Şimdi yükleniyor

Gözde doğa turizmi rotası Kastamonu’da görsel şölen

Gözde doğa turizmi rotası Kastamonu’da görsel şölen

gozde_doga_turizmi_rotasi_kastamonuda_gorsel_solen_1624185113_6503 Gözde doğa turizmi rotası Kastamonu'da görsel şölen
Kastamonu’nun Taşköprü ilçesindeki yaylaların gözde doğa turizmi rotaları arasına girmesi için çalışma yürütülüyor. Taşköprü Kaymakamlığının davetiyle ilçeye gelen İstanbul Doğa Sporları Kulübü üyeleri, çiçekleri, yeşili, buz gibi suyu ve mağaralarıyla ünlü Taşköprü yaylalarında yeni yürüyüş yolları oluşturmak için çalışma yaptı. Taşköprü Kaymakamı Çağlar Partal, AA muhabirine, İstanbul Doğa Sporları Kulübü üyelerinin 4 gün boyunca bölgede kamp yaptığını söyledi.

aWyX2_1624185123_928 Gözde doğa turizmi rotası Kastamonu'da görsel şölen

Kampa katılanların bölgeye önemli katkıları olacağına inandığını dile getiren Partal, “Bu faaliyetin temel amacı, bakir güzellikleri doğaseverlere, doğa turizmine kazandırmak. Kamp faaliyetleri için de rotalar oluşturuyoruz. Bu rotaların güvenli olup olmadığını tespit ediyoruz. Bütün doğaseverlerin güvenli rotalarda huzurla vakit geçirmelerini sağlamak istiyoruz.” dedi.

lABYv_1624185185_3362 Gözde doğa turizmi rotası Kastamonu'da görsel şölen

Partal, yapılan çalışma kapsamında Sarayoluğu Yaylası’na kamp kurulduğunu belirterek, “Kamp yerini çok beğendiler. Etrafı yüksek uçurumlarla çevrili güzel manzarası var. Yaylanın hafif çukurda olması, güvenli bir ortam oluşturuyor. Kamp alanından ayrılıp Subatan Mağarası’na gittik. Ardından Koru, Kesecik ve Korukayası yaylalarını gezdik. Bu bölgede güzel bir rota oluşturmayı hedefliyoruz.” diye konuştu. İstanbul Doğa Sporları Kulübü Başkanı Süleyman Şahin de kulübün doğa yürüyüşü ve oryantiring dallarında faaliyet gösterdiğini ifade etti.Sık sık doğaya çıkarak yürüyüş aktiviteleri yaptıklarını aktaran Şahin, “Kültür yollarını çok seviyoruz. Bölgeden çok etkilendik. Karadeniz doğası olağanüstü güzel. Burayı yıllık planımıza alıp sık sık gelmeyi düşünüyoruz.” ifadesini kullandı.

Rt1oQ_1624185207_5752 Gözde doğa turizmi rotası Kastamonu'da görsel şölen

Şahin, bölgede daha önce yürüyüş rotaları çıkarılmadığına işaret ederek, yürüyüşler yaparak rota çıkardıklarını anlattı.İki güzel mağarayı da ziyaret ettiklerini belirten Şahin, şunları kaydetti “Trekking yaparken Wikiloc adlı uygulamayı kullanıyoruz. Bu uygulamanın dünya genelinde 15 milyon kullanıcısı var. Rotayı oluşturup Wikiloc’a attığımız zaman dünyanın her yerinden insanlar burada yaptığımız aktiviteyi ve fotoğraflarını görüyor. Bu sayede bölgeyi bütün dünyadaki trekkingseverlere tanıtmış oluyoruz.”

lLyW2_1624185222_5451 Gözde doğa turizmi rotası Kastamonu'da görsel şölen

Kulüp üyelerinden Ahmet Özkan ise turizm ve yürüyüş grupları açısından bölgeyi incelediklerini söyledi.Bölgenin çok güzel olduğunu dile getiren Özkan, “Doğal alanını bozmadan yürüyüş gruplarının buradan nasıl istifade edeceğini tespit ediyoruz. Harika bir yayla burası, cennet gibi bir yer. İstanbul’dan sonra gönüllere hoş gelen, ruhumuzu rahatlatan bir duygu içindeyiz.” dedi.

8nmag_1624185241_2772 Gözde doğa turizmi rotası Kastamonu'da görsel şölen

3giNZ_1624185278_7377 Gözde doğa turizmi rotası Kastamonu'da görsel şölen

Bir Cevap Yazın