Sebzeciden panelvan aldı, karavana çevirdi; Türkiye’yi geziyor

Sebzeciden panelvan aldı, karavana çevirdi; Türkiye’yi geziyor

sebzeciden_panelvan_aldi_karavana_cevirdi_turkiyeyi_geziyor_1625228196_288 Sebzeciden panelvan aldı, karavana çevirdi; Türkiye'yi geziyor
Konya’da aldığı mini panelvanı karavana dönüştüren Ozan Avşar, “küpşeker” adını verdiği aracıyla il il geziyor, bir önceki günüyle aynı olmasını istemediği hayatını hayal ettiği gibi yaşıyor.

Hayalini gerçekleştirmek için 2,5 yıl önce aldığı aracı kendi tasarımıyla karavana dönüştüren 24 yaşındaki Avşar, kısa zamanda Türkiye’nin birçok bölgesini gezdi.

UUGqe_1625228208_2166 Sebzeciden panelvan aldı, karavana çevirdi; Türkiye'yi geziyor

Her sabah, karavanının tavanına kaplattığı Türkiye ve dünya haritalarına bakarak yeni güne uyanan Avşar, yeni yerler keşfederek hayalini gerçekleştirmenin mutluluğunu yaşıyor.

En büyük gideri yakıt olan Avşar, dağlardan topladığı doğal ürünleri gittiği yerlerin pazarında satarak ya da kısa süreli işlerde çalışarak elde ettiği ücretle yakıt masrafını ve günlük ihtiyaçlarını karşılıyor.

rVs0o_1625228266_1437 Sebzeciden panelvan aldı, karavana çevirdi; Türkiye'yi geziyor

Bir taraftan da eğitim hayatını sürdüren, Konya Ticaret Odası (KTO) Karatay Üniversitesi Sosyal ve Beşeri Bilimler Fakültesi Psikoloji Bölümü 4. sınıf öğrencisi Avşar, okul dönemlerinde de yurt ya da evde kalmak yerine karavanda yaşamayı tercih ediyor.

“DIŞARI ÇIKTIĞIM ANDA HER YER BENİM”

Avşar, AA muhabirine, macerasının, otostopla Türkiye’yi gezme hayaliyle başladığını söyledi.

Anadolu’nun birçok yerini iki yıl otostopla gezdikten sonra karavan hayatına geçmeye karar verdiğini anlatan Avşar, atıldığı maceranın fiziksel ve ruhsal yönden yaşamını olumlu etkilediğini belirtti.

xonbz_1625228283_6478 Sebzeciden panelvan aldı, karavana çevirdi; Türkiye'yi geziyor

Karavanı, seyahatin yanı sıra evi gibi de kullandığını aktaran Avşar, “Birçok zamanım aslında Küpşeker’in içinde geçiyor. Benim için vazgeçilmez oldu. Şu an bir hayat felsefesi gibi geliyor. Hani 1+1, 2+1 evler var ya ben ‘1+sonsuz’ evde yaşıyorum. Dışarı çıktığım anda her yer benim.” diye konuştu.

“HİÇBİR GÜNÜM, DÜNLE AYNI DEĞİL VE YARIN NE OLACAĞINI DA BİLMİYORUM”

Yurt ya da eve harcayacağı parayı, karavana yatırmayı tercih ederek özgürleştiğini ifade eden Avşar, şöyle konuştu:

“Burada dört duvar yok. Aracım küçük belki ama her yer benim. Mesela şu an canım sıkıldığında dışarı çıkıyorum ve her yere gidebiliyorum ama ev ortamında öyle olmuyor. Benim hiçbir günüm, dünle aynı değil ve yarın ne olacağını da bilmiyorum. Yurtta yaşayan bir öğrenci olsaydım sabah derse gidip, her akşam belki arkadaşlarımla aynı kafede oturacaktım. Kafeyi değiştirsen bile diğer her şey yine aynı olacaktı. Benim buradaki hayatım öyle değil. Bir gece burada yatmak istemezsem karavanımı çekip başka bir yerde yatıyorum. Mesela haftaya bir Antalya planım var. Yani böyle daha özgürüm.”

NsKEO_1625228297_4776 Sebzeciden panelvan aldı, karavana çevirdi; Türkiye'yi geziyor

Her insanın özünde doğaya ait olduğunu ve sahip olduğu tutkunun birçok insanda da bulunduğunu vurgulayan Avşar, iş hayatı ve koşuşturmadan insanların ilk adımı atmaya fırsat bulamadığını dile getirdi.

bYRLR_1625228310_7842 Sebzeciden panelvan aldı, karavana çevirdi; Türkiye'yi geziyor

Avşar, şöyle devam etti:

“Bu yıl psikoloji mezunu olacağım. İleride psikoloji ve kampı birleştirmek istiyorum. Psiko-kamp tarzında bir etkinlik düşünüyorum. Bu şekilde insanları doğaya çekmek istiyorum. Pandemiyle insanlar doğanın önemini anladı. Doğaya bir kaçış, yöneliş oldu ama bunu tam anlamıyla yapamadılar. Çünkü ellerinden tutan insanlar yok. Bunu iyi yapan insanlara ihtiyaç var. Ben de psikoloji ve kampı birleştirip insanları doğaya çekmek istiyorum.”

Bir Cevap Yazın

You May Have Missed