Tanrıça Hera’nın İntikamının Alınması Sonucunda Oluşan Niobe Kayası

Tanrıça Hera’nın İntikamının Alınması Sonucunda Oluşan Niobe Kayası

Niobe Kayası ya da başka ismi ile Ağlayan Kaya, Spil Dağı’nın yamacında yer almaktadır. Kayada bulunan göz çukuruna benzeyen girintilerde bulunan suyun Niobe’nin gözyaşı olduğuna dair bir inanış mevcuttur. Vakit içerisinde kuruyan bu suyu günümüzde ziyare…

Niobe Kayası ya da öteki ismi ile Ağlayan Kaya, Spil Dağı’nın yamacında yer almaktadır. Kayada bulunan göz çukuruna benzeyen girintilerde bulunan suyun Niobe’nin gözyaşı olduğuna dair bir inanış mevcuttur. Vakit içerisinde kuruyan bu suyu günümüzde ziyaret edenler maalesef göremiyor. 

Manisa’nın sarı üzümleri birinci kez Niobe’nin gözyaşları ile can suyunu bulmuş ve burada bağ yetiştiğine dair bir inanış vardır.

Ağlayan Kaya Efsanesi

s-914389ffbd647f6f07161120643514302612057a Tanrıça Hera'nın İntikamının Alınması Sonucunda Oluşan Niobe Kayası

Anadolu’ya mahsus bir isim olan Niobe, Ağlayan Kaya efsanesinin başkahramını olarak bilinmektedir. Niobe, günümüzde İzmir ile Manisa ortasında yer alan Spil ve Yamanlar dağları etrafı, eski ismi ile Frigya’nın en batısına hakim olan yarı ilah Tantalus ve eşi Dione’nin kızıdır. Bu kız çocukluğunu Hera ile birlikte bu bölgede geçirmiştir. Evlilik çağına gelen Niobe, periyodun Thebai Hükümdarı olan Amphion ile hayatını birleştirir. Birtakım kaynaklara nazaran bu evlilikten 7 erkek 7 kız toplamda 14 çocuk olduğu yazılırken birtakım kaynaklara nazaran ise 6 kız 6 erkek toplamda 12 tane çocukları olduğu yazılmaktadır. Niobe’ye çocukken arkadaşlık eden Hera Zeus ile evlenmiş ve bu evliliğin sonucu olarak da iki çocuğu olur. Bu çocukların ismi Apollon ve Artemis’dir.

Sadece iki tane çocuğu olan Hera Niobe tarafından küçümsenir ve Thebai halkının kendisine tapmasını emreder. Bu esnada Niobe’nin bu kelamları rüzgar tarafından Hera’ya iletilir. Menderes Irmağı’nda dinlenen Hera bu kelamlara çok sonlanır ve Apollon ve Artemis’den Niobe’yi cezalandırmalarını ister. Bu isteğin üzerine Hera’nın çocukları Niobe’nin bütün çocuklarını ok kullanarak öldürür. Niobe çocuklarının cesetleri ile baş başa kalır ve günlerce ağlar. Niobe’ye acıyan Zeus ise Niobe’yi ağladığı yerde taşa çevirir.

Ağlayan Kaya Nerededir?

s-b512c88f6176305e870dc725566e8551244eae25 Tanrıça Hera'nın İntikamının Alınması Sonucunda Oluşan Niobe Kayası

Manisa kenti hudutlarında yer alan Ağlayan Kaya, Spil Dağları’nın eteklerinde Mevlana Yolu’nda bulunan Dere Mahallesi’ndedir. Yıl içerisinde pek çok turiste mesken sahipliği yapan Ağlayan Kaya Manisa kentinin turizm ziyaretlerini artırmaktadır. Manisa’ya uğradığınızda kesinlikle ziyaret etmeniz gereken yerlerden birisidir.

Adres: Adres: Dere, Kumludere Cd. No:1, 45010 Manisa Merkez/Manisa

Ağlayan Kaya’ya Nasıl Gidilir?

s-12212ca1b6e424f78bc73d6d149f8128994fb8e1 Tanrıça Hera'nın İntikamının Alınması Sonucunda Oluşan Niobe Kayası

www.rehbername.com

Manisa’ya gitmenizin akabinde Karaköy Kırmızı Köprü’den Spil Dağı’na giden yola sapmalısınız. Spil Dağı yoluna saptıktan yaklaşık 5 dakika sonra Ağlayan Kaya’ya ulaşabilirsiniz.

Google Haritalar pozisyon bilgisi için tıklayınız.

 • Manisa Ankara ortası 563 kilometredir.
 • Manisa İstanbul ortası 428,7 kilometredir.

 • Manisa İzmir ortası 38,3 kilometredir.

 • Manisa Muğla ortası 238,9 kilometredir.

Pelops Tahtı

s-d87735462b2859ca769a919aa15ad3916bded365 Tanrıça Hera'nın İntikamının Alınması Sonucunda Oluşan Niobe Kayası

Niobe Kaya’sının yakınlarında yer alan Pelops Tahtı Niobe’nin erkek kardeşi olan Pelops’a ilişkin olduğu sanılmaktadır. Pelops Tahtı Spil Dağı’nın Yarıkkaya bölgesinde bulunan Frig kültürüne ilişkin ayrıntıların incelenebileceği bir yerdir.

Sadece taht bulunan bu yerde evvelce bir heykel olduğu lakin günümüze ulaşamadığı düşünülmektedir.

Manisa’ya Kadar Gelmişken Gezebileceğiniz Yerler

s-2fd26d78dff95cd380b4c950e4e00850b107d751 Tanrıça Hera'nın İntikamının Alınması Sonucunda Oluşan Niobe Kayası
 • Bintepe Tümüsleri, 
 • Manisa Müzesi,

 • Sardes Antik Kenti,

 • Spil Dağı,

 • Manisa Müzesi, 

 • Sert Kasabası,

 • Manisa Muradiye Camii

 • İvaz Paşa Camii

 • Bintepe Tümülüsleri

 • Divlit Yanardağı

 • Kula Volkanik Jeoparkı

 • Emir Kaplıcaları

 • Kuladokya Kula Peri Bacaları

 • Cıncıklı Örenyeri

 • Zincirli Örenyeri

 • Manisa Kalesi

Ağlayan Kaya Gezgin Yorumları

s-914389ffbd647f6f07161120643514302612057a Tanrıça Hera'nın İntikamının Alınması Sonucunda Oluşan Niobe Kayası

‘Eski halinden eser kalmamış ancak etrafı pak duruyor. Hoş bir öyküsü var. Vaktiniz varsa seyir zirvesine hakikat devam edin. Eski çay içme yerleri kalmamış. Ancak üstlerde görüntü ve hava hoş.’

‘Gittik gördük geldik dar vakitte gidilecek yerler değil tabi dağdan hoş bir su geliyor sesi olağanüstü derinliklerde mağaralar olduğu söylendi bizim vaktimiz yoktu lakin yine geniş vakitte gitmek ve Spil dağını gezmek istiyoruz..’

‘Manisa Kalesine gelmeden. Spil ulusal parkına çıkarken çabucak sağda. İçicilerin yeri olmuş. Çabucak yanında açık hava tiyatrosu var. Ne yazık ki orası da çöplük içinde . Burda fotoğraf çekinirken bir küme genç çekirdek yiyip yerlere atıyordu. Buraya 3.gelişim ve daima bu görünümle karşılaştım. Neden yaşadığınız yere bu berbatlığı yapıyorsunuz ? Sahiden çok üzücü. Sonra da belediyeye hata atıyorsunuz. Hangi birinize yetişsinler.’

Kaynak: Onedio : https://onedio.com/haber/tanrica-hera-nin-intikaminin-alinmasi-sonucunda-olusan-niobe-kayasi-1095156

Bir Cevap Yazın

You May Have Missed