Seyahate Çıkmadan Önce Yapılması Gerekenler!

Seyahate Çıkmadan Önce Yapılması Gerekenler - Seyahat Öncesinde Yapılacaklar

Seyahate Çıkmadan Önce Yapılması Gerekenler!

Gezi Biletim’den selam dostlarım. Bugün “Seyahate Çıkmadan Önce Yapılması Gerekenler” hakkında bilgiler vereceğim. Günümüzde seyahat etmek isteyen bir çok kişi var, seyahat etmek, yeni yerler görmek, keşifler yapmak, gezilecek yerlerde keyifli dakikalar geçirmek kısacası bence seyahat etmek demek; “Özgürlük” demek 🙂 

Seyahat etmeyi seviyoruz, yeni yerler görmek istiyoruz en önemlisi seyahatimizde unutulmaz, birbirinden güzel anılar yaşamak istiyoruz. Peki, bunun için bir temel hazırlıyor muyuz? Bence, çoğu zaman seyahatimiz ile ilgili temeller hazırlamakta problemler yaşıyoruz veya seyahatimiz ile ilgili hiçbir temel hazırlamıyoruz.

» Peki, Bu Temelden Kastımız Nedir? «

Arkadaşlar, seyahat temelinden kastımız, seyahate edeceğimiz yer hakkında bilgiler edinmek, vaktimizi iyi değerlendirmek, tatilimizi unutulmaz kılmak için oluşturduğumuz strateji aslında bizim temelimizdir. Peki, bu strateji nedir? Nasıl olmalıdır? 

Dostlar, seyahat stratejimiz, yani seyahat öncesini ve seyahat esnasını ve seyahat sonrasını planlamalıyız. Bunu neden yapmalıyız? Bunu, seyahatimizin en iyi şekilde geçmesi, tatilimizden keyif alabilmemiz için yapmalıyız! Peki, seyahat öncesinde yapılması gerekenler neler? 


SEYAHAT ÖNCESİNDE YAPILMASI GEREKENLER


 1. Konaklama Yeri (Otel-Apart-Pansiyon-Günlük Ev) Seçimi
 2. Gezilecek Yerler Hakkında Araştırmalar Yapmak
 3. Seyahat Edeceğimiz Bölgenin Meşhur, Yöresel Yemekleri Hakkında Bilgi Toplamak
 4. Seyahat Bavul Hazırlığı 
 5. Seyahat İçin Ulaşım Hazırlığı 

KONAKLAMA YERİ SEÇİMİ 


Seyahate-Çıkmadan-Önce-Yapılması-Gerekenler-Konaklama-Seçimi-Otel-Seçimi-gezibiletim.com_ Seyahate Çıkmadan Önce Yapılması Gerekenler!

Seyahate Çıkmadan Önce Yapılması Gerekenler , Konaklama Yeri Seçimi

Dostlar, seyahat öncesinde yapılması gerekenlerin ilki konaklama yerinize karar vermektir. Konaklama yerinizi sakın sonraya ertelemeyin! En iyisi erkenden otel seçimi derim 🙂 “Neden sonraya ertelemeyelim ki?” Dostlar, oteller en uygun fırsatı kollamaya çalışırlar, sizde bu konumda en uygun fırsatı kollamalısınız yani tatil yapacağınız yerde bulunan tüm otellere seyahat öncesinde bakmalı ve hatta hepsini tek tek arayıp fiyat almalısınız.

Otelleri karşılaştırın! Günümüzde bunu sizin yerinize yapan bir çok uygulama var. Bu uygulamalardan en bilindiği Trivago uygulaması dostlar. Otel karşılaştırma uygulaması ile otelleri birbiri ile karşılaştırabilirsiniz dostlar. Bunun size sağlayacağı en büyük avantaj kesinlikle “fiyat” olacaktır. En uygun oteli bulmanıza yardımcı olacak olan Trivago ile seyahat edeceğiniz yerde bulunan tüm otelleri kıyaslayabilirsiniz.

» Tabi ki, bu kıyaslamayı yaparken dikkat etmeniz gereken bazı şeyler var. Nedir bunlar? «

 1. Otelin Konaklama Fiyatı
 2. Otelin Konumu 
 3. Otelin Temizliği
 4. Otelin Hijyeni
 5. Otelin Güvenilirliği
 6. Otelin Gezilecek Yerlere Yakınlık Ve Uzaklık Derecesi 

Dostlar, bir otelde konaklama yapmadan önce dikkat etmeniz gereken bir kaç temel unsur bunlardır. Peki, ben bunları nereden bileceğim. Öncelikle otelin konaklama fiyatını uygulama üzerinden ve telefon ile irtibata geçerek öğrenebilirsiniz. Otelin konumuna haritadan bakabilirsiniz. Otelin temizliği, hijyeni, güvenilirliğini gitmeden bilmemiz mümkün değil fakat daha önceden otelde konaklama yapmış kişilerin yorumlarına bakabilirsiniz. Genellikle otellerde konaklama yapan kişiler tatil sonrasında, tatilini değerlendirir ve tatilini değerlendirmeyi konaklama yerinden başlar böylelikle otelin yorumlarına bakarak karar verebilirsiniz. 

İşte en önemli bir diğer unsura geldik, yani otelin gezilecek yerlere yakınlığı uzaklığı, bu bence çok önemli bir detay oteliniz gezilecek yerlere ne kadar uzak olursa sizin gününüzün o kadarı yollarda geçer diyebilirim. Otel güzel, konaklama yapacaksınız, fiyatı da uygun ama gezilecek yerlere uzak, işte buna kesinlikle dikkat edin derim. Otelinizi gezilecek yerlerin merkezinde bir yerinde seçmeye özen gösterin ki, gününüzün çoğu yollarda geçerek tatiliniz can sıkıcı bir hal almasın dostlar! 


GEZİLECEK YERLER HAKKINDA MUTLAKA ARAŞTIRMA YAPIN!


Seyahate-Çıkmadan-Önce-Yapılması-Gerekenler-Gezilecek-Yerler-gezibiletim.com_ Seyahate Çıkmadan Önce Yapılması Gerekenler!

Seyahate Çıkmadan Önce Yapılması Gerekenler , Gezilecek Yerler Araştırması

Bir çok kişinin, temel yaptığı şey şudur; “Seyahat edeceği yere biletini alır, çantasını hazırlar ve tatile gider, tamam güzel, tatil yerine vardın ve indin otobüsten veya uçaktan, Şimdi nereye gideceğim ben?” İşte çoğu tatilcinin tatilinin kötü geçmesinin başlangıcı budur, eğer sizde böyle yapacak olursanız emin olabilirsiniz ki otobüsten veya uçaktan indiğiniz anda tatiliniz kötü geçmeye başlayacaktır. Tatilinizden keyif alamayacaksınız. 

Dost acı söyler bu böyledir! “Ne yapmalıyım o zaman?” Çok basit, gitmeden önce nereye gidiyorsun bir bak arkadaşım, bir araştır hemen alıp çantanı yola düşme. Seyahat öncesinde bir araştırma yap, seyahat edeceğin yerin gezilecek yerleri nereler bir bak, hatta kaç gün tatil yapacaksın ona göre bir gezilecek yerler listesi oluştur. 

Emin olabilirsin ki, gezilecek yerler listesi hazırlamak tatilinizin keyifli geçeceğinin ilk adımıdır. Gezilecek yerler hakkında araştırma yap, tabi bu araştırma sonrasında yapacağın gezilecek yerler listesini konaklama yerinin yakınlığı ve uzaklığına göre ayarlamayı unutma! 


SEYAHAT EDECEĞİN MEŞHUR – YÖRESEL YEMEKLERİNİ KEŞFET! 


Seyahate-Çıkmadan-Önce-Yapılması-Gerekenler-Meşhur-Yemekler-Yöresel-Yemekler-gezibiletim.com_ Seyahate Çıkmadan Önce Yapılması Gerekenler!

Seyahate Çıkmadan Önce Yapılması Gerekenler , Meşhur Yöresel Yemekler

Dostlar, tatilinizi unutulmaz kılan bir diğer unsur ise kesinlikle yöresel yemekler, meşhur yemeklerdir. Hem farklı tatlar ile karşılaşıyor, farklı lezzetlerin tadına bakıyorsunuz hemde kültürünüz artıyor, yeni yemekler öğreniyorsunuz. Size bir tavsiye vereyim dostlar, sakın seyahat ettiğiniz yerde her zaman yediğiniz yemekleri yemeyin! Zaten o yemekleri her zaman yiyebiliyorsunuz yani bir numarası yok 🙂 Fakat hiç görmediğiniz, daha önceden yemediğiniz bir yemeği yemek tatilinize anlam katacaktır. 

Yani dostlar, seyahat öncesinde yapılması gerekenler arasında yöresel yemekler araştırması da var. Bu yüzden seyahat öncesinde, seyahat edeceğiniz yerin yöresel, meşhur yemeklerini araştırın. Gezilecek yerler listenizin bir kenarına da not edin ki, unutmayın dostlar!


SEYAHAT BAVULU NASIL HAZIRLANIR?


Seyahate-Çıkmadan-Önce-Yapılması-Gerekenler-Seyahat-Bavulu-Nasıl-Hazırlanır-gezibiletim.com_ Seyahate Çıkmadan Önce Yapılması Gerekenler!

Seyahate Çıkmadan Önce Yapılması Gerekenler , Seyahat Bavulu Hazırlama

“Seyahat bavulunu hazırlamayı bilmeyecek ne var?” İşte bende böyle diyordum, ama önemli gerçekten çok önemli diyebilirim. “Neresi bu kadar önemli? Bavul işte!” Dostlar, şöyle açıklayayım; Şimdi, iki tip insan vardır;

 1. Tatile giderken bir bavul hazırlar.. dersin ki; “Herhalde komple taşınıyor!”
 2. Bir başkası da bir bavul hazırlar içinde sadece bir iki parça bir şey vardır.. dersin ki; “Bir iki parça eşya için bavul mu alınır? 

Bu iki insan tipinden sen hangisisin? Ben, bir türlü ortasını bulamayanlardanım. Bazen ya çok eşya alıyorum, neredeyse yarısını giymiyorum. bazen de az alıyorum başka giyecek eşyam olmuyor. 

Aslında “seyahat bavulu nasıl hazırlanır?” Sorusunun cevabı, “Tatilinizin süresi, tatil yapacağınız yer ve kendinizdir”

»Nasıl yani?«

• Tatil Süresi • Şöyle ki, tatil bavulu hazırlamadan önce, kaç gün tatil yapacağınızı bilin ona göre, şu gün şunu, bugün bunu giyerim diye kıyafetler alın yanınıza. 

• Tatil Yapacağınız Yer • Bu da önemli bir unsur, eğer ki deniz kum güneş tatili yapıyorsanız, sıcaklık oranına göre günde belkide iki kıyafete ihtiyaç duyabilirsiniz. Yani tatil yapacağınız yerin hava durumunu önceden kontrol etmenizde fayda var dostlar 🙂 

• Kendiniz  İşte asıl önemlisi bu bence, biraz iradeli olmak diyebilirim 🙂 Yukarıda söylediğim iki unsuru doğruladınız aslında hazırsınız, seyahat bavulunuz hazır ama aklınız diğer kıyafetlerinizde olabilir. Yani, hadi şunu da alayım bunu da giyerim, şunu da giyerim dersiniz ve bir bakmışsınız ki bavul kapanmıyor 🙂 O yüzden kendinizi biraz kontrol edebilmelisiniz. Bavulun fermuarı kapandıktan sonra bir daha açılıp içine yeni kıyafetler ekleniyorsa, tatil bavulu nasıl hazırlanır konusunda bir takım problemler var demektir 🙂 

Bu yüzden arkadaşlar olabildiğince sade ve yeterli düzeyde tatiliniz için yanınıza kıyafet almak yükünüzü hafifletecektir. O yüzden seyahat bavulu hazırlarken dikkat edilmesi gerekenler konusuna gerçekten dikkat edin derim. Yoksa tatil esnasında ve tatiliniz sonrasında bavulunuz kollarını ağrıtabilir 🙂 


SEYAHAT İÇİN ULAŞIM HAZIRLIĞI!


Seyahate-Çıkmadan-Önce-Yapılması-Gerekenler-Online-Uçak-Bileti-Online-Otobüs-Bileti-gezibiletim.com_ Seyahate Çıkmadan Önce Yapılması Gerekenler!

Seyahate Çıkmadan Önce Yapılması Gerekenler , Seyahat İçin Ulaşım Hazırlığı

Dostlar, seyahat öncesinden yapılması gerekenler arasında kesinlikle seyahat için ulaşım hazırlığı bulunmalıdır. Emin olabilirsiniz ki, bu da en az konaklama yeri seçimi, otel araştırması kadar önemli diyebilirim.

• Şöyle başlayalım •

Bazı seyahatler uzun aralıklıdır yani biletinizi önceden almanız gerekir. Mesela Yaz Tatili İçin “Türkiye’nin En Güzel Tatil Yerleri”ni düşünüyorsunuz, veya “Vizesiz Gidilen Avrupa Ülkeleri” seyahati yapacaksınız. İşte bu tarz tatiller için biletinizi erkenden almalısınız.

Özellikle de uçak ile ulaşım sağlayacaksınız önceden uçak bileti araştırması yapmalısınız ve en uygun uçak bileti sizin olmalı! Eğer ki, ulaşımınız için biletinizi erken almazsanız en uygun uçak bileti, en uygun otobüs bileti dururken siz boş yere para harcamış olursunuz ve fırsatları değerlendirememiş olursunuz dostlar.

Seyahat edeceğiniz yere hangi ulaşım türü daha mantıklı diye bir araştırma yapın. Yani otobüs ile ulaşım sağlayacaksınız saat uzayacak belki ama fiyat uçak biletine göre daha uygun olacak. Kısacası seyahat edeceğiniz yere ulaşım için; Otobüs ile ulaşım, uçak ile ulaşım veya deniz yolu ile ulaşım mı olmalı? Buna önceden araştırma yaparak karar vermeniz daha iyi olacaktır dostlar. 

Bir de şöyle bir şey var dostlar, bazen biletler internet üzerinden daha uygun olabiliyor. Seyahate çıkmadan önce mutlaka buna dikkat edin, önceden araştırmalar yapın ve hatta uygun olduğunu gördüğünüz anda seyahat edeceğiniz yere online bilet alın derim! Online otobüs biletleri veya online uçak biletleri çoğu zaman yazıhanelere göre daha uygun olabiliyor. 


» Toparlayacak olursak dostlar, Seyahate çıkmadan önce yapılaması gerekenler nelermiş? «


 1. Konaklama yeri seçimine, otel seçimine dikkat ediyoruz. Önceden araştırmalar yaparak “Online otel rezervayonu” yapıyoruz ve “Son dakika otelleri”ni takip ediyoruz! 
 2. Gezilecek yerler listesi hazırlıyoruz ve böylelikle tatil programımızı oluşturuyoruz!
 3. Seyahat edeceğimiz yerin meşhur yemeklerini, yöresel yemeklerini araştırıyoruz ve yepyeni lezzetlerin tadına bakıyoruz!
 4. Seyahat bavulu nasıl hazırlanır? Sorusuna verdiğimiz cevapları uyguluyoruz böylelikle bavul nedeniyle kollarımız ağrımıyor! 
 5. Seyahat öncesinde yapılması gerekenlerin sonuncusu olan ulaşım hazırlığı yapıyoruz yani online otobüs bileti veya online uçak bileti araştırması yaparak. En uygun otobüs bileti veya en uygun uçak bileti bizim oluyor! 

Konu İçerisinde yazmayı unuttuğumu veya yazılması gereken diğer şeyleri, görüşlerinizi, düşüncelerinizi, yorum yaparak belirtirseniz çok sevinirim dostlar..

Seyahat Öncesinde Yapılması Gerekenler Yardımı İle Keyifli Bir Tatil Geçirmenizi ve Gezi Biletim’in Size Rehber Olmasını Dilerim..


 

Bir Cevap Yazın

You May Have Missed