Dünyanın Dört Bir Yanından Ülkeleri Ziyaret Eden Turistlerin Uzun Mühlet Tesirinden Çıkamadığı 15 Kültür Şoku

Amerika’dan Afrika’ya, Avrupa’dan Asya’ya dünyanın dört bir yanında birbirinden hoş ülkeleri gezen turistler, başlarına gelen ve uzun müddet tesirinden çıkamadıkları birbirinden değişik kültür şoklarını paylaşmışlar. Okurken şaşırma garantili, bir göz atın…

Amerika’dan Afrika’ya, Avrupa’dan Asya’ya dünyanın dört bir yanında birbirinden hoş ülkeleri gezen turistler, başlarına gelen ve uzun mühlet tesirinden çıkamadıkları birbirinden değişik kültür şoklarını paylaşmışlar. Okurken şaşırma garantili, bir göz atın! 😅👇

Kaynak: https://www.boredpanda.com/countries-…

1. “Amerika’ya birinci gidişimde yemek yemek için oturduğumuz restoranda büyük uzunluk içecek istemiştim, bana resmen kendi boyum kadar devasa bir milkshake gelmişti. O an anlamıştım Amerika’yı sevip kilo alacağımı…”

2. “Kız arkadaşımın babasını ziyaret etmek için Bangladeş’e gittik. Metro istasyonu o kadar kalabalıktı ki beşerler metronun tavanına falan tırmanıyorlardı, kadro elbise giyen iş insanları bile!”

‘Buna şahit olduktan sonra adeta aydınlandım ve Amerika’daki metrodan şikayetçi olmadım…”

3. “Kanada’da 800 kişinin yaşadığı minik bir kasabada doğup büyüdüm. Birinci defa Kaliforniya’ya gittiğimde sekiz şeritli yollar, bitmek bilmeyen trafik, gökdelenler ve hatta konutumun kapısını kitlemek zorunda olmak bile beni şok etti.”

“Ancak en şaşırtan şey etrafta hiç ağaç olmamasıydı.”

4. “Geçtiğimiz yaz Mısır’a gitmiştik çeşit rehberiyle birlikte. Annem rehbere hükümet hakkında bir soru sordu, adam da hükümetten çok mutlu olduğunu söyledi.”

‘Ancak kimse yokken annemi bir köşeye çekip bu usul sorular sormamasını zira önemli manada ceza alabileceğini söyledi. Çok korkmuştum.”

5. “Filipinler’de tabiat gezisi yapıyorduk ve geçmemiz gereken bir köprüyü küçücük çocuklar ele geçirmişti. Geçmek için haraç kestiler, turistlerden para topladılar!”

6. “Çin’in kalabalık kentlerinde hava kirliliği o kadar berbat ki uçaktan indiğiniz anda gözleriniz sulanmaya başlıyor.”

‘Eğer uzun kalıyorsanız birinci birkaç hafta daima öksürüp midenizin bulandığını fark edebilirsiniz.”

7. “Japonya hakikaten garipliklerle dolu bir ülke. Sigara satan otomatlar, çalışanların olmadığı dükkanlar, tertemiz sokaklar ortasında bana en enteresan gelen şeylerden biri penis formundaki dondurmalar olmuştu.”

8. “Güney Sudan’da havalimanından indiğim an çocuk askerler, çiğ yumurta ve tuz satan marketler gördüm.”

‘Ülkede hakikat düzgün pak su, çöplük, banka sistemi ve kimi yerlerde elektrik ve yol bile yok!”

9. “Latin Amerika’nın tuvaletlerindeki borular tuvalet kağıdının geçebileceği biçimde tasarlanmamış, bu yüzden tuvalet kağıdını asla klozete atamıyorsunuz. ABD vatandaşı olarak büyük bir şoktu benim için.”

10. “Japonya ziyaretimde gece yarısından sonra otelime dönmek için metroya bindim. Kadro elbiseli beşerler daha yeni işten çıkıyor, metro koltuklarına uyuyakalıyorlardı. Sıkı çalışma kültürleri bence çok zararlı…”

11. “Bu yılın başında Hindistan’a gittim. Taksi sürücüleri sizi gitmek istediğiniz yer dışında ‘her’ yere götürüyorlar!”

‘Resmen tüm kenti turlamanızı sağlıyorlar. Sesinizi çıkarırsanız da sinirleniyorlar hatta.”

12. “Avrupa ülkelerinde genel lavabo kullanmak için para ödemeniz gerekiyor!”

13. “Ailem aslen Arjantinli lakin Kanada’da yaşıyoruz. Bizim ülkemizde akşam yemeği en geç akşam 6 civarında yenir.”

‘Ancak Arjantin’e gittiğimizde akrabalarımızın akşam yemeğini 11’den sonra bile yediğini gördüm.”

14. “Malezya’yı ziyaret eden bir bayan olarak şort giydiğim için tekraren tacize uğradım ve hatta üzerime taş atanlar oldu!”

15. “Çin nitekim kültürel manada değişikti, çağdaş kentlerde inanılmaz uzun gökdelenlerin yanında binlerce yıllık tapınaklar bulunuyor.”

Sizi en çok şaşırtan hangisi oldu? Paylaşmak istediğiniz bir tecrübeniz varsa haydi yorumlara!

Kaynak: Onedio : https://onedio.com/haber/dunyanin-dort-bir-yanindan-ulkeleri-ziyaret-eden-turistlerin-uzun-sure-etkisinden-cikamadigi-15-kultur-soku-1105727

Mehmetcan Sarıkaya

Ben Mehmetcan Sarıkaya, 24 yaşındayım. Edirne doğumluyum. Düzce Üniversitesi'nde Turizm öğrencisiyim. Yeni yerler gezip görmeyi, keşifler yapmayı seviyorum. Sizlere birbirinden güzel destinasyonları anlatacağım. Böylelikle Gezi Biletim sizler için online rehber görevi görecek. Gezi Biletim ile "En Kaliteli Tatiller Sizin Olsun!"

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: