Karavanla Nasıl Tatil Yapılır? Karavanla Avrupa Turu!

Karavanla Nasıl Tatil Yapılır? Karavanla Avrupa Turu!

Karavanla Nasıl Tatil Yapılır? Karavanla Avrupa Turu!

Selam millet bugün bir çoğumuzun hayali olan Karavanla nasıl tatil yapılır? Karavanla Avrupa turu hakkında konuşacağım. Karavanla tatil yapmak ile ilgili size bir çok bilgi sunacağım. Şimdi gelin birlikte karavanla tatil hayalimizi nasıl gerçekleştirebiliriz bir bakalım dostlar! 

Seyahat etmeyi seven arkadaşlarım, karavanla tatil yapmak kulağa oldukça çekici ve nasıl desem özgür bir tatil gibi geliyor. Fakat bunu gerçekleştirmek için sizden önce şunu isteyeceğim. “Kendinize İnanın!” yani, bu yazının sonunda şunu diyebilirsiniz; “Ohoo, bir sürü şeyi varmış. Nasıl yapacağım bunları” demeniz gayet normal fakat bu sizin bir hayaliniz ve bu hayalden hemen vazgeçmeyin! Pes etmeyin kendinize inanarak ilk adımınızı atın!

Biraz motivasyon konuşması gibi oldu ama inanın bana arkadaşlar insanın istediğinde yapamayacağı, daha doğrusu kendine inandıktan sonra yapamayacağı şey yok! Bu aklınızın bir köşesinde bulunmasını tavsiye ederim!


KARAVANLA NASIL TATİL YAPILIR?


Gezginler sizlere sesleniyorum; karavanla tatil yapmak gibi bir hayaliniz var ise vazgeçmeyin. Çünkü karavanla tatil yapmak oldukça eğlenceli ve zevklidir. Siz nereye isterseniz oraya gideceksiniz ve istediğiniz her bölgeye gidip gezme fırsatı bulabileceksiniz. Kaplumbağa misali siz nereye, eviniz oraya 🙂

Arkadaşlar, karavanla tatil yapmanın birtakım kuralları var her şeyden önce bu kuralları bilmemiz ve bu kurallara hakim olmamız gerekmektedir. Önce gelin birlikte bu kurallara bir bakalım.


KARAVANLA TATİL YAPMANIN KURALLARI!


 • Karavanla tatil yapabilmenin temel kuralları arasında ilk olarak araç bakımı gelmektedir. Bu aslında sadece karavanla tatil yapmak için değil de tatil dışındaki hayatımızda da araç bakımlarımızı ihmal etmemeliyiz. Oldukça uzun yollara çıkacağınız için aracınızın tüm ağır bakımlarının yapılmış olması ve tüm mekanizmanın kontrolden geçmesi gereklidir. Aracınızın bakımını yaptığınız takdirde yolda karşılaşabileceğiniz araç ile ilgili problemler ortadan kalkmış veya en aza inmiş olacaktır dostlar.
 • İyi bir şoför iseniz, yine de dikkat etmeniz gereken kurallardan birisi de hızdır dostlar. Karavanlar, hız yapmak için hiç uygun araçlar değildir. Sakin bir şekilde istediğiniz yere gitmelisiniz. Arkanızda bir ev taşıdığınızı asla aklınızdan çıkarmayın. Hız yapmak hem sizi hem yanınızdakileri hem de yolda trafik halinden bulunan diğer araçları, diğer kişileri tehlikeye atacaktır Bu yüzden hızdan kaçınmanızı sakince, tatilinizin keyfini çıkara çıkara gezmenizi tavsiye ederim.
 • Karavanın içindeki eşyaların, daha doğrusu tehlike arz edebilecek eşyaları sabitlemeniz tehlikeyi ortadan kaldırmaya yardımcı olacaktır. Sonuçta yol boyunca siz karavanı kullanırken arkada olup bitenden habersiz olabilirsiniz. Bundan dolayı sert virajlarda eşyalarınızın sağ sola savrulup tehlike arz etmesini önlemelisiniz.
 • Karavanın içinde bulunan dolabınızı kesinlikle sabitlemeli ve dolabın kapağını kilitlemelisiniz. Seyir halindeyken dolabınızın kapağının açılıp içindekilerin heba olmasını istemezseniz değil mi? Bu yüzden dolap kilidi önemli arkadaşlar.
 • Yolculuk esnasında sağ şeritten gitmeniz sizin için daha iyi olacaktır. Normal araçlara göre karavan daha büyük bir araç olduğu için sağ şeritten kontrollü bir şekilde seyir etmeniz sizi güvende tutabilecektir.
 • Karavan yolculuğu esnasında trafiğin olduğu yolları tercih edebilirsiniz. Kestirme yolları kullanmak yerine uzun yolları tercih edip güvenli gitmelisiniz. Kestirme yollarda ve trafiğin olmadığı yollardan gitmeniz sakıncalı olabilir. Hiç beklemediğiniz bir anda bir problem ile karşılaşabilirsiniz bu yüzden de çevrenizde size yardım edebilecek insanlar olabilmeli dostlar.
 • Aracınızın havalandırma ve ısıtma fonksiyonlarının, mevsimine göre uygun olduğunu kontrol etmelisiniz. Eğer bir karavan kiralıyorsanız, kiraladığınız yere bu soruları sorarak bilgiler edinmenizde fayda var arkadaşlar.
 • Yola çıkmadan önce kendinize bir liste hazırlayın. Yanınıza alacağınız ürünleri eksiksiz bir şekilde aldığınızdan emin olmakta fayda var arkadaşlar.

Seyahat severler, karavanla tatil yapmak için daha birçok kural var fakat yukarıda belirtmiş olduklarım önem derecesinde en üst seviyede olan kurallardan arkadaşlar.

Geriye Ne Kaldı?

Millet, geriye 4 temel başlık kalıyor. Bunlar;

 • Karavan Kiralama
 • Güzergah ( Karavanla Gezilecek Yerler)
 • Konaklama (Karavanla Konaklama)
 • Alışveriş (Karavan ve Kamp Alışverişi)

Arkadaşlar benim temel olarak varsaydıklarım bunlar birkaç bir şey daha vardı ama şu an hatırlayamadım eğer sizin de bu önemli başlıklara eklemek istediğiniz bir şey olursa yorum olarak belirtebilirsiniz 🙂


KARAVAN KİRALAMA


Karavanla-Nasıl-Tatil-Yapılır-Karavanla-Avrupa-Turu-Karavan-Kiralama-Gezi-Biletim-gezibiletim Karavanla Nasıl Tatil Yapılır? Karavanla Avrupa Turu!

Karavanla Nasıl Tatil Yapılır? Karavanla Avrupa Turu! Karavan Kiralama!

Dostlar, karavan ile tatil yapmak istiyorsunuz fakat karavan yok :) Bu yüzden bizde ne yapıyoruz karavanı olmayan fakat karavanla tatil yapmak isteyen her insan gibi karavan kiralıyoruz. Karavan kiralamak mı? Evet arkadaşlar, karavan kiralayarak karavan ile tatil yapacağız.

Bazı araç kiralama firmaları bünyelerin de karavanda bulunduruyor. Fakat her araç kiralama firmasında karavan olmayabiliyor. Bu yüzden direkt karavan sahibinden yani karavanı olan kişiden, daha doğrusu karavanı olup kiralayan karavan sahiplerinden bir sözleşme ile karavan kiralayabiliriz.

Karavan kiralarken dikkat edilmesi gereken bazı önemli hususlar var. Bu hususlar aynı normal bir araba kiralamak gibi fakat karavan bir kademe daha önemli. Neden önemli? Çünkü dostlar, karavan büyük araç sınıfında yer aldığı için normal bir arabaya göre daha çok önem arz ediyor. Bununla birlikte karavanı kullanacak olan kişi siz olacağınız için sizi de tehlikeye sokmaması için karavanın bakımlarının düzenli yapıldığından ve karavanın bir problemi olmadığından emin olmanızda fayda var.


KARAVANI NEREDEN KİRALAYABİLİRİM?


Arkadaşlar az önce de söylediğim gibi karavanı kiralayabileceğiniz birçok yol var. Bu yollar;

 • Bünyesinde karavan bulunduran araç kiralayan firmalar olabilir. (Rent A Car)
 • Karavan sahibi olup karavanını kiralayan kişiler olabilir.
 • İnternetten araç kiralayan birçok firma var. Otomotiv sektörü ile yükselişe geçen ve herkes tarafından bilinirlik kazanan Sahibinden.com ile karavan kiralayabilirsiniz.

KARAVAN KİRALAMA FİYATLARI NE KADAR?


Arkadaşlar karavan kiralama fiyatları normal bir araç kiralamanın doğal olarak biraz üstünde diyebilirim. Normal araçları günlük 80-100 TL ile kiralayabilirken, karavanları yaklaşık 300-500 TL arasında kiralayabilirsiniz. Yanlış bilmiyorsam eğer piyasası bu fiyat aralığındaydı. Tabii ki, bu fiyat; karavanın cinsine, modeline, büyüklüğüne ve benzeri unsurlarına göre değişiklik gösterebilir bilginiz olsun. 🙂


GÜZERGAH ( KARAVANLA GEZİLECEK YERLER)


Karavanla-Nasıl-Tatil-Yapılır-Karavanla-Avrupa-Turu-Karavanla-Yolculuk-Gezi-Biletim-gezibiletim Karavanla Nasıl Tatil Yapılır? Karavanla Avrupa Turu!

Karavanla Nasıl Tatil Yapılır? Karavanla Avrupa Turu! Karavanla Gezilecek Yerler!

Evet, arkadaşlar karavanı kiraladık ve yola çıktık öyle mi? Ne yazık ki böyle bir tatil planı ile yola çıkarsanız tatilinizden pek keyif alamayabilirsiniz. Peki ne yapacağız? Arkadaşlar çok basit, daha önceki yazılarımda da mutlaka değinmeye çalıştığım şeyi bir tatilin planlamasıdır. Bundan sebep, tatile çıkmadan önce taslak bir tatil planı oluşturmalısınız.

Karavanla tatil yapmak istiyorsanız karavanla gezilecek yerlere göz atmalı ve bu yerleri yol güzergahına göre sıralamalısınız. Emin olabilirsiniz ki, böylelikle karavan ile çıktığınız tatilden keyif alabileceksiniz. Her şeyiniz sistemli ve planlı olduğu için bir sonraki gezeceğiniz yere gideceğiniz zamanı bilme fırsatınız olacaktır. Bu arada yakında “Karavanla Gezilecek Yerler” başlıklı bir yazım olacak. Takipte kalmayı unutmayın dostlar 🙂


KONAKLAMA (KARAVANLA KONAKLAMA)


Karavanla-Nasıl-Tatil-Yapılır-Karavanla-Avrupa-Turu-Karavanla-Konaklama-Gezi-Biletim-gezibiletim Karavanla Nasıl Tatil Yapılır? Karavanla Avrupa Turu!

Karavanla Nasıl Tatil Yapılır? Karavanla Avrupa Turu! Karavanla Konaklama!

Tabii ki, olmaz ise olmazlardan birisi konaklama dostlar. “Ee, konaklamak için zaten karavanım var!” diye düşünmeniz gayet doğal. Evet doğru, siz karavanınızda konaklama yapacaksınız. Peki, karavanınız nerede konaklama yapacak? Bu önemli bir konu bence dostlar. Karavanınızı bir benzinliğe çekip de konaklama yapabilirsiniz fakat sabah uyandığınızda benzinlik manzarası görmek pek hoşunuza gitmeyecektir.

O zaman nerede konaklayacağız. İşte bunun içinde karavan ile konaklama yapabileceğiniz özel yerler var. Fakat bunların bir kısmı ücretli olduğu için bence tercih etmemelisiniz. “Ee, nerede konaklayacağız o zaman?” Karavanınız ile birlikte gezilecek yerlerin ara konumunda ya da gezdiğiniz yerlerin karavan konaklaması için uygun olan noktalarında konaklayabilirsiniz.

Şimdi biraz kafa karışıklığı olmuş olabilir. En iyisi gelin bir örnek ile kafa karışıklığını ortadan kaldıralım. Şimdi karavan kiraladınız, güzergah belli yola çıktınız ve güzergahın ilk noktası Amasra ve ikinci noktası da Bolu olsun. Karavan ile Amasra’ya gittiniz ve orayı gezdiniz birinci seçenek Amasra sahiline yakın bir noktada karavanı park edip konaklayabilirsiniz sabah uyandığınızda karavanınızdan çıktığınızda ilk burnunuza gelen koku, parıldayan güneşin altında masmavi denizin kokusu olacaktır.

Bu anlattığım senaryo birinci seçenekti dostlar. İkincisi ise güzergahta bulunan ikinci nokta Bolu için yola koyulabilirsiniz. Hava kararmaya başladığı vakitte yola devam etmek istemeyip Amasra ile Bolu arasında uygun bir noktada konaklayabilirsiniz veya gece yolculuğu yaparak, Bolu’ya vardığınızda Abant Gölü’nde konaklama yapabilirsiniz dostlar.

Bu seçenekler tabii ki çoğaltılabilir. Benim burada vurgulamak istediğim nokta ise şu arkadaşlar; karavan ile tatile gidiyorsunuz. Ne yapacaksınız? Tatiliniz boyunca karavanı değerlendireceksiniz. Burada birinci unsur karavan, ikinci unsur karavan ile gezmek olduğu için karavan tatilinden maksimum düzeyde yararlanmak arkadaşlar. 🙂

Bu arada yakında “Karavan İle Konaklama” başlıklı bir yazı yayınlayacağım o zaman anlatmak istediğim daha detaylı anlatacağım ve karavan ile konaklama yapılabilecek noktaları size vermeye çalışacağım. Gezi Biletim’i takipte kalmanızı tavsiye ederim 🙂


ALIŞVERİŞ (KARAVAN VE KAMP ALIŞVERİŞİ)


Karavanla-Nasıl-Tatil-Yapılır-Karavanla-Avrupa-Turu-Karavan-Alışverişi-Gezi-Biletim-gezibiletim-1024x576 Karavanla Nasıl Tatil Yapılır? Karavanla Avrupa Turu!

Karavanla Nasıl Tatil Yapılır? Karavanla Avrupa Turu! Karavan Alışverişi!

Tabii ki, insanın yaşamını sürdürebilmesi için olmaz ise olmazlardan bir diğeri de alışveriştir. Peki, karavan alışverişi nasıl yapılmalıdır? Dostlarım, bu alışverişe çıkmadan önce kaç günlük karavan gezisi düzenleyeceğinizin kararını verin. Ondan sonra kalacağınız gün sayısına göre tüketeceğiniz malzemeleri almanızı tavsiye ederim. Rastgele alışveriş yapmak cebinize zarar olacaktır. Aynı zamanda eksik veya israf olma durumu da söz konusu tabii ki.

Arkadaşlar, karavan alışverişi veya kamp alışverişi aşağı yukarı aynıdır. Alacağınız ve seyahatiniz süresince kullanacağınız malzemeler az çok benzediği için tek tek açıklamaya pek gerek yok. Şöyle yapalım; karavan ve kamp alışverişinde olması gerekenler diye maddeleyelim;

 • Katlanabilir sandalye
 • Katlanabilir masa
 • İsveç çakısı
 • Yemek için küçük tüp
 • Ateş yakıcı jel (Reşo)
 • Yiyecek malzemeler (Seyahat süresi kadar)
 • El feneri
 • Yedek pil
 • Çadır
 • gıda
 • Uyku tulumu

Dostlar, benim şu an için aklıma gelen malzemeler bunlar eğer sizin de olması gerektiğini düşündüğünüz malzemeler var ise yorum yaparak belirtirseniz ben de sizin yardımınız ile listeye ekleyebilirim 🙂 Burada bir de şunu belirtmek istiyorum; listede mat ve uyku tulumu da var bunun olmasının sebebi ise şu arkadaşlar;

 • Bazı kişiler karavan turu yaparken belirli kamp noktalarında durup karavanda konaklamak yerine çadırda konaklamayı tercih ediyor yani bir nevi kamp ve karavan seyahati yapmış oluyorlar.
 • Bazıları ise karavan seyahatinde karavanda konaklama yapıyor bundan sebep çadır, mat ve uyku tulumuna ihtiyaç duymuyorlar.

Bu yukarıda belirttiğim iki madde tamamen size kalmış bir durum dostlar. Hazır karavan ile seyahate çıkmış iken kamp yapmayı da tercih edebilirsiniz bir gün karavanda konaklama yaparken bir diğer gün çadırınız ile kamp kurabilirsiniz. Her ihtimale karşı yanınızda kamp ve çadır bulundurmanızda fayda var diyebilirim arkadaşlar.


KARAVANLA TATİLDE BİLMENİZ GEREKENLER


 • Dostlar, karavandaki çöplerinizi çok uzun süre boyunca karavanda tutmak pek mantıklı olmayacaktır. Sebebi ise doğada olduğunuz için sinek ve böcekler çöplere gelmeye başlayacaktır. Bu yüzden çöplerinizi çöp kovalarına atmayı ihmal etmeyin.
 • Önemli olan bir başka unsur ise; iş dağılımı yapmaktır. Arkadaşlarınız ile karavan tatili yapacaksanız dostlar, herkesin görevi ve sorumluluğu olmalıdır. Herkes kafasına buyruk bir şekilde hareket etmemelidir. Karavan tatilinden önce bu görev ve sorumlulukların belirlenmesinde fayda var dostlar. 

Evet seyahat severler, zannedersem karavan tatili hakkında birçok noktaya değindik. Şimdi sırada ne var? Tabii ki, sırada karavan rotası var. “Eee bunu konuştuk zaten?” Yukarıda bahsettiğimiz rota genel anlamdaydı. Şimdi konuşacağımız şey ise, karavan tatilinizin yurt içinde mi yoksa yurt dışında mı olacağı arkadaşlar. 

En başta karar vermeniz gereken bir nokta aslında, çünkü hazırlıklarınızı ona göre yapmalısınız. Yukarıda bahsettiğimiz karavan tatili bilgileri yurt içi için geçerli diyebiliriz. “Ben karavan ile Avrupa turu yapmak istiyorum!” diyen gezginler şimdi tüm dikkatinizi buraya verin. 


KARAVAN İLE AVRUPA TURU!


Karavanla-Nasıl-Tatil-Yapılır-Karavanla-Avrupa-Turu-Karavan-Turu-Gezi-Biletim-gezibiletim Karavanla Nasıl Tatil Yapılır? Karavanla Avrupa Turu!

Karavanla Nasıl Tatil Yapılır? Karavanla Avrupa Turu!

Arkadaşlar, karavan ile Avrupa turu yapmak ne kadar zor gözükse de aslında gözde büyütülecek bir şey değil. Şimdi şöyle yola çıkalım. Öncelikle karavanı unutun sadece siz kendi başınıza Avrupa turu yapacaksınız. Neler yapmanız gerekiyor? Hemen bahsedeyim dostlar; 

 • Yurt dışına çıkabilmek için bir pasaportunuzun olması gerekiyor. 
 • Banka hesabında bir miktar bütçeniz olmalı. 
 • Vizenizin güncel olması gerekiyor.
 • Yurt dışına ne amaçla gideceğinizi elçiliğe veya konsolosluğa belirtmelisiniz. 

Velhasıl kalacağınız süre ve gideceğiniz amaç için devreye bir sürü prosedür girebilmektedir. Aynı zamanda bunlar dışında bir takım evraklarda istenmektedir. 

Tek başımıza Avrupa turu yapmak için bunları halletmemiz gerekiyor. Karavan ile Avrupa turu yapabilmek için ise bunları halletmeli ve aynı zamanda aracın yurt dışına çıkabilmesi için, yanlış bilmiyorsam konsolosluktan onay alınmalı Avrupa sınırında ise araç damgalanmalıdır. Yani araca belirtilen damga, bilgisayar sisteminde aracın modelinden, cinsine, boyutuna, sınırı geçmesindeki amaca kadar birçok bilgiye yer vermektedir. Bunlar yapılması zorunlu prosedürlerdir dostlar. Az kalsın unutuyordum birde konsoloslukta yaklaşık olarak 10-35 dakika boyunca bir nevi mülakata tabii tutuluyorsunuz. 

Burada ise sorulan sorular;

 • “Ne iş yapıyorsun?”
 • “Nereye gidiyorsun?”
 • “Nerelere gitmek istiyorsun?”
 • “Nasıl bir araca sahipsin?”

ve benzeri sorular ile karşılaşabilirsiniz. Bu soruların hepsine resmiyet çerçevesinde cevap vermelisiniz. Örneğin “Şu işi yapıyorum efendim, şuraya gidiyorum, şuraları gezeceğim ve böyle bir araca sahibim efendim.” gibi cümleler kullanmanız emin olabilirsiniz ki sizin işinizi kolaylaştıracaktır. 

Dostlar bir de şöyle bir alternatif var. Bence bu bir nebze daha mantıklı olabilir. Kendi aracınız, kendi karavanınız veya kiralık karavan ile Avrupa turuna çıkmak için bu prosedürlerle karşılaşmak ve bunlarla uğraşmak istemiyorsanız, normal bir Avrupa turuna çıkar gibi hazırlığınızı yapıp yurt dışına çıkabilirsiniz. Karavanı da yurt dışında kiralayabilirsiniz. Karavan zaten yurt dışı kayıtlı bir ülkenin karavanı olduğu için bir takım prosedür ve işlemlerle uğraşmadan kolaylıkla karavanı kiralayıp Avrupa turu yapabilirsiniz. 

Olaya şu açıdan bakabilirsiniz; kendi ülkemizde araç kiralayıp gezmek gibi yani sadece rent a carda bir evrak doldurup aracın anahtarını alıp çıkıyoruz hepsi bu. Sizde eğer karavan ile Avrupa turu düşünüyorsanız dostlar az önce bahsettiğim alternatifi aklınızda bulundurmanızda fayda olacaktır. 


Karavan sevdalıları umarım sizlere yardımcı olabilmişimdir. 🙂 


Konu İçerisinde yazmayı unuttuğumu veya yazılması gereken diğer şeyleri, görüşlerinizi, düşüncelerinizi, yorum yaparak belirtirseniz çok sevinirim dostlar..

Karavanla Nasıl Tatil Yapılır? Karavanla Avrupa Turu! Yazım İle Keyifli Bir Tatil Geçirmenizi ve Gezi Biletim’in Size Rehber Olmasını Dilerim..


 

Bir Cevap Yazın

You May Have Missed