Medeniyetler beşiği Ani’de yer altı tarihi ortaya çıkartılıyor

Medeniyetler beşiği Ani’de yer altı tarihi ortaya çıkartılıyor

medeniyetler_besigi_anide_yer_alti_tarihi_ortaya_cikartiliyor_1628335712_606 Medeniyetler beşiği Ani'de yer altı tarihi ortaya çıkartılıyor
Türkiye-Ermenistan sınırında bulunan UNESCO Dünya Miras Listesi’ndeki “Dünya Kenti”, “Medeniyetler Beşiği”, “Binbir Kilise” ve “40 Kapılı Şehir” olarak da adlandırılan Ani Örenyeri’nde yer altındaki tarihin gün yüzüne çıkartılması için bu sezon 4 noktada kazı çalışması başlatıldı.

Kentin Arpaçay ilçesinin iki derin dar boğazının ortasında yer alan, 884-1045 yılları arasında Bagratlılar, 1045-1064 yılları arasında Bizanslıların yönettiği Ani, 16 Ağustos 1064’te Selçuklu Sultanı Alparslan tarafından fethedilerek yurt topraklarına katıldı.

FNnQz_1628335646_1752 Medeniyetler beşiği Ani'de yer altı tarihi ortaya çıkartılıyor

ANİ ÖRENYERİ: DÜNYA KENTİ, MEDENİYETLER BEŞİĞİ, BİNBİR KİLİSE, 40 KAPILI ŞEHİR

Yaklaşık 100 hektarlık alana kurulan, tarih boyunca Türklerin yanı sıra onlarca uygarlığın yaşam bulduğu Ani Örenyeri’nde geçmişte Hristiyan ve Müslümanlar yan yana yaşadı.

Bu nedenle “Dünya Kenti”, “Medeniyetler Beşiği”, “Binbir Kilise” ve “40 Kapılı Şehir” olarak da adlandırılan Ani, aralarında her biri farklı güzellik ve tarihi değerdeki cami, kilise, katedral gibi dini yapıların yanı sıra paha biçilmez yapılar ve kültürel hazinelerini bünyesinde barındırıyor.

Kafkaslar’dan Anadolu’ya ilk giriş kapısı olma özelliğiyle de ayrı bir önem arz eden Ani’de yer altındaki tarihi yapı ve eserlerin gün yüzüne çıkartılması için bu sezon 4 farklı noktada kazı yapılıyor.

Kültür ve Turizm Bakanlığı Kültür Varlıkları ve Müzeler Genel Müdürlüğü ve Kafkas Üniversitesi ortaklığıyla yapılan kazı çalışmaları, Dr. Öğretim Üyesi Muhammet Arslan başkanlığında sürüyor.

Kazı Başkanı Arslan, AA muhabirine, Cumhurbaşkanlığı kararlı kazı statüsüne erişen Ani Örenyeri’ndeki kazı çalışmalarının 2019 yılından beri Kültür ve Turizm Bakanlığı ve Kafkas Üniversitesi ortaklığıyla yürütüldüğünü anımsattı.

d0U9P_1628335661_0867 Medeniyetler beşiği Ani'de yer altı tarihi ortaya çıkartılıyor

KAZIDA ORTAYA ÇIKARTILAN KÜLTÜR HAZİNELERİ MÜZE ENVANTERİNE KAZANDIRILIYOR

Ani’deki kazı çalışmasına 12 farklı üniversiteden sanat tarihçisi, arkeolog, mimar ve restoratörlerin bulunduğu anlatan Arslan, “Kazı çalışmalarını, bilim insanlarının, öğrencilerin yer aldığı 35 kişilik geniş ekiple sürdürmekteyiz. Bu yıl ki çalışmalarımız 4 farklı noktada kazı, 2 ayrı alanda da çarşı konservasyonu (muhafaza etme) ve buluntu restorasyonu olmak üzere 6 ayrı alanda devam etmekte. Kazı çalışmaları özellikle Selçuklu hamamı, Selçuklu çarşısı ve Selçuklu konutlarının yer aldığı alanlarda yoğunlaştırıldı. Çalışmalarımız sadece kazı çalışması şeklinde değil, gün yüzüne çıkarttığımız eserleri de korumaya yöneliktir. Ayrıca Selçuklu konutları ve çarşısında konservasyon çalışması da yürütmekteyiz.” diye konuştu.

Rc94A_1628335677_5957 Medeniyetler beşiği Ani'de yer altı tarihi ortaya çıkartılıyor

Arslan, Ani’deki Selçuklu mezarlığı, çarşısı, konutları ve hamamda aynı anda kazı çalışmalarının yürütüldüğünü ifade ederek, “Kazı çalışmaları titizlikle devam ediyor. Kazı alanlarından elde edilen kültür hazineleri ve bulgular Ani’deki kazı evimizde bilim insanları öncülüğünde restore edilerek müze envanterine kazandırılıyor.” dedi.

Bir Cevap Yazın

You May Have Missed