Dört Binden Fazla Dükkanıyla Dünyanın En Fazla Ziyaret Edilen Turistik Yeri Kapalıçarşı Alışveriş Rehberi

Dört Binden Fazla Dükkanıyla Dünyanın En Fazla Ziyaret Edilen Turistik Yeri Kapalıçarşı Alışveriş Rehberi

İstanbul kentinin merkezinde Beyazıt, Nuruosmaniye ve Mercan semtlerinin ortasında yer alan Kapalıçarşı, dünyanın en büyük çarşısı. Tıpkı vakitte dünyanın en eski çarşılarından da biri. Burada dört binden fazla dükkan ve 25 binden fazla çalışan bulunuyor. …

İstanbul kentinin merkezinde Beyazıt, Nuruosmaniye ve Mercan semtlerinin ortasında yer alan Kapalıçarşı, dünyanın en büyük çarşısı. Birebir vakitte dünyanın en eski çarşılarından da biri. Burada dört binden fazla dükkan ve 25 binden fazla çalışan bulunuyor. Gün içinde en ağır vakitlerde burada 500 binden fazla insan bulunuyor. Yılda 91 milyon turisti ağırladığı söylenen Kapalıçarşı, dünyanın en fazla ziyaret edilen turistik yeri olma özelliğine de sahip. Bu içeriğimizde Kapalıçarşı hakkında merak edilen tüm bilgilere ulaşabilirsiniz.

Kapalıçarşı’nın Tarihi

s-39a46dcc6f435948d7c6b02ad6c6297b8b608157 Dört Binden Fazla Dükkanıyla Dünyanın En Fazla Ziyaret Edilen Turistik Yeri Kapalıçarşı Alışveriş Rehberi

www.kulturportali.gov.tr

Türkiye’nin en büyük kenti İstanbul’da yer alan Kapalıçarşı’nın tarihi 15’inci yüzyılın ortalarına Fatih Sultan Mehmet Dönemi’ne kadar gidiyor. Osmanlı kurumlarını ayakta tutan en değerli uygulamalardan olan vakıf sistemine nazaran mescitlerin tamir ve bakım masrafları üzere çeşitli gereksinimlerinin karşılanabilmesi için gelir getirici bir diğer yapı meydana getirilirdi. Bu gelir getirici yapıların en değerlileri çarşılar olup Fatih Sultan Mehmet tarafından Ayasofya’ya gelir getirmesi için inşa edilen yapılarla 1461 yılında Kapalıçarşı’nın da temeli atılmış ve yıllar içinde yapılan eklemelerle giderek büyümüştür.

Kapalıçarşı, vakit içerisinde tüm bölgenin en kıymetli ticari merkezi haline gelmiş ve en güçlü esnaflara konut sahipliği yapmıştır. Dünyanın  her yerinden gelen mücevherlerin ve değerli takıların ticaretinin yapıldığı Kapalıçarşı, bu yıllarda bir banka ve finans merkezi üzere de hizmet veriyordu. İstanbul’u ve Avrupalıların gözündeki Doğu ömrünü en yeterli biçimde yansıtan yerlerden biri olarak görülen Kapalıçarşı, çok sayıda seyahat kitabında ve ressamların tablolarında kendine yer edindi.

Dünyanın en eski ve en büyük alışveriş merkezi olan Kapalıçarşı, 45 bin metrekarelik bir alan üzerine heyeti. Günümüzde İstanbul’a gelenlerin birinci uğradığı yerlerden biri. Ziyaretçi sayısı kimi vakit günde 500 bin kişiyi bile bulabiliyor. Kapalıçarşı’da halıdan çantaya, dokuma eserlerinden altın ve gümüş takılara, antikalardan çinilere ve anılarınızı sonsuza kadar yaşatacak ikramlık eşyalara kadar her şeyi bulabilirsiniz. 

Tüm gününüzü Kapalıçarşı’yı gezmeye ayırsanız bile buranın içerisinde keşfetmediğiniz bir nokta kesinlikle çıkacaktır. İstanbul’un tamamı üzere yeniyle eskiyi, klasikle çağdaşı bir ortada barındıran Kapalıçarşı’da bazı eserler Osmanlı Devri mirası, kimileri ise çağdaş dünyanın getirileri olarak nitelendiriliyor.

Kapalıçarşı Çalışma Saatleri

s-7bf9fa8365976e83088aa0d2e26f8937b14fdb83 Dört Binden Fazla Dükkanıyla Dünyanın En Fazla Ziyaret Edilen Turistik Yeri Kapalıçarşı Alışveriş Rehberi

Kapalıçarşı çalışma saatleri şu biçimde:

 • Haftanın her günü: 10.00 – 18.00

NOT: Çalışma saatleri resmi tatiller ve bayramlarda değişkenlik gösterebilir. Bu nedenle öncesinde kesinlikle bağlantı kanallarından bilgi almanızı öneririz.

Kapalıçarşı irtibat bilgileri:

Telefon: 02125191248

Web Sitesi: https://www.kapalicarsi.com.tr/

Kapalıçarşı’ya Nasıl Gidilir?

s-4224348e06f6c2f1131dd6e015b714f7bf233134 Dört Binden Fazla Dükkanıyla Dünyanın En Fazla Ziyaret Edilen Turistik Yeri Kapalıçarşı Alışveriş Rehberi

Kapalıçarşı’ya Anadolu yakasından gelmek için Marmaray’ı kullanabilirsiniz. Üsküdar‘dan Marmaray ile Sirkeci durağında indikten çabucak sonra Kabataş-Bağcılar tramvay çizgisine aktarma yaparak tramvayın Beyazıt-Kapalıçarşı durağında indiğinizde Kapalıçarşı’ya ulaşabilirsiniz.

Kadıköy’den Eminönü istikametine giden vapurlarla karşıya geçtikten sonrasın da iskelenin karşısında mevcut olan ve  Bağcılar tarafına giden Kabataş-Bağcılar tramvay sınırına binerek Beyazıt-Kapalıçarşı durağında inerek de Anadolu Yakasından ulaşım sağlayabilirsiniz.

Avrupa Yakasından Kapalıçarşı’ya geliyorsanız da bulunduğunuz yere nazaran toplu taşıma araçlarına binebilirsiniz. Bulunduğunuz yerden Kabataş-Bağcılar tramvay çizgisine aktarma yaparak Kapalıçarşı’ya ulaşabilirsiniz. Sırf Taksim bölgesinden Yenikapı-Hacıosman metrosuna binip, Vezneciler durağında inerek birkaç dakikalık yürüyüşle kolay kolay ulaşmak mümkün.

Kapalıçarşı pozisyon ve adres bilgilerini kullanmak isterseniz şu bilgilerden faydalanabilirsiniz:

Adres: Beyazıt, Kalpakçılar Cd. No:22, 34126 Fatih/İstanbul

Google Haritalar pozisyon bilgisi için tıklayın.

Kapalıçarşı Ziyaretinden Evvel Püf Noktaları

s-d20fcfdc6dab2570271175eb2dc7e82ba624d85a Dört Binden Fazla Dükkanıyla Dünyanın En Fazla Ziyaret Edilen Turistik Yeri Kapalıçarşı Alışveriş Rehberi

Bu püf noktalarını bilmeniz alışverişleriniz sırasında sizi kurtarabilir:

 • Israrlara Direnin: Herhangi bir esere göz ucuyla bile baktığınızı gören esnaf onu size satmak için fevkalade bir uğraş gösterebilir. Bu nedenle ısrarlara karşı dirençli olmanızda yarar var.
 • En Güzel Fiyatlar: Kapalıçarşı’da çok az eser ender olarak bulunur. Bu nedenle beğendiğiniz eseri birinci gördüğünüz yerden değil birkaç yeri gezerek satın almanızda yarar var.

 • Pazarlık: Kapalıçarşı’da genelde fiyatlar çok uçuk. Bu nedenle pazarlık yaparak eser fiyatını en uyguna indirmeye çalışmalısınız.

 • Turistler: Kapalıçarşı’ya genelde yabancı turistler çok geliyor. Esnaf da bundan ötürü giysi kuşamınıza nazaran sizinle rastgele bir lisanda konuşmaya çalışabilir. Bu tıp durumlara hazırlıklı olabilirsiniz.

 • Açlık Durumunuz: Kapalıçarşı devasa bir yer ve burada yeme içme için de birçok işletme var. Münasebetiyle ünlü esnaf lokantalarını ve kahve molası için özel dükkanları da keşfedebilirsiniz.

 • Hangi Kapı?: Kapalıçarşı’nın toplam 22 kapısı var. En çok kullanılan iki kapısı, Beyazıt ve Nuruosmaniye. Bunun nedeni ise çarşının ana caddesi olan Kalpakçılar Caddesinin bu iki kapı ortasında uzanması.

Kapalıçarşı Nasıl Gezilir?

s-f15b2a5b9d53440ec1b394fa5e4c0b84329bce16 Dört Binden Fazla Dükkanıyla Dünyanın En Fazla Ziyaret Edilen Turistik Yeri Kapalıçarşı Alışveriş Rehberi

Burası o kadar büyük ki gezerken çok baş yormamak gerekiyor. En uygunu baş yormadan, sakince ve kaybolmayı göze alarak gezmek. Aslında birinci defa geliyorsanız muhtemelen kaybolursunuz. 

Genel olarak bilmeniz gereken ise dikey ve yatay eksende uzunluktan boya geçen iki caddenin olduğu. Yatayda Kalpakçılar, dikeyde ise Yağlıkçılar bulunuyor.

Kapalıçarşı Hakkında En Değişik Bilgiler

s-e482d6382056dd471ee311aadbafa0addcb0812b Dört Binden Fazla Dükkanıyla Dünyanın En Fazla Ziyaret Edilen Turistik Yeri Kapalıçarşı Alışveriş Rehberi

Tarihi çok eski vakitlere dayanan Kapalıçarşı hakkında sayısız bilgi var. Bunlardan en farklı olanları ise şu biçimde:

 • Çarşıda her bir sokak bir meslek kümesine ayrılırdı. Şimdilerde de bu isimlendirmeler devam ediyor. Örneğin, Aynacılar, Hasırcılar, Kilitçiler, İpekçiler, Kürkçüler, Yorgancılar, Terlikçiler, Fesçiler üzere. Birtakım meslek kümeleri yok olduğundan bu fonksiyon tam olarak kullanılmasa da isimlerin hala devam ettiğini görebilirsiniz.
 • Çoğu meslek ve dükkanda babadan oğula aktarılan bir sistem vardı.

 • Mücevherat, silah üzere değerli eserler İçbedesten’inde satılırken Sandal Bedesteni’nde ise ipek ticareti dönmekteydi.

 • Orta Çağ’da burada restoranlar bulunmuyordu ve herkes kendi yemeğini getiriyordu.

Kapalıçarşı’daki Bedestenler

s-5014d4538a99ed7f26863de2f02baa08d304d69b Dört Binden Fazla Dükkanıyla Dünyanın En Fazla Ziyaret Edilen Turistik Yeri Kapalıçarşı Alışveriş Rehberi

Zamanında Kapalıçarşı’da bedestenler çok değerli fonksiyonlara sahipmiş. Günümüzde kimi fonksiyonlarını yitirmiş olsa da hala sürdürülüyor. Kapalıçarşı’daki bedestenler şu halde:

 • İç Bedesten (Cevahir Bedesteni): Cevahir Bedesteni için Kapalıçarşı’nın kalbi deniyor. Burada klâsik atmosferi sonuna kadar hissedebilirsiniz. Evvelce olduğu üzere bugün de mücevharatçıların, kuyumcuların ve antikacıların yer aldığı bir yer.
 • Sandal Bedesteni: Nuruosmaniye Kapısı tarafında kalan Sandal Bedesteni zamanında kumaş, iplik, halı alışverişinin olduğu yermiş.

Kapalıçarşı Hanları

s-e5074a757c9167e009fe4fffd0144973dc15ac24 Dört Binden Fazla Dükkanıyla Dünyanın En Fazla Ziyaret Edilen Turistik Yeri Kapalıçarşı Alışveriş Rehberi

Burada tüm dünyadan gelenlerin konaklaması için hanlar da inşa edilmiş. Günümüze ulaşan hanlardan kimileri ise şunlar:

 • Zincirli Han
 • Cebeci Han

 • Çuhacı Han

 • Kalcılar Han

Kapalıçarşı’dan Ne Alınır?

s-c4c30b160aa2bc78a6d0cdf10e70dc100d20ca8a Dört Binden Fazla Dükkanıyla Dünyanın En Fazla Ziyaret Edilen Turistik Yeri Kapalıçarşı Alışveriş Rehberi

Kapalıçarşı’da her tipten eşyayı bulabilirsiniz. Buradan kesinlikle almanız gereken eserler ise şu halde:

 • İznik çinisi
 • Cam ürünler

 • Deri ürünler

 • Ev dokuması ürünleri

 • Halı ve kilim

 • Antika eşyalar

 • Takılar

 • Geleneksel sanatlar

 • Özel üretim eşyalar

Kapalıçarşı’da Yeme İçme

s-c39be0ee123aa335614334235d0797151a6c87c7 Dört Binden Fazla Dükkanıyla Dünyanın En Fazla Ziyaret Edilen Turistik Yeri Kapalıçarşı Alışveriş Rehberi

Her gün 25 binden fazla esnaf burada çalışıyor. Tıpkı vakitte günlük 500 bini bulan ziyaretçi sayısı da var. Münasebetiyle burada lokantalar da yarış halinde. Kapalıçarşı’da çoğunlukla esnaf lokantaları tercih ediliyor. Lokantalar, eşsiz lezzetteki yemekleriyle ziyaretçilerine şölen yaratıyor.

Burada birtakım restoranlar ve lokantalar, ünlü şef ve gurmelerin de teklifleri ortasında yer alıyor. Esasen Kapalıçarşı’ya geldiğinizde nerenin âlâ nerenin de berbat bir yer olduğunu kalabalıklığından anlayabilirsiniz.

Yemekten sonra kahve molası vermek isterseniz çok meşhur kafeler de Kapalıçarşı’da bulunuyor. Kahve eşliğinde nostalji yapmak için özel tasarlanan yerlerde Kapalıçarşı alışverişinize kısa bir mola verebilirsiniz.

Kaynak: Onedio : https://onedio.com/haber/dort-binden-fazla-dukkaniyla-dunyanin-en-fazla-ziyaret-edilen-turistik-mekani-kapalicarsi-alisveris-rehberi-1093714

Bir Cevap Yazın

You May Have Missed