Muğla’da Gezilecek Yerler! Görülmesi Gereken Yerler!

Muğla'da gezilecek yerler

Muğla’da Gezilecek Yerler! Görülmesi Gereken Yerler!

Gezi Biletim’den merhaba dostlar. Bugün rotamızda Muğla var. Şöyle güzel bir tatil keyfi çıkartabilmeniz için mükemmel bir yer olan Muğla’da neler yapılır, Muğla’da gezilecek yerler, Muğla’nın eşsiz lezzetleri, Muğla’da kalınacak yerler, ucuz oteller, apartlar, pansiyonlar nelermiş birlikte inceleyeceğiz.

Tatil denince aklımıza ilk gelen yerlerden olan Bodrum, Marmaris, Datça gibi bölgelere ev sahipliği yapan Muğla’da gezip görebileceğiniz, eşi benzeri olmayan pek çok güzellik bulunuyor.

Muğla, ülkemizin en popüler ve sevilen tatil bölgelerinden birçoğuna ev sahipliği yapıyor. Binlerce yıllık bir tarihin doğal güzellikler ile iç içe geçtiği, her yaştan tatilcinin keyif dolu bir gezi yapabileceği Muğla’da gezilecek yerler listemize göz atmadan rotanızı oluşturmayın derim. Şimdi gelin birlikte Muğla tatilimizi planlayalım dostlar.

 

MUĞLA’DA GEZİLECEK YERLER

 

Muğla’da görülmesi gereken o kadar çok yer var ki, açıkçası nereden başlayacağıma karar veremedim dostlar ama bir yerden başlamak gerekir.

 

ÖLÜDENİZ

Muğlada-Gezilecek-Yerler-Görülmesi-Gereken-Yerler Muğla'da Gezilecek Yerler! Görülmesi Gereken Yerler!

 

Muğla denilince akıllara gelen ilk yer Ölüdeniz olduğu için Ölüdeniz ile başlamayı tercih ettim. Muğla ilinin Fethiye ilçesine bağlıdır. Bölge 2006 yılında Dünya’nın en güzel kumsalı ünvanını almıştır. Deniz son derece sakin ve dalgasızdır. Tatilciler, turistler yerliler için bir velinimet olan Ölüdeniz pek çok kişi tarafından tatil yeri olarak tercih edilmektedir.

 

KLEOPATRA ADASI

KLEOPATRAADASI Muğla'da Gezilecek Yerler! Görülmesi Gereken Yerler!

Ada, Sedir Adası olarak da geçmektedir. Adını Kleopatra ile alakalı bir efsaneden almıştır. Fakat bu efsanenin sadece bir düzmece olduğu da iddia edilmektedir. Ada, Muğla’nın Ula adlı ilçesinde yer almaktadır ve üçlü bir ada grubunun en büyüğü olma özelliğine sahiptir. Güzel ve temiz, dalgasız bir denizi vardır. Aynı Ölüdeniz gibi bir çok kişi tarafından da tercih edilmektedir.

 

İZTUZU PLAJI

C4B0ZTUZUPLAJI Muğla'da Gezilecek Yerler! Görülmesi Gereken Yerler!

Plajın en önemli özelliği kesinlik ile tatlı su ile deniz suyu arasında bulunmasıdır. Bu tip plajlara çok nadiren rastlanılmaktadır. Caretta caretta kaplumbağaları plajın etrafında yaşamaktadırlar ve zaman zaman bu plaja yumurtalarını bırakmaktadırlar. Bu sebep ile halk arasında plaja ”Kaplumbağa Plajı” da denilmektedir.

 

SAKLIKENT KANYONU

SAKLIKENTKANYONU Muğla'da Gezilecek Yerler! Görülmesi Gereken Yerler!

Arazi, sular ile kolaylıkla aşınmış ve biraz da fay çatlamaları yardımı ile gelişerek bir kanyon halini almıştır. Kanyon girişi çok şiddetli akan bir su ile doludur bu sebep ile kanyona girerken özel yapılmış olan bir köprüden geçmek gerekir aksi takdirde suyu aşmak mümkün değildir. Doğa ile iç içe olmak isteyenler için mükemmel bir yer olan Saklıkent Kanyonunu ziyaret etmenizi kesinlikle tavsiye ederim.

 

KABAK KOYU

 

KABAKKOYU-1024x504 Muğla'da Gezilecek Yerler! Görülmesi Gereken Yerler!

 

Kabak koyu Fethiye bölgesinde yer almaktadır. Masmavi denizi ile sizlere harika bir tatil imkânı sunmaktadır. En güzel yanı ise sadece çadırınızı yüklenip gidebileceğiniz bir yer olmasıdır. Bölge de herhangi bir otel bulunmamaktadır. Dolmuştan indiğinizde bir süre yürüyerek koya  ulaşabilirsiniz. Bölgede üç adet kamp bulunmaktadır. Bu kamplardan herhangi birinde konaklamanız mümkündür. Doğanın muhteşem sesini dinlemek isteyenlerin, kuşların cıvıltılarınla uyanmak isteyenlerin vazgeçemeyeceği bir yerdir.

 

AKTUR TATİL KÖYÜ

 

AKTURTATC4B0LKC396YC39C Muğla'da Gezilecek Yerler! Görülmesi Gereken Yerler!

Marmaris yolu üzerinden Datça’ya doğru ilerlerken sol tarafınızda kalan bu tatil köyü son derece sakin ve şirin bir yerdir. Kamp alanı, kendine has evleri, birkaç restoranı ve iki koyu ile son derece şık bir tatil köyü oluşmuştur. Bölge de iki adet koy bulunmaktadır. Bunlar büyük koy ve küçük koy olarak adlandırılırlar. Büyük koy, daha geniş olmasından dolayı daha fazla dalga alırken küçük koy daha sakindir. Eğer yolunuz düşerse tercih size kalmıştır. İster küçük koyu, ister büyük koyu seçip güzel bir tatilin keyfini çıkarabilirsiniz.

 

DATÇA OVABÜKÜ PLAJI

DATC387AOVABC39CKC39CPLAJI Muğla'da Gezilecek Yerler! Görülmesi Gereken Yerler!

Muğla’nın cennet diye tabir edilen koylarından biri olan Ovabükü. Diğer plajlardan ne farkı var diye soracak olursanız. Açıkçası her yer birbirinden güzel ve ben çok fazla bir fark göremiyorum. Bunun için gezeceğiniz yerler listenize isterseniz ekleyebilirsiniz.

 

BELCEKIZ PLAJI

 

BELCEKIZPLAJI Muğla'da Gezilecek Yerler! Görülmesi Gereken Yerler!

Ölüdeniz turlarında çeşitli koylara geziler yapan teknelerin kalkış noktası olarak bilinmektedir. Belcekız adını bir efsaneden almıştır. Denizi, kumu, kumsalı müthiş bir yer olan Belcekız Plajına da gidebilirsiniz.

 

KIZKUMU PLAJI

KIZKUMUPLAJI Muğla'da Gezilecek Yerler! Görülmesi Gereken Yerler!

 

Marmaris tatilinizin ve gezinizin en önemli noktalarından biridir Kızkumu. Marmaris’e gelen yerli ve yabancı turistler Kızkumu’nu ziyaret etmeden kesinlikle ayrılmazlar. Sessizlikte sadece kendi iç sesinizi duyarsınız Kızkumu’nda. Kalabalıktan uzak, doğayla iç içe, çam ağaçlarının arasında bir doğa yürüyüşü… Alışılmışın dışında olan görüntüsü herkesi hayrete düşürüyor aynı zamanda. Kırmızı kumdan meydana gelen bir oluşum üzerinde yürünebiliyor. Denizin üstünde yürüyüp farklı heyecanlar yaşayacağınız müthiş bir yerdir.

 

İNCEKUM PLAJI

 

C4B0NCEKUMPLAJI Muğla'da Gezilecek Yerler! Görülmesi Gereken Yerler!

Denizin maviliği ve temizliği ile adeta sizleri büyüleyecek olan İncekum Plajı, aynı zamanda sakin ve duru bir plaj olan İncekum plajı, genellikle çocuklu aileler tarafından tercih edilmektedir.

 

SAKLI GÖL

 

SAKLIGC396L-1024x474 Muğla'da Gezilecek Yerler! Görülmesi Gereken Yerler!

Saklı Göl, yeşil doğanın ve mavi gökyüzünün arasına gizlenmiş, hafızalardan silinmeyecek kadar cezbedici bir noktadır. Marmaris Saklı Göl’e Sedir Adası yolundan Çamlıköy’e giriş yaparak ulaşabilirsiniz.

 

AZMAK NEHRİ

 

AZMAKNEHRC4B0 Muğla'da Gezilecek Yerler! Görülmesi Gereken Yerler!

Akyaka Gökova’da bulunan Azmak Nehri, Ege’nin coğrafyasına muhteşem bir güzellik dâhil etmektedir. Nehrin sahip olduğu doğal güzellik, yeşillikler arasında keyifle yürüyüş yapmanızı ve bolca oksijen eşliğinde, sizi huzura kavuşturacak mükemmel bir yerdir.

 

Dostlar Muğla’da deniz, kum, güneş üçlüsü ile güzel bir tatilin keyfini çıkarabileceğiniz daha bir sürü plaj bulunmaktadır. Bunlar en bilinenleri arasında yer almaktadır. Şimdi birazda Muğla’nın plajlarından uzaklaşıp diğer güzelliklerine göz atalım

 

BODRUM ANTİK TİYATROSU

 

BODRUMANTC4B0KTC4B0YATROSU Muğla'da Gezilecek Yerler! Görülmesi Gereken Yerler!

Klasik Çağ Bodrum’unun günümüze gelmiş anıtsal eseri Bodrum tiyatrosudur. Tiyatro antik geleneğe uygun olarak Göktepe’nin güney yamacına yaslanmıştır. Bodrum tiyatrosu üç ana bölümden oluşmaktadır. Bunlar skene (sahne binası), orkestra (yarım yuvarlak), cavea’dır (oturma alanı). Buradaki o anları ölümsüzleştirip, birbirinden güzel fotoğraflar çekilebilirsiniz.

 

BODRUM KALESİ

 

BODRUMKALESC4B0 Muğla'da Gezilecek Yerler! Görülmesi Gereken Yerler!

Bodrum Kalesi, adeta Bodrum’un bir simgesi haline gelmiştir. Günümüzde ise Sualtı arkeoloji müzesi olarak kullanılmaktadır. 1406 senesinde şövalyeler tarafından yapımına başlanmıştır. Kalenin içerisinde farklı ülkelerin isimlerini almış olan kuleler bulunmaktadır.

 

HALİKARNAS MOZOLESİ

 

HALC4B0KARNASMOZOLESC4B0-1024x683 Muğla'da Gezilecek Yerler! Görülmesi Gereken Yerler!

Kral Mausolos adına karısı ve kız kardeşi Artemisia tarafından Halikarnassos’da yaptırılmış, Dünyanın yedi harikasından biri sayılan, kolonlarıyla Yunan mimarisini, piramit şeklindeki çatısıyla da Mısır mimarisini birleştiren, oldukça büyük boyutlardaki mezar. Bu öneminden dolayı kendinden sonra gelen, aynı stildeki tüm yapılara mozole denmiştir.

 

KNİDOS ANTİK KENTİ

 

KNC4B0DOSANTC4B0KKENTC4B0 Muğla'da Gezilecek Yerler! Görülmesi Gereken Yerler!

Knidos bölgesi hem muhteşem bir antik kentin hem de berrak sulara sahip bir koyun birleşiminden oluşmaktadır. Bölgede bir iskele bulunmaktadır. İskele son derece uzundur ve iskelenin sonuna genellikle yabancı ülkelerden gelen turistler teknelerini bağlarlar. Sahilde ise tek bir restoran bulunur. Burada balık veya çeşitli ızgara yemeklerinin lezzetini tadabilirsiniz.

 

Dostlar bunlar Muğla tatilinizde kolayca ulaşım sağlayabileceğiniz, mavi ile yeşilin güzelliğini bir arada görebileceğiniz yerlerdir. Daha bir sürü yer var fakat dediğim gibi bunlar “Muğla da şuraya gittin mi?” sorularının cevaplarını verebilecek yerlerdir.


Konu İçerisinde yazmayı unuttuğumu veya yazılması gereken diğer şeyleri, görüşlerinizi, düşüncelerinizi, yorum yaparak belirtirseniz çok sevinirim dostlar..

Eğer Sizinde Yolunuz Bir Gün Muğla’ya Düşerse, Gezi Biletim’in Size Rehber Olmasını Dilerim..


 

Bir Cevap Yazın

You May Have Missed