Türkiye’nin ilginç mimariye sahip yapıları


Geleneksel mimariden farklı, alışılmışın dışında mimariye sahip yapılar her zaman dikkat çekmiştir. Türkiye’nin de farklı şehirlerinde bulunun birbirinden ilginç mimariye sahip yapılar, görenleri hayretlere düşürüyor.

ŞAKİRİN CAMİSİ-İSTANBUL

İstanbul Üsküdar Karacaahmet Mezarlığı’nın girişinde yer alan ve 10 bin metrekarelik bir alana inşa edilen Şakirin Camisi’nin kapalı ve açık otoparkı bulunuyor.

Caminin içerisi, 500 kişilik bir cemaat alabilecek kapasitede. Caminin projesi mimar Hüsrev Tayla tarafından hazırlanmış. Arapça ”müteşekkir” anlamına gelen Şakirin Camisi, yaklaşık 4 yılda tamamlanmış.

Dekorasyonunda Kayseri taşı, bronz-ahşap gibi malzemeler kullanılarak, sade, modern ve estetik bir ibadethane olarak tasarlanmış. 35 metre yüksekliğinde 2 tane minaresi olan caminin kapalı ibadethanesinin üzerindeki kubbesi, alüminyum kompozit olarak seçilmiş.

HACI AHMET YAĞMUR CAMİSİ-KAYSERİKayseri’nin Kocasinan ilçesinde yapımı 2015 yılında tamamlanan Hacı Ahmet Yağmur Camisi, yapısı “elif” harfini simgeleyen minareleri ve dış cephesindeki kolonların oluşturduğu “Allah” yazısıyla dikkat çekiyor.

ERCİYES ÜNİVERSİTESİ ASTRONOMİ VE UZAY BİLİMLERİ GÖZLEMEVİ-KAYSERİ

Erciyes Üniversitesi (ERÜ) Astronomi ve Uzay Bilimleri Gözlemevi, mimari yapısıyla Kayseri’nin ilginç binaları arasında yer alıyor.

LÜTFİYE (KAÇAK) CAMİSİ-KARABÜK

Karabük’ün Safranbolu ilçesinde Akçasu Deresi’nin üzerine 1878’de yapılan yuvarlak kemere oturan Lütfiye (Kaçak) Camisi, ahşap minaresi ve mimarisiyle ilgi çekiyor. 1878’de Hacı Hüseyin Hüsnü tarafından yaptırıldığı bildirilen yazıtı bulanan cami, tavanı, ahşap korkuluklu mahfili ve ahşap minaresiyle büyük ölçüde özgünlüğünü koruyor.

Safranbolu’daki yaklaşık 2 bin geleneksel konağın özelliklerine uygun inşa edilmiş cami, dikdörtgen plan üzerine moloz taşlardan yapılarak ahşap örtüyle kaplanmış.

KARABÜK ÜNİVERSİTESİ KAMİL GÜLEÇ KÜTÜPHANESİKarabük’te hayırsever iş adamı Kamil Güleç tarafından Karabük Üniversitesi’nde (KBÜ) yaptırılan, mimarisiyle ABD’nin Kansas eyaletindeki kütüphaneyi andıran Kamil Güleç Kütüphanesi’nden yararlanmak isteyenler, 60 bin matbu esere ve elektronik kaynaklarla 6 milyon kitaba, dergiye, makaleye ulaşabiliyor. 

MERSİNMersin’de gemi şeklinde inşa edilen 7 katlı bina görenlerin ilgisini çekiyor. Öğrenci yurdu olarak kullanıldığı öğrenilen bina, ilginç görüntüsüyle dikkati üzerine topluyor. İlk 2 katı gemi güvertesi şeklinde yapılan bina, çevresindeki apartmanların yanında oldukça farklı duruyor. 

TERS EV- ANTALYAAntalya’da bir grup girişimci tarafından yaptırılan ve dünyadaki 13’üncü örneği olduğu belirtilen “ters ev”, dış görüntüsüyle dikkati çekiyor.

BÜYÜKÇEKMECE SANCAKLAR CAMİİ-İSTANBULİstanbul’da yer altına inşa edilen Büyükçekmece Sancaklar Camii, Mimar Emre Arolat tarafından yapılmış. Dünya Mimarlık Festivali’nde birinci olan Sancaklar Camii, alışagelmiş camilerden farklı yapısıyla dikkat çekerken, Hz. Muhammed’e ilk vahyin geldiği Hira mağarasından esinlenerek inşa edilmiş.

 

Mehmetcan Sarıkaya

Ben Mehmetcan Sarıkaya, 24 yaşındayım. Edirne doğumluyum. Düzce Üniversitesi'nde Turizm öğrencisiyim. Yeni yerler gezip görmeyi, keşifler yapmayı seviyorum. Sizlere birbirinden güzel destinasyonları anlatacağım. Böylelikle Gezi Biletim sizler için online rehber görevi görecek. Gezi Biletim ile "En Kaliteli Tatiller Sizin Olsun!"

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: