Osmanlı’nın doğudaki nadide mimarisi: İshak Paşa Sarayı

Osmanlı’nın doğudaki nadide mimarisi: İshak Paşa Sarayı

osmanlinin_dogudaki_nadide_mimarisi_ishak_pasa_sarayi_1617528868_4279 Osmanlı'nın doğudaki nadide mimarisi: İshak Paşa Sarayı
Ağrı’nın Doğubayazıt ilçesindeki tarihi İshak Paşa Sarayı, yıllara meydan okuyor. Osmanlı mimarisinin Anadolu’daki seçkin örneklerinden olan, Büyük Selçuklu Devleti’nin de süsleme sanatının izlerini taşıyan ve 19 yıl önce UNESCO’nun Dünya Miras Geçici Listesi’ne alınan saray, mimari yapısıyla görenleri cezbediyor.

bzgON_1617528932_0157 Osmanlı'nın doğudaki nadide mimarisi: İshak Paşa Sarayı

İlçenin 7 kilometre güneydoğusundaki 1900 rakımlı tepede yer alan 116 odalı tarihi saray, süslemeleri, kalorifer sistemi, geçmişte kullanılan tuvalet sistemi, kartal yuvası görünümüyle ilgi çekiyor. Ağrı İbrahim Çeçen Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Tarih Bölümü Başkanı ve Öğretim Üyesi Doç. Dr. Yakup Karataş, AA muhabirine, Doğubayazıt ilçesinin Osmanlı döneminde Rusya ve İran sınırının kesiştiği noktada bulunması dolayısıyla her zaman önemini koruduğunu söyledi.

LwQPT_1617528990_1254 Osmanlı'nın doğudaki nadide mimarisi: İshak Paşa Sarayı

İshak Paşa Sarayı’nın inşaatının 1680’li yıllarda başlayıp 1784 yılında tamamlandığını ve sarayın bir şaheser olduğunu ifade eden Karataş, şöyle konuştu “Saray inşaatının bu kadar uzun sürmüş olması tabii ki mimari yapısında da birtakım hususiyetlerin öne çıkmasını sağlamıştır. Saraydaki giriş formlarındaki taç kapılar, içerideki bezemeler, pençelerdeki süsleme ve motiflere dikkat edildiğinde, aslında çok farklı mimari üslupların bu saray inşaatında kullanıldığını görüyoruz. Bu da rokoko, barok tarzı eklektik dönem ve öncesindeki Türk İslam ile Selçuklu mimarisinin pek çok etkilerini görmüş olmamız, aslında saray inşaatının uzun yıllar devam ettiğini göstermektedir.”


vpf4W_1617529020_7155 Osmanlı'nın doğudaki nadide mimarisi: İshak Paşa Sarayı

Karataş, İshak Paşa Sarayı’nın 1784 yılında 2. İshak Paşa döneminde bitirildiğini ve bundan dolayı bu ismi aldığını belirterek, Osmanlı’nın resmi literatürünün burayı saray nitelendirmesinden kaçındığını dile getirdi.

vyGst_1617529049_9274 Osmanlı'nın doğudaki nadide mimarisi: İshak Paşa Sarayı

“TOPKAPI SARAYI’NIN KÜÇÜK BİR KOPYASI”

  1. yüzyıla ait arşiv belgelerinde “İshak Paşa Sarayı namıyla maruf Bayezid Sancağı Hükümet Konağı” ifadesinin yer aldığını aktaran Karataş, şöyle devam etti “Uzun yıllar süren işgal ve istila dönemlerinde hem Bayezid Sancağı hem de İshak Paşa Sarayı bu işgal ve istilalarda birçok kez tahrip edilmiştir. Bir dönem askeri kışla, bir dönemde hükümet konağı olarak kullanılmıştır. Topkapı Sarayı’nın müştemilatı düşünüldüğünde İshak Paşa Sarayı’nda aslında Topkapı Sarayı’nın küçük bir kopyası olarak oluşturulduğunu görüyoruz.”


ogrOE_1617529085_4251 Osmanlı'nın doğudaki nadide mimarisi: İshak Paşa Sarayı

Kırım Savaşı sırasında Rus istilasına uğrayan Bayezid bölgesi ile İshak Paşa Sarayı’nın çok ciddi tahribat geçirdiğine işaret eden Karataş, sözlerini şöyle tamamladı “Sarayın harem giriş kapılarının altın yapraklı kanatları var ve bunlar Rus istilası sırasında Rusya’ya götürülmüştür. Bizim akademik camia açısından altın kapılardan daha önemli olan şey saray kütüphanesinin yağmalanmasıdır. Kütüphanede bulunan yüzlerce cilt yazma eserinde 1828-29 Osmanlı-Rus savaşı ve sonrasındaki Kırım Savaşı sırasındaki Rus istilalarında o kütüphanedeki yüzlerce cilt yazmanın Ruslar tarafından Moskova ile Petersburg’daki kütüphane ve müzelere götürüldüğünü biliyoruz. Rus kütüphanelerinde bulunan ve İshak Paşa Sarayı’ndan götürülen eserler bizim için önemlidir. Biz Rusya’daki o eserlere ulaşabilmek adına üniversite olarak bununla ilgili bir çalışma başlatacağız.”

 

Bir Cevap Yazın

You May Have Missed