hazırlama Yöntemi
Tatile Nasıl Hazırlanır , En İyi Tatil Planı Hazırlama Yöntemi

Dostlar, çoğu kişinin tatillerde yaşadığı bariz problemlerden birisi artık günümüzde “rezervasyon” oluyor. Peki neden böyle oluyor? Tatilciler neden rezervasyon da problem yaşıyor. Şöyle açıklayayım; 

1.Tatilci Örneği; Tatil planı hazırlarken, konaklayacağı otel ile, ulaşım sağlayacağı firma ile, yemek yiyeceği restoran ile, irtibata geçiyor ve rezervasyon oluşturuyor. Hatta garanti olsun diye ön ödemesini yapıyor. Böylelikle o tatilci rezervasyonunu iptal etmediği sürece onun yeri hep hazır oluyor. Bununla birlikte önceden rezervasyon oluşturup yerini ayırttığı için hem kendini garantiye alıyor, hemde daha uygun ödeme yapıyor. 


2.Tatilci Örneği; Tatil planına gerek duymadan yola çıkıyor ve tatile gidiyor. İlk problemi ulaşımda başlıyor. Şöyle ki, ulaşım yapacağı firmaya gidiyor, bir de tatil sezonu ise yer bulma şansı çok düşük. Fakat bakıyor koltuklar boş hemen ardından bu koltuklar boş diyor. Alacağı cevap şu oluyor; “Beyfendi/Hanımefendi o koltuklara rezervasyon yapılmış yani sahibi var. Velhasıl bir yer buldu diyelim, önceden biletini alan kişiden daha fazla ödeme yapıyor. Şimdi adalet mi bu? Ne yazık ki, turizm böyle bir şey olduğu için dostlar, tatil fırsatlarını takip etmek çok önemli. 

İlk problemin ardından, başka bir problem ile karşılaşmayacağını düşünen tatilci, tatil yerine vardıktan sonra konaklama için otele gidiyor ve bakıyor ki tüm odalar boş ama dolu. Nasıl yani? Yani, erken rezervasyon yapılmış odalar şu an boş olarak gözükse de hepsinin bir sahibi var. Velhasıl bu problemi de çözdü ve konaklama için bir oda buldu diyelim. Böylece ne oldu, yine erken rezervasyon yapan kişiden daha fazla ödeme yapma durumunda kaldı. 

Bu problemler, yeme-içme de tekrarlanmaktadır. Bu yüzden buradan çıkaracağım ders şu dostlar; “Erken Rezevasyon – Online Rezervasyon”


Gezilecek Yerler Listesi Hazır Mı?


Tatile Nasıl Hazırlanır , En İyi Tatil Planı Hazırlama Yöntemi
Tatile Nasıl Hazırlanır , En İyi Tatil Planı Hazırlama Yöntemi

Dostlar, mutlaka ama mutlaka iyi bir tatil planı için gerekli olan bir diğer şey ise “gezilecek yerler listesi“dir. “Neden bu kadar önemli bu liste? Gideceğiz gezeceğiz işte!” Ne yazık ki öyle olmuyor dostlar, hadi gideyim gezeyim ama nereyi gezeceğim? 

İşte bu yüzden, gezilecek yerler listesi çok önemli. Tatil yapacağınız yeri önceden bir araştırın, gezilecek yerlerine göz atın hatta yakınlık uzaklık derecesine, ulaşım uzaklığına göre bir liste oluşturun, oluşturduğunuz listenin başlığı da gezilecek yerler olsun 🙂 Aynı zamanda restoranlara, otellere de bakmanızı kıyas yapmanızı tavsiye ederim. 

Az kalsın unutuyordum! Tabii ki, tatil yapacağınız yerde ki en güzel aktiviteleri, yapılacakları hatta mutlaka yapılması gerekenleri de araştırmanızı, bunları da not etmenizi tavsiye ederim. 

Bunları yaparsanız eğer, tatil yapacağınız yere varıp uçaktan veya otobüsten indikten sonra ne yapacağınızın bilincinde olursunuz. Ona göre hareket edip, tatilinizi ona göre planlayabilirsiniz dostlar 🙂


Aman Dikkat! Tatil Çantası Son Dakikaya Kalmasın!


Dostlar, özellikle de bayan arkadaşlarımın bu konuya dikkat etmesini tavsiye ediyorum 🙂 Tatiliniz öncesinde hazırlığınızı son güne, son dakikaya bırakmayın. Önceden tatil çantanızı hazırlayın derim. Son dakikaya kalan tatil çantası hazırlığında, mutlaka bir şeyler unutulur ve o an bu fark edilmez, fakat ya yolculuk esnasında, ya da tatil yapacağınız yere ulaştığınızda aklınıza gelir ve işte o an ki “hüzün” insana şunu dedirtir; “Keşke daha önceden tatil çantamı hazırlasaydım.” 

Dostlar, bundan sebep keşke dememek için, iyi bir tatil planı oluşturabilmek için tatil çantanıza kadar hesap yapabilmeniz tatilinizin güzel geçmesini sağlayacaktır. 


Konu İçerisinde yazmayı unuttuğumu veya yazılması gereken diğer şeyleri, görüşlerinizi, düşüncelerinizi, yorum yaparak belirtirseniz çok sevinirim dostlar..

Tatile Nasıl Hazırlanır? En İyi Tatil Planı Hazırlama Yöntemi! İle Keyifli Bir Tatil Geçirmenizi ve Gezi Biletim’in Size Rehber Olmasını Dilerim..


 

Mehmetcan Sarıkaya

Ben Mehmetcan Sarıkaya, 24 yaşındayım. Edirne doğumluyum. Düzce Üniversitesi'nde Turizm öğrencisiyim. Yeni yerler gezip görmeyi, keşifler yapmayı seviyorum. Sizlere birbirinden güzel destinasyonları anlatacağım. Böylelikle Gezi Biletim sizler için online rehber görevi görecek. Gezi Biletim ile "En Kaliteli Tatiller Sizin Olsun!"

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: