Seyahat Tavsiyeleri

Biletlerin Yok Sattığı, Kış Seyahati Denince Akla Birinci Gelen Doğu Ekspresiyle İlgili Bilmeniz Gereken Her Şey

Türkiye’nin en sıra dışı seyahatine hazır mısınız? Şimdiden söyleyelim yapabileceğiniz en hoş seyahatlerden biri olacak! İç Anadolu’dan başlayarak Doğu’ya kadar adım adım değişen coğrafyamızı gözlemleme fırsatını bulabileceğiniz şahane bir rota düşünü…

Türkiye’nin en sıra dışı seyahatine hazır mısınız? Şimdiden söyleyelim yapabileceğiniz en hoş seyahatlerden biri olacak! İç Anadolu’dan başlayarak Doğu’ya kadar adım adım değişen coğrafyamızı gözlemleme fırsatını bulabileceğiniz şahane bir rota düşünün. Yataklı vagonda kendinize özel bir konsept hazırlayıp keyifli bir vakit geçirebilirsiniz. Kış aylarında dışarıda yağan karı izleyerek; süper dağlardan, tünellerden geçip, ırmak kenarlarının harika görüntüsü eşliğinde seyahat etmek harika bir baht, evet talih diyorum zira ne kadar isteseniz de bilet bulmakta zorluk çekebilirsiniz. Bilhassa son periyotlarda tanınan olan Doğu Ekspresi’nde biletler, marketten ekmek alır üzere yok satıyor. Haydi bilet buldunuz diyelim. İşte o vakit bu içeriğimizi okumadan Doğu Ekspresi’yle seyahate çıkmayın!

Bu eşsiz tecrübesi rahatlıkla yaşamak ve görünümün tadını doyasıya çıkarmak için en yeterlisi yataklı vagon!

Doğu Ekspresi’nde dört tip vagon bulunuyor: Pulman, örtülü kuşetli, yataklı ve yemekli. 

 • Pulman: Her trende olduğu üzere, koltuklu ve normal olan vagondur. Bir tarafta çift kişilik, öteki tarafta ise tek kişilik koltuk bulunur. Geniş olan bu koltuklar her ne kadar rahat olsa da, konu bahis yirmi dört süren bir seyahatse tercih sebebi değildir. Bu rotayı takip etmeyecek ve kısa bir mühlet seyahat edecekseniz bu vagonu tercih edebilirsiniz.  
 • Örtülü Kuşetli: Dört kişilik koltukların bulunduğu bu vagonda, koltuklar rahatça uyuyabileceğiniz yataklara dönüşebiliyor. TCDD tarafından verilen ve pek pak olan çarşafı serdikten sonra seyahatinizin bir kısmını uyuyarak geçirebilirsiniz. 

 • Yataklı: İşte bu rotayı eşsiz hale getiren ve tercih edilmesi elzem olan vagon! Biri üstte biri altta olmak üzere iki kişilik yatak, küçük buzdolabı (çikolata, meyve suyu, çubuk kraker ve su var), priz, masa ve lavabonun bulunduğu yataklı vagonda seyahatinizin keyfini sürebilirsiniz.  

 • Yemekli: Fiyatların uygun olduğu ve dört kişilik masaların bulunduğu bu vagonda elbette seyahatinizin tamamını geçiremezsiniz. Fakat lezzetli yemekler yiyip, şahane görünümün tadını çıkarabilirsiniz. Bir teklif: Sigara böreği yemeden bu seyahatini sonlandırmayın!

İki farklı Doğu Ekspresi var.

TCDD 2019 yılında Doğu Ekspresini, Turistik Doğu Ekspres ve Doğu Ekspres  Ana Çizgi Treni olarak ikiye ayırdı. Bunun nedeni ise Doğu Ekspresine olan ağır talepten ötürü oldu. TCDD tahlil yolunu iki farklı trene ayırmakta bulmuş. Pekala bu ikisinin farkı nedir?

En büyük farklarından biri vagonlarıdır.

 • Turistlik Doğu Ekspresinde; 2 hizmet, 1 yemekli ve 6 yataklı vagon vardır. Toplam 9 vagondan oluşur. Tren toplam 120 kişi kapasitelidir. Tamamı çekince yatak olan iki koltuklu vagondan oluşmaktadır. İçinde tabi ki lavabosu, masası ve küçük bir buzdolabı vardır.
 • Doğu Ekspresi Ana Sınır Treninde ise; örtülü kuşetli, puman ve yemekli vagon vardır. Maalesef yataklı vagonu bulunmamaktadır.

Bir öbür büyük farkı da durakları ve bu duraklardaki müddetleri farklıdır.

 • Turistlik Doğu Ekspresinde; 29 durak bulunuyor. Gidiş ve geliş istikametlerinde farklı olmak üzere 2 durakta beşerler gezsin diye birkaç saatlik molalar veriyor.
 • Doğu Ekspresi Ana Çizgisinde; 50’den fazla durağı bulunan tren bu duraklarda yalnızca yolcu indir-bindiri yapar. Duraklarda yalnızca sigara içebilecek kadar vakit bulabilirsiniz.

Eğer tercihiniz Turistik Doğu Ekspresinden yanaysa;

Ankara-Kars istikameti 1 gün 7,5 saat sürüyor. Bu güzergahta; Erzincan’da 2 saat 20 dakika, İliç’te ve Erzurum’da da 3 saat duruyor. Kars-Ankara dönüş güzergahı ise 1 gün 5,5 saat sürüyor. Lakin tabi ki bu saatlerde birazcık uzamalar olabiliyor. Dönüş yolunda ise Erzincan’da 3 saat, Divriği’de 2,5 saat ve Bostankaya’da 3,5 saat duruyor.

Doğu Ekspresi Ana Sınırında seyahat edecekseniz;

Doğu Ekspresi küçük istasyonlarda iki ila üç dakika ortasında duruyor. Sırf yolcuların indiği ya da bindiği bu kısacık mühlet için trenden inmemenizi öneriyoruz. Vilayetler bağlı büyük istasyonlarda ise beş ila altı dakikanız var, rahatlıkla inebilir ve hava alabilirsiniz. 

Irmak’tan bindiğiniz trende toplamda elli üç istasyon göreceksiniz: Kırıkkale, Çerikli, Yerköy, Şefaatli, Sarıkent, Yenifakılı, Boğazköprü, Kayseri, Gömeç, Yenibuçuk, Şarkışla, Hanlı, Bedirli, Kalın, Sivas, Bostankaya, Yenikangal, Çetinkaya, Avşar, Güneş, Göcentaşı, Cürek, Demirdağ, Divriği, Kemaliye Çaltı, Adatepe, Bağıştaş, İliç, Güllübağ, Yahşiler, Eriç, Kemah, Erzincan, Tanyeri, Demirkapı, Mercan, Çadırkaya, Erbaş, Karasu, Aşkale, Kandilli, Ilıca, Erzurum, Hasankale, Köprüköy, Horasan, Süngütaşı, Karaurgan, Topdağı, Sarıkamış ve Kars.

Fiyatların konusunu gelecek olursak;

Turistik Doğu Ekspresinde; yataklı vagon, 2022 yılı tek istikamet iki kişi fiyatı 1300 TL’dir. Kişi başı 650 TL’ye gelmiş oluyor. Doğu Ekspresi Ana Çizgi Treninde; pulman 82,50 TL, örtülü kuşetli 132,50 TL’dir

Öğrenciler ve memurlar yüzde yirmi, çocuk ve engelliler ise yüzde elli indirimden faydalanabilirler. Evcil hayvanla seyahat etmek isteyenler için de âlâ bir haberimiz var! Kedinizden, köpeğinizden ya da başka evcil hayvanlarınızdan başka kalamıyorsanız, biletin yüzde ellisini ödeyerek sadece pulmanda seyahat edebilirsiniz.

Doğu Ekspresi’yle seyahat yapabilmek için artık bir bilete gereksiniminiz var!

Her gün işleyen ve Ankara’dan 18.00’da çıkıp, yaklaşık 24 saatlik seyahatin ardından 18.30’da Kars’a varan Doğu Ekspresi için TCDD’nin online bilet sayfasından ya da gar gişelerinden biletinizi alabilirsiniz. 

Biletinizi internetten satın aldıysanız, hem mail hem de iletiyle bilgileriniz size ulaşacak. Âlâ haber, biletinizin çıktısını almanıza gerek yok; size ulaşan bu bilgileri trene binmeden evvel görevlilere göstermeniz yeterli…

Bilet almanız muhtemelen kolay olmadı ancak sonunda başardınız. Sıra hazırlıklarda…

Doğu Ekspresi’yle bu uzun ancak çok keyifli tecrübe için yola çıkmadan evvel şunları göz önüne alın:

 • Kars, bilhassa kış mevsiminde gündüzleri -10, geceleri ise -40 dereceyi bulabiliyor. Münasebetiyle, gitmeden evvel bu havalara uygun kıyafetler edinin. İçlik ve su geçirmeyen bot çok işinize yarayacak.
 • Pulmanda seyahat etmeyi tercih ediyorsanız, bir müddet sonra ağrıdan kıvranmamak için yanınıza kesinlikle boyun yastığı alın. Yataklı ya da örtülü kuşetli vagonlarda seyahat konutunuzdaki konforu sağlayamasa da dinlenmiş bir halde trenden inersiniz.

 • Yataklı vagonda priz mevcut fakat birkaç kişi kullanacaksanız kesinlikle yanınıza üçlü ya da dörtlü priz alın. 

 • Kış aylarında hava sıcaklığı sıfırın altına düştüğü için trende sular donabiliyor. Yanınıza alacağınız ıslak mendiller hayat kurtarıcı olacaktır. 

 • Tuvalet kağıdı, atıştırmalıklar ve su olmazsa olmaz…

Trene bindiniz ve her şey yolunda… Artık seyahatin tadını çıkarmanın vakti 🙂

Kars’a en çok kar yakışır, bu mevzuda herkes hemfikirse bu rotanın en hoş vakti ocak ve şubat ayları. Karın eridiği ve sularının göletler oluşturduğu nisan ve mayıs aylarını da tercih edebilirsiniz tabii…

Yemekli vagonda sigara böreğini tatmadan bu seyahati sonlandırmayın demiştik…

Karnınız acıkınca yemekli vagon kurtarıcınız olacak! Kahvaltıdan sandiviçe, mezelerden paketli eserlere kadar geniş bir yelpaze sunan restoranın dışında, yanınıza koyacağınız kolay şeylerle de seyahatinizi geçirebilirsiniz. Yataklı vagonlarda bulunan mini buzdolapları sayesinde enikonu yemek bile götürebilirsiniz!

Sosyal medyayı etkin kullananlar ve her anını Instagram’da paylaşmak isteyenler için hoş bir haberimiz var! Seyahatin büyük bir kısmında -hızlı olmasa da- internet çekiyor.

Ankara-Kars sınırında seyahat ediyorsanız, kesinlikle sabah güneş doğmadan uyanın ve eşsiz görünümün tadına varın. En hoş yerleri bu saatlerde görebilirsiniz. Fotoğraf makineniz ya da akıllı telefonunuzla çekeceğiniz fotoğraflarla sosyal medyada düşman çatlatabilirsiniz!

Hijyenikler, sizin için de söyleyeceklerimiz var!

Her vagon seferlerden evvel büyük bir ihtimamla temizleniyor. Kondüktörler tarafından kuşetli vagonlara getirilen yıkanmış, ütülenmiş ve paketlenmiş kar beyazı çarşafları görünce siz de ikna olacaksınız. Tuvaletler seferlerden evvel natürel ki temizleniyor. Herkes pak bıraktığı sürece, burada da badire oluşmuyor. Trenin sıcak olduğunu da aklınızdan çıkarmayın!

Dönüş için ise sabahın erken saatlerinde uyanıp, bembeyaz karlarla kaplı Kars’a veda etmelisiniz.

Sabah saat 08.00’da Kars’tan hareket edecek ve sonraki gün saat 08.30’da Ankara’ya varacaksınız. Fakat sonuç olarak bu rotanın kıymet biçilmez tarafı; dağların ve derelerin ortasından geçerek, alabildiğine beyaz karlarla kaplı görünümleri seyretmek olacak…

Harika görünümlerin eşlik ettiği bu eşsiz destinasyonun tadını doyasıya çıkaran ve adeta düşman çatlatan Instagram kullanıcılarının çektiği imgelere bakalım…

Kaynak: Onedio : https://onedio.com/haber/son-donemin-populer-rotasi-olan-ve-cikar-cikmaz-biletleri-hizla-tukenen-dogu-ekspresi-yle-ilgili-her-sey-bu-icerikte-801764

Mehmetcan Sarıkaya

Ben Mehmetcan Sarıkaya, 24 yaşındayım. Edirne doğumluyum. Düzce Üniversitesi'nde Turizm öğrencisiyim. Yeni yerler gezip görmeyi, keşifler yapmayı seviyorum. Sizlere birbirinden güzel destinasyonları anlatacağım. Böylelikle Gezi Biletim sizler için online rehber görevi görecek. Gezi Biletim ile "En Kaliteli Tatiller Sizin Olsun!"

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: