Seyahat Tavsiyeleri

Ucuz Avrupa Turu Yapmanın 7 Yolu!

Gezi Biletim’den merhaba dostlar, gezmek için bir çok sebebimiz var. Bu sebepler arasında en çok öne çıkan ise biraz kafa dinlemek, yeni yerler görmek, yeni anılar, deneyimler kazanmak dostlar. Bugün sizlerle tartışacağımız konu ise “Ucuz Avrupa Turu”

Bir çok kişi gezmeyi, yeni yerler görmeyi çok sever fakat bir türlü istediği gibi seyahate çıkamaz. Bunun nedeni ise tabi ki “vakit ve nakit” problemidir. Yani şöyle ki, gezmek için vaktimiz vardır ama nakit yoktur bu yüzden tatil planları suya düşer. Ya da Nakit vardır ama vakit yoktur yine tatil planlarımız suya düşer. 

Hiç merak etmeyin, moralinizi bozmayın dostlar. Gezi Biletim’de her şeyin bir çözümü olduğu gibi Ucuz Avrupa Turu yapmanın da bir hatta birden çok çözümü var 🙂 Ucuz demek tabi ki bedava demek değil ne yazık ki dostlar. En uyguna tatil yapmaktır. Yani bir şeylerden kısmaktır. Şimdi gelin “Ucuz Avrupa Turu Yapmanın 7 Yolu” nelermiş birlikte bir bakalım dostlar 🙂


UCUZ AVRUPA TURU YAPMANIN 7 YOLU!


ERKEN REZERVASYON YAP PARAN CEBİNDE KALSIN! 


 

Ucuz Avrupa Turu, Avrup seyahati, Ucuz Tatil

Her otel, her tur şirketi erken rezervasyon diye bas bas bağırıyor dostlar. Gerek televizyonda reklamlarda, sokakta afişlerde ve benzeri bir çok yerde erken rezervasyon adında bir çok reklam görüyoruz. Aslında bunlar tüketiciler için yapılan bir takım yönlendirmelerdir. Bunları kaçırmamamız gerekiyor dostlar. Bir Avrupa turu düşünüyorsanız eğer, erken rezervasyonları takip edin ve en uygun fırsatı yakaladığınız anda rezervasyonunuzu oluşturun. Emin olabilirsiniz ki, erkenden rezervasyon yapmanız gün geldiğinde tatile çıkacağınız zaman rezervasyon yapmanızdan çok daha uygundur. 


UCUZA KONAKLA! 


 

Ucuz Avrupa Turu, Avrup seyahati, Ucuz Tatil

Bir çok kişinin tatil denilince aklına gelen ilk düşünce “otel ve otel fiyatları” olmaktadır. Dostlar tatil demek sadece otel ve otel masrafı demek değildir. Daha doğrusu bu sizin elinizde olan bir şey yani, ben ucuza tatil yapmak istiyorum diyorsanız eğer otellerde konaklamak yerine başka bir alternatif seçmeniz gerekmektedir. Örneğin geceliği 200-400 TL vereceğiniz bir otel yerine, bir “hostel, apart, pansiyon” seçerseniz emin olabilirsiniz ki, otelde vereceğiniz para ile buralarda en az 2-3 gün konaklayabilirsiniz. 

Hosteller, apartlar, pansiyonlar denilince herkesin aklında kötü bir imaj oluşuyor. Tabi ki herkes ister güzel otellerde konaklamayı fakat ucuz avrupa turu düşünüyorsanız veya ucuz bir tatil yapmayı düşünüyorsanız dostlar. Bu aklınızda ki kötü imajı bir kenara koymanızı tavsiye ederim. Aksine günümüzde bu alternatif konaklama yerleri bir çok otelden daha iyi konumda rekabet sağlamaktadır. 

Kısacası dostlar otel demek her zaman “iyi, süper konaklama” demek değildir. Bir otele gidersiniz, hijyeni, konforu hiç yoktur fakat otele verdiğiniz fiyatın üçte birini vererek bir hostele veya aparta gidersiniz, otelde bulamadığınız konforu orada bulursunuz. Bu şekilde paranızda cebinizde kalmış olur ve ucuz konaklama yolunu tercih etmiş olursunuz 🙂 


TABANLARA KUVVET! 


 

Ucuz Avrupa Turu, Avrupa seyahati, Ucuz Tatil

Aslında bizim tatillerde en çok belimizi büken şeylerden biriside ulaşım değil mi dostlar? Bence öyle 🙂 bazen aklımıza esiyor, şuraya gitmek istiyorum diyoruz bir bilet fiyatlarına bakayım diyoruz, bir bakıyoruz o da ne bilet fiyatları almış başını gitmiş, uçmuş! Sonrasında tatil hayallerimiz suya düşüyor tabi ki ve monoton, rutin hayatımıza devam ediyoruz 🙂 

Peki biz ne yapacağız? Dostlar basit düşünün. Bir yerden başka bir yere gitmenin yolları nelerdir? Bir vasıta yardımıyla (otobüs, araba, uçak vb.) bir başka yere ulaşabiliriz. Bunlar ile ulaşım pahalı oluyor gidemiyoruz. Peki yok mu başka yol? Var tabi ki, olmaz mı? Bedava ulaşım 🙂 Yani dostlar Tabanlara kuvvet diyorum 🙂 

Ben yürüyemem o kadar yolu, nasıl gideceğim? O kadar yol yürünür mü?  Dostlar sakin, zaten o kadar yolu yürümeyeceğiz, yolda bizim yürüdüğümüzü gören insaflı birileri illa ki bizim ulaşımımız için yardımcı olacaktır ve sonuç olarak bakın ne oldu; yeni bir insan tanıdık, bize yardım etti, ulaşıma para vermedik, paramız cebimizde kaldı, ulaşmak istediğimiz yere ulaştık 🙂 Oh ne güzel! 

Son zamanlarda oldukça fazla gelişen bir gezgin ulaşımı var dostlar. Bu ulaşım ise “otostop” olarak bilinir. Bir çok seyahat sever tarafından kullanılan bu yöntem bir çok kişinin işini görmektedir. He tabi riskleri var mıdır? İlla ki var. Bir kere geliyoruz bu hayata, denemeye değmez mi? Bunu en garantiye almanın bir yolu ise şu dostlar. Tek başınıza otostop çekmek yerine bir arkadaşınız ile otostop çekmeyi deneyebilirsiniz. En azından yanınızda birisinin olması sizi daha güvende hissettirecektir. 


YEMEK MASRAFLARINDAN KURTULUN! 


 

Ucuz Avrupa Turu, Avrupa seyahati, Ucuz Tatil

Yemek masraflarından kurtulmamız gerek dostlar 🙂 Nasıl yapacağız bunu? Tabi ki “kumanya” hazırlayacağız. Peki nedir bu kumanya? Bir çok interrail ve doğu ekspresi yolcuları, gezginleri tarafından kullanılan muazzam masrafsız bir yöntemdir.

Bakın şimdi ne yapıyoruz biliyor musunuz? Seyahate çıkmadan önce evde bir çok çeşit yemek hazırlıyoruz, aperatif yemekler hazırlıyoruz bunlar neler olabilir mesela çeşitli sandviçler olabilir. Mahallemizin bakkalından da meyve sularını, içme sularını stokluyoruz. Çantamıza dolduruyoruz. Çikolata, şeker, sandviç, meyve suyu.. Hatta mümkünse kendinize sefer tası bile hazırlayabilirsiniz dostlar. 

Bu şekilde yemek masrafından bir nebze kurtulabilirsiniz. Tabi ki bütün tatilimiz sadece bu yiyeceklerden olmayacak. Yine biz tatilimiz boyunca sevdiğimiz yemeklerden yiyeceğiz. Bu hazırladığımız kumanya bizim ara öğünlerimiz olacak dostlar 🙂 


UCUZ DÖNEMLERİ TERCİH EDİN! 


