Çorum Müzesi görsel şölen sunuyor

Çorum Müzesi görsel şölen sunuyor

corum_muzesi_gorsel_solen_sunuyor_1625228667_5801 Çorum Müzesi görsel şölen sunuyor
İçerisinde sergilenen tarihi eserlerle ziyaretçilerini 8 bin yıllık geçmişe götüren Çorum Müzesi, yenilenen dış ışıklandırmasıyla geceleri görsel şölen sunuyor.
İç Anadolu ile Orta Karadeniz bölgelerinin kesiştiği noktada yer alan Çorum’da, yaklaşık 8 bin yıllık tarihi eserler bulunuyor.

4l9ZT_1625228717_3812 Çorum Müzesi görsel şölen sunuyor

Kendi devrinin süper gücü olarak kabul edilen Hitit Medeniyeti’nin başkenti Hattuşa’ya ev sahipliği yapan Çorum, arkeolojik anlamda Anadolu’nun önemli merkezleri arasında gösteriliyor. Alacahöyük, Boğazkale, Şapinova ve Resuloğlu gibi arkeolojik kazı alanlarında yapılan çalışmalarda elde edilen tarihi eserler, Çorum Müzesi ile Hattuşa ve Boğazkale Müzelerinde sergileniyor.

Yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgını sürecinde bir süre kapalı kalan Çorum Müzesi’nde, yeni turizm sezonu için hazırlıklara hız verildi. Vitrinleri yeniden düzenlenen tarihi binanın dış ışıklandırması yenilendi. Çorum Müzesi Müdürü Metin Çakar, AA muhabirine, 1914 yılında sıhhat mektebi olarak hizmet vermesi amacıyla inşa edilen tarihi binanın Türkiye’deki en önemli mimari yapılardan biri olduğunu söyledi.

hNJyu_1625228730_2652 Çorum Müzesi görsel şölen sunuyor

Asırlık binanın çeşitli amaçlarla kullanıldıktan sonra 2003 yılında müzeye dönüştürüldüğünü belirten Çakar, “Anadolu’da yüzlerce yıl hüküm süren Hitit imparatorluğundan Eski Tunç Çağı kültürüne kadar ülkemizdeki en önemli arkeolojik kazılardan dördü ilimizde yapılıyor. Bu kazılarda elde edilen her biri birbirinden nadide arkeolojik eserler, geçmişimizi aydınlatan buluntular, müzemizin vitrinlerinde sergilenmektedir. Çorum Müzesi, son derece güzel, muhteşem bir mimari yapıya sahip.” ifadelerini kullandı.

Çorum Müzesi’nin gerek içeriği gerekse mimarisiyle öne çıktığına dikkati çeken Çakar, “Bu nedenle 2010 yılında Kültür ve Turizm Bakanlığımız, Avrupa Yılın Müzesi yarışmasına Çorum Müzesi’ni aday göstermişti. Yarışmada Avrupa’nın en güzel 10 müzesi arasına girmiştik. Gelen ziyaretçilerimiz de gerek mimarimiz gerekse vitrinde sergilenen eserleri inceleyince hayranlıklarını ifade ediyorlar.” dedi.

yPBzg_1625228744_1877 Çorum Müzesi görsel şölen sunuyor

Çakar, Kovid-19 salgınının etkilerinin hafiflemesiyle yeni turizm sezonunda ziyaretçi akını beklediklerini dile getirerek şunları kaydetti “Bu güzel müzemizi yeni sezona hazırlıyoruz. Bu kapsamda aydınlatma sistemimizi de yeniledik. Mimarisiyle dikkati çeken binamız artık geceleri de bütün ihtişamıyla şehrimizi süslüyor. Güzel bir mimari yapıyı güzel bir aydınlatmayla daha dikkat çekici hale getirdik. Burada milattan önce 6 binli yıllara tarihlenen benzersiz eserlerimiz var. Yeni turizm sezonunda ziyaretçilerimizi müzemize bekliyoruz.”
 

Bir Cevap Yazın

You May Have Missed