Seyahat Tavsiyeleri

Hatay’da tarihe yolculuk: Aşık-Maşuk Kehanet Ocağı


Hatay’ın Samandağ ilçesinde, Sarp kayaların yamacında ziyaretçileri tarihi yolculuğa çıkaran Aşık-Maşuk Kehanet Ocağı’nın turizme kazandırılması isteniyor. İlçeye bağlı Kapısuyu Mahallesinde yeşillikler içerisinde oluşturulan yürüyüş yolunun takip edilmesiyle ulaşılan Aşık-Maşuk Kehanet Ocağına yaklaşık 30 basamaklı bir merdivenle çıkılıyor. 

Mahalle sakinlerden Memet Yüksel, 50 yıldır Kapısuyu Mahallesinde oturduğunu belirterek, “Çocukluğumuz buralarda  geçti.  Daha öncesinde burada  demir merdivenler yerine ahşaptan, andız ağacından yapılmış  bir tane merdiven vardı. Çocukluk zamanlarımızda sürekli, buraya oyun oynamak için gelirdim. Burada adaklar adanır, dilekler tutulurdu. Dileği kabul olan kişiler bundan dolayı ahşap merdivenin yerine  2 tane demir merdiven yaptılar. Yerden yüksekliği yaklaşık 10 – 15  metre arası bir merdivenle çıkıyorsunuz.  Burada yukardan  gelebilecek yağmur sularının biriktirebilceği bir  kuyu oluşturmuşlar. Aşağıdan gelebilecek saldırılar için böyle bir yönteme başvurmuşlar” dedi. 

Aşık-Maşuk Kehanet Ocağı’nın turizme kazandırılması gerekitiğini belirten Yüksel, “Kültür bizim için önemlidir. Artık bu sarp kayalıklardan oluşan bu güzelliği gün yüzüne çıkarılmasını bekliyoruz” diye konuştu. 

                                         

Mehmetcan Sarıkaya

Ben Mehmetcan Sarıkaya, 24 yaşındayım. Edirne doğumluyum. Düzce Üniversitesi'nde Turizm öğrencisiyim. Yeni yerler gezip görmeyi, keşifler yapmayı seviyorum. Sizlere birbirinden güzel destinasyonları anlatacağım. Böylelikle Gezi Biletim sizler için online rehber görevi görecek. Gezi Biletim ile "En Kaliteli Tatiller Sizin Olsun!"

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: