Sivas’ın doğal akvaryumu her mevsim ziyaretçilerini ağırlıyor

Sivas’ın doğal akvaryumu her mevsim ziyaretçilerini ağırlıyor

sivasin_dogal_akvaryumu_her_mevsim_ziyaretcilerini_agirliyor_1617516459_53 Sivas'ın doğal akvaryumu her mevsim ziyaretçilerini ağırlıyor
Sivas’ın Gürün ilçesinde bulunan su altındaki birbirinden güzel flora ve faunasıyla adeta doğal akvaryumu andıran Gökpınar Gölü, yılın her mevsiminde ziyaretçilerini konuk ediyor. Sivas kent merkezine 147, Gürün ilçe merkezine 10 kilometre mesafedeki Gökpınar Gölü, dipten kaynaklarla besleniyor ve derinliği 15 metreyi buluyor.

GDdDQ_1617516468_7822 Sivas'ın doğal akvaryumu her mevsim ziyaretçilerini ağırlıyor

Berrak suyu ve turkuaz mavisi görünümüyle yerli ve yabancı turistlerin ilgisini çeken, su altı sporlarıyla uğraşanların tercih ettiği gölde, son yıllarda sık sık irtifa dalışları gerçekleştiriliyor.Göl çevresindeki restoran, otel, cami, basketbol, voleybol ve çim futbol sahası ile piknik alanları, yerli ve yabancı turistlere konaklama ve sosyal aktivite imkanı sunuyor.Sivas Valiliği, gölün çevresinde bungalov evler ve yürüyüş yolları yapmak için çalışma başlattı.

UXdB0_1617516490_4679 Sivas'ın doğal akvaryumu her mevsim ziyaretçilerini ağırlıyor

“DOĞAL SİT NİTELİKLİ DOĞAL KORUMA ALANI” İLAN EDİLDİ

Gökpınar Gölü, 9 Mart’ta Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Tabiat Varlıklarını Koruma Genel Müdürlüğünce “Doğal Sit Nitelikli Doğal Koruma Alanı” olarak tescil edildi.Gölün, “Doğal Sit- Kesin Korunacak Hassas Alan” olarak tescil edilmesi için ise süreç devam ediyor. Ziyaretçilerden Nebahat Dereli, AA muhabirine, Eskişehir’den gölü görmek için geldiğini söyledi. Gökpınar Gölü’nün doğa harikası olduğunu vurgulayan Dereli, “Burası gerçekten doğal akvaryum.” dedi.

YJXF9_1617516506_9883 Sivas'ın doğal akvaryumu her mevsim ziyaretçilerini ağırlıyor

Gökpınar Gölü’nü ilk kez gördüğünü dile getiren Dereli, “Burası çok güzel. Huzur var, insanın içine bir ferahlık geliyor. Mutlaka herkesin burayı görmesi lazım. Gerçekten doğa harikası.” diye konuştu. İzmir Güzelbahçe İlçe Milli Eğitim Müdürü Murat Çevik ise Gürünlü olduğunu ve memleketini her ziyaretinde mutlaka Gökpınar Gölü’ne geldiğini ifade etti.Gökpınar Gölü’nün doğa harikası olduğunu dile getiren Çevik, “Türkiye’de ender görülebilecek yerlerden biri. Hem rengi, hem doğal güzelliği büyüleyici. Gürün’e her gelişimizde uğrarız.” ifadelerini kullandı.

bn4uY_1617516517_0221 Sivas'ın doğal akvaryumu her mevsim ziyaretçilerini ağırlıyor

Bir Cevap Yazın

You May Have Missed