Yabancı basın, medeniyetlerin kesişme noktası Edirne’ye hayran kaldı

Yabancı basın, medeniyetlerin kesişme noktası Edirne’ye hayran kaldı

yabanci_basin_medeniyetlerin_kesisme_noktasi_edirneye_hayran_kaldi_1617533639_893 Yabancı basın, medeniyetlerin kesişme noktası Edirne'ye hayran kaldı
Edirne’ye tanıtım programı kapsamında gelen yabancı gazeteciler, medeniyetlerin kesişme noktası kadim kente hayran kaldı. Kültür ve Turizm Bakanlığı Türkiye Turizm Tanıtım ve Geliştirme Ajansınca Türkiye’nin tanıtımına yönelik etkinlikler sürüyor.

VPxzF_1617533651_618 Yabancı basın, medeniyetlerin kesişme noktası Edirne'ye hayran kaldı

Bu kapsamda Fransa, İtalya, İspanya, Kuzey Makedonya, Arnavutluk ve Kosova’dan yaklaşık 15 medya mensubu kentte ağırlandı. Konuk gazeteciler, Edirne’yi hem gezdi hem de kentle ilgili haber çekimleri gerçekleştirdi. Müze, ören yeri, dini mekanlar ve kültürel yapıları gezip gastronomik lezzetleri tadan gazeteciler, kente özgü el sanatlarını deneyimleme şansını da yakaladı.

mbSE0_1617533663_9049 Yabancı basın, medeniyetlerin kesişme noktası Edirne'ye hayran kaldı

Trak, Roma, Bizans ve Osmanlı medeniyetlerinin izlerinin gözlendiği kenti gezen gazeteciler, UNESCO Dünya Kültür Mirası Listesi’nde bulunan Mimar Sinan’ın eşsiz eseri Selimiye Camisi’ni ilgiyle inceledi, caminin akustiğine hayran kaldı. Edirne Kültür ve Turizm Müdürü Kemal Soytürk ve rehberler eşliğinde kentin turizmde öne çıkan değerlerini keşfeden gazeteciler, Osmanlı dönemi tıp eğitimi ve tedavi yöntemlerinin anlatıldığı Sultan 2. Bayezid Külliyesi Sağlık Müzesi’ni de ilgiyle gezdi.

EgekN_1617533684_8219 Yabancı basın, medeniyetlerin kesişme noktası Edirne'ye hayran kaldı

Gazeteciler, Edirnekari atölyesini de ziyaret ederek ustalarla boyama yaptı.

FRANSIZ GAZETECİNİN İLGİSİNİ SAĞLIK MÜZESİ ÇEKTİ

Fransız gazeteci Philippe Guersan, AA muhabirine, Edirne’nin tarihi yapılarına, kültürüne ve gastronomisine hayran kaldığını söyledi. Daha önce hiçbir yerde görmediği kültürel ögelerle karşılaştığını belirten Guersan, ilk kez geldiği Edirne’yi ilgiyle gezdiğini ifade etti.

UaTt5_1617533698_2876 Yabancı basın, medeniyetlerin kesişme noktası Edirne'ye hayran kaldı

Kenti gezdikçe hayranlığının arttığını dile getiren Guersan, şunları kaydetti “Sağlık Müzesi (şifahane) çok ilgimi çekti. Su ve müzikle tedavi yapılmasını anlatan müze çok dikkat çekiciydi. Bunun yanında yöresel yiyecekleri çok sevdim. Hazırlanışı ve sunumu çok farklıydı ve lezzetleri harikaydı. Edirne’deki geleneksel sanatlar çok ilgimi çekti. İcra edilen sanatlar çok ince işçilik gerektiriyor ve ustalar her parça üzerinde incelikle çalışıyor. Çok hoşuma gitti. Çok farklı sanat dallarının Edirne’de yapılması ilgimi çekti.”

KUZEY MAKEDONYALI TELEVİZYON YAPIMCISI HOŞGÖRÜYE HAYRAN KALDI

Kuzey Makedonyalı televizyon yapımcısı Viktor Stefanovski de Edirne’nin farklı bir güzelliğe sahip olduğunu dile getirdi. Selimiye Camisi, Bulgar Kilisesi ve Büyük Sinagog gibi önemli dini yapıları ilgiyle gezdiğini belirten Stefanovski, kentte farklı dine mensup insanların barış içinde birlikte yaşadığını söyledi.

xS8em_1617533710_2215 Yabancı basın, medeniyetlerin kesişme noktası Edirne'ye hayran kaldı

Edirne’nin turistik değerlerinin yanı sıra Avrupa’ya açılan konumda bulunduğuna dikkati çeken Stefanovski, “Edirne, çok güzel bir şehir. İnsanlar çok misafirperver ve yardımsever. Burada olmaktan çok mutlu oldum. Edirne’nin yemekleri ve tatlıları lezzetiyle çok ilgimi çekti. Her yönüyle çok güzel bir şehir.” diye konuştu. Konuk heyet, iki günlük programlarını tamamlamaları sonrası kentten ayrıldı.

Bir Cevap Yazın

You May Have Missed