Paris’ten İstanbul’a uzanan en lüks yolculuk: Orient Ekspres

Paris’ten İstanbul’a uzanan en lüks yolculuk: Orient Ekspres

paristen_istanbula_uzanan_en_luks_yolculuk_orient_ekspres_1617699139_6484 Paris'ten İstanbul'a uzanan en lüks yolculuk: Orient Ekspres
Fransız Vagon-Li  Şirketi’nin bünyesinde bulanan Orient Ekspres, ilk seferini 4 Ekim 1883’te yaptı. Paris’ten hareket eden tren, bir çok ülkeden geçerek İstanbul’a ulaşıyordu. Yapılan ilk seferde Avrupalı gazeteciler Sultan Abdülhamid’le röportaj yapmak için trende yerlerini aldı. Orient Ekspres, tam 94 yıl boyunca seferlerine devam etti ve son seferini 27 Mayıs 1977’de yaptı.

SARAY NİTELİĞİNDE BİR TREN: ORIENT EKSPRES

Dönemin en lüks treni olan Orient Ekspres, adeta bir saray niteliğindeydi. Vagonlarda ince ince işlenmiş ahşap mobilyalar, ipek çarşaflar, gümüş yemek takımları yolcuları büyülüyordu. Hal böyle olunca trenin yolcuları da zengin ve soylu insanlardan oluşuyordu. Bu insanlar, adeta para harcamak için yarışıyorlardı. Hatta gün içinde trende bir kaç kez kıyafet değiştirirler, akşam yemeklerine en özel kıyafetleriyle katılırlardı.

BDfBU_1617698735_6587 Paris'ten İstanbul'a uzanan en lüks yolculuk: Orient Ekspres

2 AYLIK SÜREYİ 80 SAATE İNDİRDİ

Bu treni önemli kılan özelliği sadece lüks olması değildi elbette. Orient Ekspres, tarihin belki de en karışık döneminde devlet başkanlarını, diplomatları, iş adamlarını taşıdı. Üst düzey yetkililerin bu treni seçmesinin sebebi ise 2 ay süren yolculuğun 80 saate indirmesiydi. İş adamları ticaretlerini daha aktif şekilde çözüme kavuşturduğu gibi devletler de siyasi ilişkilerini daha hızlı çözüme kavuşturuyordu.

80 SAATTE 6 ÜLKE

Orient Ekspres sunduğu lüks yolculukta tam 6 ülkeden geçiyor ve bunu dönemin şartlarına göre 80 saat gibi rekor bir sürede gerçekleştiriyordu.

İşte “Trenlerin kralı ve kralların treni” diye anılıyor Orient Ekspres’in güzergahı: Paris-Münih-Viyana-Budapeşte-Bükreş-İstanbul

leCnQ_1617698754_8701 Paris'ten İstanbul'a uzanan en lüks yolculuk: Orient Ekspres

I. DÜNYA SAVAŞINDA SEFERLER DURDU

Olağanüstü rotasıyla yolcularına keyifli bir yolculuk sunan Orient Ekspress, I. Dünya Savaşı’nda büyük bir darbe aldı ve seferlerine son verdi. 1919’da savaşın da bitmesiyle tren yeniden seferlerine başladı, adının başına da Simplon kelimesi eklendi ve “Simplon Orient Express” olarak anılmaya başlandı.

ALMANYA VE AVUSTURYA GÜZERGAHTAN ÇIKARTILDI

I. Dünya Savaşı’ndan mağlup çıkan Almanya ve Avusturya, seferlerine yeniden başlayan Simplon Orient Ekspres’in güzergahından çıkartıldı, istasyonları adeta yok sayıldı. 

Böylelikle 1883’te 6 istasyonla seferlerine başlayan trenin istasyon sayısı Almanya ve Avusturya’nın güzergahtan çıkartılmasıyla 4’e düştü.

ifVPY_1617698771_2133 Paris'ten İstanbul'a uzanan en lüks yolculuk: Orient Ekspres

SON SEFER 1977’DE

Soğuk savaş sebebiyle çeşitli kısıtlamalarla karşı karşıya kalan ve gittikçe önemini kaybeden Orient Express son seferini 27 Mayıs 1977 tarihinde gerçekleştirdi.

Bir Cevap Yazın

You May Have Missed