 

Ucuz Avrupa Turu, Avrupa seyahati, Ucuz Tatil

Bu aslında bir çok tatilcinin uyguladığı yöntemdir dostlar. Bildiğiniz üzere tatil denilince akıllara hep yaz sezonu gelmektedir. Siz yaz sezonunu değilde ilkbahar aylarını veya sonbahar aylarını tercih edin. Sezon dışında bir tatil yapmak, sezon içinde bir tatil yapmaktan çok daha uygundur dostlar. Tabi ki tercih yine sizin, ama ucuz bir avrupa turu yapmak istiyorum diyorsanız. Ucuz dönemler sizin için, maddi açıdan çok daha iyi olacaktır.


EĞLENMEK İÇİN LÜKS MEKANLARA İHTİYACINIZ YOK!


 

Ucuz Avrupa Turu, Avrupa seyahati, Ucuz Tatil

Bir çok kişinin aklına eğlence denince hep böyle diskolar, partiler, kulüpler geliyor değil mi dostlar 🙂 Peki eğlence sizce sadece bundan ibaret mi? Eğer öyleyse o zaman biz hiç eğlenemiyoruz 😀 Tabi ki eğlence sadece bunlardan ibaret değil. Eğlenceyi aslında insanın kendisi keşfeder, partiler, kulüpler, diskolar aslında sadece birer aracıdır. Orada eğlence ortamı kuruludur siz gider ve eğlenirsiniz. Aynı zamanda paranızda gitmiş olur. Peki para harcamadan eğlenemez miyiz? Tabi ki eğleniriz, unutmayın her şey para değil dostlar 🙂 Fakat günümüzde gelinen nokta ne yazık ki; “Her şey para mı? Evet, artık her şey para!” oluyor dostlar 🙂 


PARA BİRİKTİRİN! 


 

Ucuz Avrupa Turu, Avrupa seyahati, Ucuz Tatil

Dostlar tatil yapmanın en temel kuralı “para biriktirmek” ‘tir. Kendinize bir kumbara alın ( para biriktireceğimiz şeyi bile para ile alıyoruz 😀 ) Tamam almayalım, kendimize evde bulduğumuz ayakkabı kutularından veya kavanozlardan bir kumbara yapalım. Üstüne de “tatil parası” yazın ki, bu sizi motive etsin veya sizi motive edecek başka bir şey de yazabilirsiniz dostlar. 

Gün sonunda cebinizde kalan bozuk paraları, kumbaraya atın.  10 kuruş hatta 5 kuruş bile olsa atın dostlar. “5-10 kuruşla tatil parası mı birikir?” demek yerine siz kumbaraya 5-10 kuruş para atın, gün geldiğinde tatile çıktığınızda “Evet 5-10 kuruşla tatil parası birikiyormuş” dersiniz dostlar 🙂 Unutmayın damlaya damlaya göl olur 🙂 Tabi hep 5-10 kuruş atmayın sizde canım arada 1 TL-5 TL falanda atın ki biraz çabuk biriksin tatil paranız 🙂 


Dostlar Ucuz Avrupa Turu için benim önerilerim bunlar 🙂

Eğer sizinde önerileriniz var ise lütfen yorum olarak yazmaktan çekinmeyin 🙂


 

Mehmetcan Sarıkaya

Ben Mehmetcan Sarıkaya, 24 yaşındayım. Edirne doğumluyum. Düzce Üniversitesi'nde Turizm öğrencisiyim. Yeni yerler gezip görmeyi, keşifler yapmayı seviyorum. Sizlere birbirinden güzel destinasyonları anlatacağım. Böylelikle Gezi Biletim sizler için online rehber görevi görecek. Gezi Biletim ile "En Kaliteli Tatiller Sizin Olsun!"

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: