Yüksekliği ve manzarasıyla baş döndürüyor: Kelebekler Vadisi


Muhteşem bir manzaraya sahip Fethiye’nin her köşesinde ayrı fotoğraf çekiniyor. Yerli ve yabancı turistler Fethiye’de gezilecek yerleri arşivlerine kaydetmek için gittiğinde mutlaka yeşil ve mavi uyumunu yakalıyor. Kelebekler Vadisi de bu güzel uyumu en güzel haliyle sunan ender yerlerden. Yerden metrelerce yüksekte bulunan gezi yerinde kayaların üzerinde herkes fotoğraf çekiliyor.

Kelebekler Vadisi Fethiye’de mutlaka gezmeniz gereken bir adres. Muhteşem fotoğraf kareleri çıkıyor. Gün batımını burada en güzel haliyle görebilirsiniz. Arkanızda uzayıp giden deniz ve gün batımı çok iyi bir görsel oluşturacaktır. 

KELEBEKLER VADİSİ 

Doğal varlıklarıyla hazine niteliğinde olan Fethiye’de cennetten parça Kelebekler Vadisi. 350 metre yükseklikte yer alan bu nokta sarp kayalıklarla çevrili. Kaplan kelebeği de dahil olmak üzere 80’den fazla kelebek türü bu vadide yer alıyor. Bu sebeple adını ‘kelebekler vadisi’ olarak taşıyor. Babadağ’ın eteklerinde bulunan koydaki bu vadi görmeye değer. 

Vadinin geçmişi MÖ 4. yüzyıla kadar uzanıyor.  Likya’nın “Perdicia” isimli yerleşim yerinin bazı kalıntıları Kelebek Vadisi Kanyonu’nun hemen üstünde yer alır. Buradaki köy “Faralya” ismiyle anılmaktadır. Mahallenin günümüzdeki adıysa Uzunyurttur. 

KELEBEKLER VADİSİ’NE NASIL GİDİLİR?

Fethiye, Ölüdeniz üzerinden giderek bölgeye ulaşabilirsiniz. Fethiye’ye 55 kilometre uzaklıkta bulunan Dalaman Havalimanı Türkiye’nin her yerinden uçuşların olduğu bir havalimanıdır. Buradan Kelebekler Vadisi’ne ulaşmak için otobüs ya da minibüs tercih edebilirsiniz. 

 

 

 

Mehmetcan Sarıkaya

Ben Mehmetcan Sarıkaya, 24 yaşındayım. Edirne doğumluyum. Düzce Üniversitesi'nde Turizm öğrencisiyim. Yeni yerler gezip görmeyi, keşifler yapmayı seviyorum. Sizlere birbirinden güzel destinasyonları anlatacağım. Böylelikle Gezi Biletim sizler için online rehber görevi görecek. Gezi Biletim ile "En Kaliteli Tatiller Sizin Olsun!"

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: