Çanakkale’ye Ne Zaman Gidilir? Hangi Mevsimde Gidilmeli?

Çanakkale turumuzun son konusu ve keyifli bir tatilin önemli bir konusu olan “Çanakkale’ye Ne Zaman Gidilir? Çanakkale’ye Hangi Mevsimde Gidilmeli?” Bunun hakkında konuşacağız. Şöyle bir tavsiye ile başlayacağım; tatilinizin keyifli ve unutulmaz geçmesini istiyorsanız dikkat etmeniz gereken etmenlerden birisi muhakkak “tatile çıkacağınız zaman; yani tatile çıkacağınız mevsim olmalıdır.”

Tatil denilince doğal olarak ilk aklımıza gelen mevsim yaz mevsimi oluyor. Havalar sıcak, deniz ısınmış oluyor yani kısaca deniz kum güneş tatilleri aklımıza geliyor. Bazı iller özellikle de ülkemizin güney bölgesi yaz mevsiminde tatil için en elverişli nokta olabiliyor. Hava sıcaklığının üst seviyelerde olması zaman zaman deniz kum güneş tatili sevenlerinde canını sıkabiliyor. Bu yüzden tatilinizin mevsimini, aylarını ve hatta haftalarını bile çok iyi seçmeniz gerekmektedir. 

Keyifli bir tatil için zaman çok önemli dedik. Peki, Çanakkale tatili için hangi mevsim daha elverişli? Şimdi gelin  Çanakkale tatilimizi ne zaman yapmalıyız? Birlikte bir bakalım.


ÇANAKKALE’YE NE ZAMAN GİDİLİR? 


Dostlar, Çanakkale’de kış aylarını nasıl geçiyor görme fırsatım olmadı fakat edindiğim bilgiler doğrultusunda yorum yapacak olursam eğer, Çanakkale’de kış ayları kuru bir soğuk hava ile geçiyormuş dolayısıyla yumuşak bir havanın olmaması tatil için pek elverişli bir mevsim olmadığını gösteriyor aslında. 

Arkadaşlar ben Çanakkale’ye Mayıs ayında gitmiştim. Peki, Çanakkale’nin Mayıs ayında havası nasıldı? Şöyle söyleyebilirim ki; hava gün boyunca sıcaktı fakat akşamları üzerinize bir hırka almanızı tavsiye ederim. Çanakkale için aslında tek söyleyebileceğim dezavantaj rüzgarıydı. Gün boyunca hava sıcak fakat bir o kadar da rüzgarı var diyebilirim. Zaman zaman rahatsız edici, zaman zaman da serinlemek için birebir diyebilirim. 

Çanakkale’nin rüzgarı erkekler için pek problem olmasa da kızlar için problem olabilmektedir. Eğer siz saçlarınızın uçuşmasını ve makyajınızın rüzgarın şiddetinden dolayı bozulmasını kafanıza takmazsanız Çanakkale’nin rüzgarı sizi rahatsız etmeyecektir.  🙂 

Aynı zamanda Çanakkale’ye Haziran ayında da gitme fırsatım olmuştu. Bu sefer rahatsız edici rüzgar ile karşılaşmamıştım. Aksine daha sıcak ve bunaltıcı bir havaya sahipti diyebilirim. Dostlar şimdi toparlayalım ve bir sonuca varalım. 

Tarih ve kültür turizmi için çok fazla sıcak veya soğuk olmayan dönemleri tercih edebileceğiniz gibi, deniz kum güneş turizmi için yaz aylarını tercih edebilirsiniz. Çanakkale’nin sert esen rüzgarları var iken, yaz aylarında da kavurucu sıcakları olabilmektedir. Çanakkale’de okuyan arkadaşlarımın dediklerine göre Çanakkale’nin rüzgarı alışana kadar yorucu, alıştıktan sonrada pek etkisiz bir hal alıyormuş. 🙂

Bu durumda dostlar, Çanakkale’ye gidilecek en doğru ve en uygun zamanın Nisan-Mayıs-Haziran ayları olabileceğini düşünüyorum. Şahsen tekrardan gitme fırsatım olsa bu aylardan birini tercih ederdim. Eğer sizin de Çanakkale’ye ne zaman gidilir hakkında bir tavsiyeniz var ise yorum yaparak belirtebilirsiniz arkadaşlar. 🙂


Konu İçerisinde yazmayı unuttuğumu veya yazılması gereken diğer şeyleri, görüşlerinizi, düşüncelerinizi, yorum yaparak belirtirseniz çok sevinirim dostlar..

Eğer Sizinde Yolunuz Bir Gün Çanakkale’ye Düşerse, Gezi Biletim’in Size Rehber Olmasını Dilerim..


 

Mehmetcan Sarıkaya

Ben Mehmetcan Sarıkaya, 24 yaşındayım. Edirne doğumluyum. Düzce Üniversitesi'nde Turizm öğrencisiyim. Yeni yerler gezip görmeyi, keşifler yapmayı seviyorum. Sizlere birbirinden güzel destinasyonları anlatacağım. Böylelikle Gezi Biletim sizler için online rehber görevi görecek. Gezi Biletim ile "En Kaliteli Tatiller Sizin Olsun!"

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: