Mersin’de Ne Yenir? Mersin’in Meşhur Yemekleri!

Mersinde-Ne-Yenir-Mersinin-Meşhur-Yemekleri

Mersin’de Ne Yenir? Mersin’in Meşhur Yemekleri!


MERSİN’İN LEZZETLERİ / MERSİN’DE YENİLECEK YEMEKLER


Mersin’in birbirinden lezzetli yemekleri, meyveleri, tatlıları var dostlar hatta bu lezzetlerin tadı damağınızda kalacak desem yalan olmaz. Şimdi gelin birlikte Mersin’in lezzetlerini inceleyelim.


TANTUNİ


TANTUNC4B0 Mersin'de Ne Yenir? Mersin'in Meşhur Yemekleri!

Tabi ki Mersin denilince akla ilk gelen lezzetlerden birisi tantuni olmaktadır. Mersin’de yemeden dönmemeniz gereken lezzetlerden biri. Küçük küçük doğranan etin içine soğan, domates, sumak ve çeşitli baharatlar eklenerek sac tavada pişiriliyor. Genellikle dürüm yapılıyor. Yanına biber turşusu ve limon konularak servis ediliyor.


YÖRÜK KAHVALTISI


 

YC396RC39CKKAHVALTISI-1024x576 Mersin'de Ne Yenir? Mersin'in Meşhur Yemekleri!

Normal bir serpme kahvaltıdan farklı olarak ekmek yerine bazlama veya yufka da denilen bir tür lavaş, bir de bu yufkaya dürülmüş adına sıkma denilen bir çeşit kahvaltılık dürüm, kayakoruğu denilen ottan yapılan turşu, tadı şekerli zeytinyağı gibi dokusu da kestane şekerine benzeyen zeytin reçeli, sivri biberden çok daha lezzetli, çıtır çıtır ve süper acı Mersin’nin yeşil biberi bulunan bu kahvaltı damaklarda tadını bırakacaktır.


SIKMA


SIKMA Mersin'de Ne Yenir? Mersin'in Meşhur Yemekleri!

Lavaşa ya da açık ekmeğe patates ya da peynir dürülüp, gözleme gibi sacda ısıtılan bir yiyecektir. Kesinlikle tatmanız gereken lezzetlerden biriside sıkmadır.


KEREBİÇ


KEREBC4B0C387 Mersin'de Ne Yenir? Mersin'in Meşhur Yemekleri!

Mersin’e özgü bir tatlı olan kerebiç daha çok bayramlarda ve Ramazan’da yapılan bir tatlı. İrmik helvasının içine fıstık ve cevizle doldurularak yapılan tatlının üzerini beyaz bir kaymak süslüyor. Bu şekliyle tatlı içli köfteye benziyor. Tatlının özelliği üzerindeki beyaz kaymağın çöven otu denilen bir çeşit bitkiden elde edilmesi.


SAÇ KAVURMA


SAC387KAVURMA Mersin'de Ne Yenir? Mersin'in Meşhur Yemekleri!

Et ile arası iyi olanların mutlaka tatmasını tavsiye ederim. Hatta et ile arası iyi olmayanların bile tatmasını tavsiye ederim dostlar. Kesinlikle karnınızı doyuracak bir yemek.


MAVİ YENGEÇ


MAVC4B0YENGEC387 Mersin'de Ne Yenir? Mersin'in Meşhur Yemekleri!

Mavi Yengeç’i yemek bir zor olsa da servis yapıldıktan sonra nasıl yenileceğini gösteriyorlar. Her yerde bulamayacağınız bu lezzeti kabuklarını ayıkladıktan sonra özel sosuna batırarak yiyebilirsiniz.

Dostlar benim önerebileceklerim bunlar, eğer sizin de Mersin lezzetleri hakkında önerileriniz olursa yorum yaparak bildirebilirsiniz. Aynı zamanda beni de çok memnun edersiniz.


Konu İçerisinde yazmayı unuttuğumu veya yazılması gereken diğer şeyleri, görüşlerinizi, düşüncelerinizi, yorum yaparak belirtirseniz çok sevinirim dostlar..

Eğer Sizinde Yolunuz Bir Gün Mersin’e Düşerse, Gezi Biletim’in Size Rehber Olmasını Dilerim..


 

Bir Cevap Yazın

You May Have Missed