Mavinin her tonunu taşıyan Ölüdeniz koyları

Mavinin her tonunu taşıyan Ölüdeniz koyları

mavinin_her_tonunu_tasiyan_oludeniz_koylari_1629117491_0111 Mavinin her tonunu taşıyan Ölüdeniz koyları
Ölüdeniz’deki koylar harika bir mavi rengine sahip. Her tondan renkleri taşıyan bu koylarda büyük küçük plajlar da bulunuyor. Gün içerisinde herkesin serin sulara girip keyif yapabileceği adreslere karadan ulaşım söz konusu değil. Hemen hemen bütün koylara deniz yolu ile ulaşım sağlanıyor. Tekneler sizi sabah erken saatlerde getiriyor ve istediğiniz zaman yeniden arayarak tekneleri çağırabiliyorsunuz. Sessizlik ve sakinlik hakim olan koylarda ucu bucağı görünmeyen denizin karşısına geçip kafa dinlemek mümkün. 

T5bSX_1629117515_9618 Mavinin her tonunu taşıyan Ölüdeniz koyları

ÖLÜDENİZ KOYLARI

Ölüdeniz koyları kaç tane sorusuna alınacak bir cevap yok. Çünkü burada henüz keşfedilmemiş onlarca koy var. Minik koylar ebatına bakmadan çok keyifli vakit geçirebileceğiniz en güzel noktalar oluyor. Bunun yanı sıra bilinen ve gezilen koyların da sayısı oldukça fazla. Öyle ki bir tekne turunda her koy ve köşede durabilir tüm günü böyle geçirebilirsiniz. Zaman yetmeyecek kadar çok irili ufaklı koylar, plajlar mevcut. Bu koylardaki hakim olan renkler ise dünyanın hiç bir yerinde karşınıza çıkmamış mavi tonuna sahip.

71We5_1629117585_8894 Mavinin her tonunu taşıyan Ölüdeniz koyları

Ölüdeniz suları o kadar berrak ve temiz ki ‘carettaları’ burada görmek mümkün. Yer yüzü cenneti diyebiliriz Fethiye için. Yamaç paraşütü yapabilir, en güzel turkuaz sularda gezebilirsiniz. Bu muhteşem turkuaz suların bulunduğu yerlerden biri de ‘Kum burnu’. Her yerde görülen Fethiye fotoğrafının olduğu yer. 

İşte o muhteşem koylar. 

ekRUv_1629117635_6609 Mavinin her tonunu taşıyan Ölüdeniz koyları

Kıdrak Plajı 

Yabancıların ‘Cennet Plajı’ dediği harika bir yer bulunuyor. Ormanlara sırtını vermiş harika, temiz bir plaj. Her keseye göre otel de bulunuyor burada. Tabi ki Fethiye’nin muhteşem turkuazını da bu plajda görmek mümkün. Dev kayalar ve ormanlar bu koyları ve plajları saklamış.

q5Ess_1629117676_0086 Mavinin her tonunu taşıyan Ölüdeniz koyları

Mavi Mağara

Fethiye Ölüdeniz’de çıkacağınız tekne turunda karşılaşacağınız gizli adreslerden biri de Mavi Mağara. Sadece tekneyle gidiliyor buraya. Ormanlar ve kayalar saklamış burayı. Volkanik kayalar zamanla aşınarak mağaraya dönüşmüş. Dalgalar sayesinde doğal bir mağara oluşumu ortaya çıkmış. 

aCZHL_1629117703_7242 Mavinin her tonunu taşıyan Ölüdeniz koyları

Kelebekler Vadisi 

Kelebekler Vadisi‘ne karadan ulaşım yok. Sadece tekne ile ulaşım söz konusu. Dünya üzerinde sadece burada yer alan Kaplan kelebeği ismini vermiş buraya. Yazın kelebeklerin çoğalması için elverişli sıcaklık burada oluşuyor. Bu sebeple rengarenk kelebekler sizi karşılıyor. Kelebekler Vadisi’nde tırmanış, kamp ve dalgıçlık yapabilirsiniz. Doğa sporlarına da elverişli bir yer. Hem yukarıdan hem de denizden muhteşem bir görüntüye sahip. Burada gün batımı da harika oluyor. 

Akvaryum Koyu

Dünyanın en güzel koylarından biri bu koy. Çok temiz bir suya sahip olduğu için bu isim verilmiş. Tertemiz suyu ve güzel doğası ile görmeye değer nitelikte bir adres. Herkesin yüzmek için gün içinde tekneyle ulaşım sağladığı yer. 

Delik Taş 

Ölüdeniz’de tekne turuna katıldığınızda çevrede gezecek harika yerler bulunuyor. Bu yerlerden biri de şüphesiz ki ortası sanki büyük titizlikle delinmiş olan bu güzel taş. Kocaman kayanın ortası dalgalar sayesinde zamanla aşınmış ve Akdeniz’e açılan bir pencere gibi herkesi kendine hayran bırakıyor. Mutlaka görmeye, burayı keşfetmeye geliyorlar. 

CdAQ6_1629118016_3617 Mavinin her tonunu taşıyan Ölüdeniz koyları

Gemiler Koyu

Ölüdeniz’deki tekne turunda durak adreslerinden biri de Gemiler Koyu. Diğer koyların aksine buraya karadan ulaşım söz konusu. bütün su sporlarının yapıldığı yer aynı zamanda. 

kUE1s_1629118121_4951 Mavinin her tonunu taşıyan Ölüdeniz koyları

St Nicholas Adası

Tarihi çok eskilere gidiyor. Zaman içerisinde depremler yüzünden adada yaşam bitmiş. Suyun altında gizli bir antik kent var. Depremler bu adadaki yaşamı su altına almış. Günümüzde sadece tekne turlarıyla turistik geziler yapılıyor. Açık hava müzesi niteliğinde bir durak. 

Rbz9h_1629118280_1234 Mavinin her tonunu taşıyan Ölüdeniz koyları

Soğuk Su Koyu

Suyun rengi hiç bir yerde görmediğiniz muhteşem tona sahip. Dağdan gelen içme suları bu koyda bir noktadan denize çıkıyor. Suyun sıcaklığı o kadar düşük ki harika klima etkisi yaratıyor. Tekneler buraya yakın bir noktada duruyor. doğal havuz olan Soğuk Su’da yüzmek ayrı bir deneyim sunuyor. Denizle birleştiği noktada su tuzlu oluyor ancak havuz gibi görünen kayaların içinde su tatlı ve içilebilir. 

Mersinli Koyu

Suyun metrelerce dibini görebileceğiniz harika bir koy da Mersinli Koyu. Çevredeki mersinli ağaçlarından adını almış. Harika bir görünüme sahip. 

Deve Plajı

Kumu ve denizi ile dikkat çeken yerlerden biri de Deve Plajı. Çevre görünümü deve hörgücüne benzediği için bu isim verilmiş. 

Sarı Su Koyu

Muhteşem bir mavi tonu görebileceğiniz yerlerden Sarı Su. Adı sarı  ama rengi mavinin en güzel tonu. Sarı adını almasının sebebi ise rüzgarlı havada dağdaki ağaçlardan polenlerin suya gelmesi. Dalga çıkıp temizlediğinde turkuaz rengini alıyor. Ancak dingin olduğu zamanlarda sarı rengini görmek mümkün. 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Bir Cevap Yazın

You May Have Missed