Trabzon Botanik Parkı 20 bin bitkiye ev sahipliği yapıyor


103 bin metrekare alana kurulu Trabzon Botanik Parkı 500 türde 20 bin bitkiye ev sahipliği yapıyor. Nesli tükenmiş veya koruma altındaki türler yetiştiriliyor. Şehrin yanı başındaki Botanik Parkı doğa meraklılarını güzelliği ile kendine çekiyor.

3 yıl önce 230 farklı türden 11 bin bitki toprakla buluştu. Aradan geçen zamanda tür sayısı 500’e, bitki sayısı 20 bine ulaştı. 103 bin metrekare alana kurulu Trabzon Botanik Parkı yeşilin onlarca tonunu görmek isteyenlerin adresi oldu.

NESLİ TEHLİKEDE OLAN TÜRLER YETİŞTİRİLİYOR

Çamoba mevkiindeki Botanik Park’ta 25 farklı fındık türü de yetiştiriliyor. Trabzon Büyükşehir Belediyesi Park ve Bahçeler Daire Başkanı Yahya Çavdar, “Önemli olan burada tür sayısını artırmak, nesli tehlike altındaki bitki türlerini korumak, biyolojik çeşitliliği muhafaza etmek esas görevlerinden. Burada ilave olarak tematik bahçeler de kuruyoruz” dedi.

TIBBİ VE AROMATİK BİTKİLER KOLEKSİYONU EKLENECEK

Tarım ve Orman Bakanlığı Ulusal Gen Bankası’nda saklanan ve Karadeniz’de yetiştiği tespit edilen 15 zeytin çeşidi de ilk meyvelerini verdi.

Evlenecek birçok çift de düğün fotoğrafı çekimleri için Botanik Parkı’nı tercih ediyor. Yıl sonunda tematik bahçelere tıbbi ve aromatik bitkiler koleksiyonu eklenecek. 

Mehmetcan Sarıkaya

Ben Mehmetcan Sarıkaya, 24 yaşındayım. Edirne doğumluyum. Düzce Üniversitesi'nde Turizm öğrencisiyim. Yeni yerler gezip görmeyi, keşifler yapmayı seviyorum. Sizlere birbirinden güzel destinasyonları anlatacağım. Böylelikle Gezi Biletim sizler için online rehber görevi görecek. Gezi Biletim ile "En Kaliteli Tatiller Sizin Olsun!"

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: