Kitap kokusuyla müziğin tınısını buluşturan çarşı

Kitap kokusuyla müziğin tınısını buluşturan çarşı

kitap_kokusuyla_muzigin_tinisini_bulusturan_carsi_1623154454_3773 Kitap kokusuyla müziğin tınısını buluşturan çarşı
Konya’da sahafları ve müzik mağazalarıyla kentin uğrak noktalarından Rampalı Çarşı, ambiyansı ve sıra dışı mimarisiyle dikkat çekiyor.Kent merkezine yakın olması nedeniyle rağbet gören çarşı, kitapsever, öğrenci, akademisyen, müzisyen ve müzik tutkunlarını aynı adreste buluşturuyor. Adını mimari yapısından alan 5 katlı çarşıda, katlar arasındaki geçişler, kesintisiz şekilde zeminden çatıya uzanan sarmal rampalarla sağlanıyor. Öyle ki katlar arasında yolunu kaybeden bazı vatandaşlar, esnafın yardımıyla çıkışı bulabiliyor.

xklHE_1623154588_259 Kitap kokusuyla müziğin tınısını buluşturan çarşı

El yazmalarından, romanlara, ders kitaplarından, akademik yayınlara kitabın her çeşidine ulaşabilmeyi mümkün kılan çarşıda, enstrüman satan mağazalar ve ders veren ustalar sayesinde müzik sesi hiç eksik olmuyor.

“KİTAP CENNETİ”

İş hanında 13 yıldır kitap satan Hasan Yıldırım, AA muhabirine çarşının, kentin sembol yerlerinden olduğunu söyledi.Yıldırım, öğrencilerin yanı sıra özellikle eski kitap düşkünlerinin çarşıya çok fazla uğradığını kaydetti. Çarşıda, kitaba dair her şeyin rahatlıkla bulunabileceğini belirten Yıldırım, “Rampalı Çarşı’yı ‘kitap cenneti’ olarak tanımlayabiliriz. Bence kitap üzerine İç Anadolu’nun, belki de Türkiye’nin en iyi yerlerinden biridir. Hatta buna müziği de ekleyebiliriz.” diye konuştu.

ApF27_1623154610_816 Kitap kokusuyla müziğin tınısını buluşturan çarşı

Çarşının sahaflarından Hakkı Bıyık da alışkanlık edinenlerin gezmek, kimilerinin de kitaplarla haşır neşir olmak için çarşıda zaman geçirdiğini dile getirdi.

“ÖZELLİKLE ESKİ KİTAPLARI KOKLAMAYA GELENLER VAR”

Sadece kitap kokusu için çarşıya gelenlerin olduğunu vurgulayan Bıyık, şöyle konuştu “Kitap almaya gelenlerin dışında kitapların içinde gezmeyi sevenler oluyor. Kitapların içinde eskimeyen kurşunlu bir madde vardır. Kokusu da zaten oradan gelir. Bir de kağıdın bir özelliği vardır. Nerede kaldıysa o ortamın kokusunu alır. Özellikle eski kitapları koklamaya gelenler var. Almayacak olanlar bile, ‘ikinci el’ diye gelip koklayıp ‘eskiymiş bu, elli yıllık kitapmış, kokusu hala duruyor’ diyor.”


IYR8v_1623154638_7592 Kitap kokusuyla müziğin tınısını buluşturan çarşı

“İSTANBUL’DA UNKAPANI, KONYA’DA RAMPALI ÇARŞI”

Müzik sektöründe 20 yıldır faaliyet gösteren, enstrüman satan ve öğrenmek isteyenlere de kurs veren Serkan Çakan ise şehirde “müzik” denilince akla ilk Rampalı Çarşı’nın geldiğini ifade etti. Çakan, şunları kaydetti “Burası için ‘Konya’da müziğin kalbi’ diyebiliriz. İstanbul’da Unkapanı, Konya’da Rampalı Çarşı. İnsanlar müzikle ilgili tüm ihtiyaçlarını karşılayabiliyor. En küçük mızrabından hoparlörüne kadar, tamirat, ders, aklınıza gelen her şeyi Rampalı Çarşı’da bulabiliyorsunuz. Burada müzikle ilgili birçok esnaf arkadaşımız hizmet veriyor. Güzel bir ambiyans oluştu. Hem kitapçıların hem de müzisyenlerin buluştuğu bir adres oldu.”


ZEvkv_1623154659_7812 Kitap kokusuyla müziğin tınısını buluşturan çarşı

AtrkU_1623154697_8896 Kitap kokusuyla müziğin tınısını buluşturan çarşı

Bir Cevap Yazın

You May Have Missed