Magnesia Antik Kenti’nde bulunan cami turizme kazandırılacak


Geçmişinde birçok medeniyete ev sahipliği yapan ve adeta açık hava müzesi konumunda olan Aydın’da, her geçen gün yapılan keşiflerle tarihi yapılar gün yüzüne çıkarılmaya devam ediyor. Bu kapsamda Germencik ilçesinde yer alan Magnesia Antik Kenti’nde de kazı çalışmaları büyük bir titizlikle devam ederken geçtiğimiz günlerde ortaya çıkarılan tarihi Çerkez Musa Camii için harekete geçildi. Kazı çalışmaları 36 yıldır devam eden tarihi kentte 2 bin yıl önce yapıldığı değerlendirilen bir caminin mihrabı ve zemini ortaya çıkarıldı. Tarihi yapının gün yüzüne çıkarılması için çalışmalar başlatılırken, ilk olarak çok dinli toplumlarda tapınak olarak kullanılan yapının 15’inci yüzyılda camiye, sonrasında da kiliseye çevrildiği tahmin ediliyor.

“MOTİVASYONLA DOLUYUZ”

Yapılan ilk incelemelere göre 400 metrekare alana sahip olduğu tespit edilen tarihi yapıda kazı çalışmaları başlarken, konu ile ilgili açıklama yapan Aydın İl Kültür ve Turizm Müdürü Doç. Dr. Umut Tuncer; “Magnesia Antik Kenti’mizde kazı çalışmalarımızı Doç. Dr. Görkem Kökdemir hocamızın hızlı ve kararlı performansıyla sürdürüyoruz. Geçtiğimiz hafta Çerkez Musa Cami’nin ortaya çıkarılması için çalışmalara başladık. Bir antik kentte “Cami” kazısı yapmanın motivasyonuyla doluyuz” dedi.

Yapılan çalışmayla yapının tamamının ortaya çıkarılması planlanırken, Aydın İl Kültür ve Turizm Müdürü Doç. Dr. Umut Tuncer ve Aydın Arkeoloji Müzesi Müdürü Abdulbari Yıldız kazı alanında incelemelerde bulundu.

Mehmetcan Sarıkaya

Ben Mehmetcan Sarıkaya, 24 yaşındayım. Edirne doğumluyum. Düzce Üniversitesi'nde Turizm öğrencisiyim. Yeni yerler gezip görmeyi, keşifler yapmayı seviyorum. Sizlere birbirinden güzel destinasyonları anlatacağım. Böylelikle Gezi Biletim sizler için online rehber görevi görecek. Gezi Biletim ile "En Kaliteli Tatiller Sizin Olsun!"

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: