Ferhat ile Şirin’in efsanesinin geçtiği tepe turizme kazandırılıyor

Ferhat ile Şirin’in efsanesinin geçtiği tepe turizme kazandırılıyor

ferhat_ile_sirinin_efsanesinin_gectigi_tepe_turizme_kazandiriliyor_1629441669_2117 Ferhat ile Şirin’in efsanesinin geçtiği tepe turizme kazandırılıyor
Erzurum’da efsanelere göre Ferhat ile Şirin’in hikayesinin geçtiği yer olarak bilinen ve yıllardır atıl durumda olduğu için defineciler tarafından spiral ile taşları kesilerek zarar verilen Kolor Tepe ve kaya mezarlıkları Yakutiye Belediyesinin çalışmaları sonucu turizme kazandırılıyor. 

aZ3x4_1629441676_2516 Ferhat ile Şirin’in efsanesinin geçtiği tepe turizme kazandırılıyor

Erzurum’un Yakutiye ilçesine bağlı Umudum Mahallesi’nde bulunan Kolor Tepe yenilenen yüzüyle 29 Ağustos’ta düzenlenecek törenle ziyaretçilerine açılacak. Dumlu Dağı’nın güney eteklerinde bulunan tepe içerisindeki kaya mezarlıkları ve Ferhat ile Şirin efsanesiyle ünlü olan mekan yıllarca defineciler tarafından büyük hasara uğratılmıştı. Öyle ki define avcıları tarihi mekana jeneratör götürerek içerisinde bulunan taşları spiral ile kesip zarar verdi. 

Umudum Mahallesi sakinlerinin isteği üzerine Yakutiye Belediyesi alanda çalışma başlatarak çevre düzenlemesi yaptı. Tepenin hemen yanında bulunan ormanlık alan ise mesire alanına çevrildi. Çalışmalarını hızla sürdüren belediye ekipleri alan düzenlemesinde sona gelirken Kolor Tepe’nin 29 Ağustos’ta yapılacak olan törenle turizme açılması planlanıyor.

jTSZD_1629441687_0648 Ferhat ile Şirin’in efsanesinin geçtiği tepe turizme kazandırılıyor

Konuyla ilgili açıklamalarda bulunan Yakutiye Belediye Başkanı Dr. Mahmut Uçar, Erzurum ovasının tarihin her sayfasında yer aldığını ifade ederek, “Buranın çok fazla ziyaretçisi oluyordu. Bizlerde bir takım düzenlemelerle turizmin daha etkin kullanılması adına düzenlemeler yapıyoruz. Hemen aşağısında buraya ait bir mesire alanı yapıyoruz. Erzurum ovası tarihin her sayfasında önemli yer tutmuştur. Burada 29’unda bir açılış yapacağız. Yine aynı gün Rahvan At Yarışları düzenleyeceğiz. Köylülerimizde kültürel etkinliklerine sahip çıkıyorlar. Buranın rivayetlerinden birisi Ferhat ile Şirin’in hikayesinin geçtiği söyleniyor. Bizler Erzurumlu olarak öyle umuyoruz” dedi. 

Ayrıca Uçar, definecilere bundan sonraki süreçte fırsat vermeyeceklerini aktararak, “Buranın artık bir görevlisi olacak. Artık ziyaretçiler ile dolup taşacağız için definecilere ve art niyetli kişilerden tarihi eserimizi kurtarmaya çalışacağız.” açıklamasında bulundu. 
                                         

Bir Cevap Yazın

You May Have Missed