Ege’nin mavi bayraklı plajları yaz sezonuna hazır

Ege’nin mavi bayraklı plajları yaz sezonuna hazır

egenin_mavi_bayrakli_plajlari_yaz_sezonuna_hazir_1617700817_5421 Ege'nin mavi bayraklı plajları yaz sezonuna hazır
Doğal güzellikleri ve koylarıyla tatilcilerin vazgeçilmez adreslerinden olan Muğla, tertemiz denizleriyle bu yıl da ziyaretçilerini cezbedecek. AA muhabirinin Türkiye Çevre Eğitim Vakfı (TÜRÇEV) verilerinden derlediği bilgiye göre, mavi bayrak, plajlar için özünde temiz deniz suyu, sonrasında çevre eğitimi ve bilgilendirmeye önem veren, gerekli donanıma sahip iyi çevre yönetimini temsil ediyor.

3X4V2_1617700829_2538 Ege'nin mavi bayraklı plajları yaz sezonuna hazır

Türkiye’de turizmin gelişmesine paralel, temiz denizin güvencesi mavi bayrağa sahip plajların sayısı da arttı.İlk olarak 1994’te 12 plaj ve 9 marinanın mavi bayrak aldığı Türkiye’de, mavi bayraklı plaj sayısı her geçen yıl artıyor. Muğla’da 105 mavi bayraklı plaj bulunuyor. Kent en fazla mavi bayrağın bulunduğu 4 yat ve 8 marinayla ilk sırada yer alıyor. Muğla’daki dünyaca ünlü sahillerin çoğu, mavi bayraklarını dalgalandırarak misafirlerini ağırlıyor.

EJvfp_1617700843_5409 Ege'nin mavi bayraklı plajları yaz sezonuna hazır

Şezlong, şemsiye ve yürüyüş yolları yeni tip koronavirüs (Kovid-19) tedbirleri kapsamında sosyal mesafe kuralına göre düzenlenen, bakım onarım çalışmasıyla sezona hazırlanan mavi bayraklı plajlar, yeni bir görünüme kavuştu. Muğla ve ilçelerinde, mavi bayrak için gerekli kriterlerin yazılı olduğu panoların yerleştirildiği plajlar ve marinalar turistlere güven veriyor.

1fKA1_1617700858_8529 Ege'nin mavi bayraklı plajları yaz sezonuna hazır

MAVİ BAYRAK ULUSLARARASI TURİZM PAZARINDA ARANAN BİR ÖZELLİK

İl Kültür ve Turizm Müdürü Zekeriya Bingöl, AA muhabirine, Muğla plajlarında, her yıl daha fazla mavi bayrak dalgalandırılması için çaba gösterdiklerini söyledi. Kentin bu anlamda önemli bir potansiyeli bulunduğunu, bundan dolayı da tercih edildiğini vurgulayan Bingöl, mavi bayrağın uluslararası turizm pazarında aranan bir özellik olduğunu kaydetti. Özellikle Avrupalıların buna çok dikkat ettiklerini işaret eden Bingöl, “Mavi bayrağın olduğu tesisler ve plajlar daha çok ilgi çekiyor. Mavi bayrak temiz çevreyi, temiz plajı, temiz denizi simgeliyor. İnsanlar gittikleri yerin, denizin temiz olmasını istiyor, tatil tercihlerinde ona göre seçim yapıyor.” dedi.

 

Bir Cevap Yazın