İzmir’de Ne Yenir? İzmir’in Meşhur Yemekleri!

izmirde-ne-yenir-nerede-yenir

İzmir’de Ne Yenir? İzmir’in Meşhur Yemekleri!


İZMİR’DE NE YENİR, NE İÇİLİR?


KUMRU


KUMRU İzmir'de Ne Yenir? İzmir'in Meşhur Yemekleri!

Kumru, İzmir’e özgüdür ama artık Türkiye’de pek çok yerde satılır. Susamlı sandviçin arasına peynir, domateste koyabilirsiniz ya da pişirilmiş sucuk salam gibi ürünleri de. İzmir’de bunu yapan pek çok büfe bulabilirsiniz. Ekmeği susamlı olur ve gerçekten karın doyurucudur. Sizi uzun süre tok tutabilir.


BOYOZ


boyoz İzmir'de Ne Yenir? İzmir'in Meşhur Yemekleri!

İzmir ile özdeşleşmiş, sadece burada tadabileceğiniz bir lezzet olan boyoz İzmir denince akla ilke gelenlerdendir. Bir tür hamur işi olan boyozu tatmanızı mutlaka öneriyoruz.


ÇÖPŞİŞ


C387C396PC59EC4B0C59E İzmir'de Ne Yenir? İzmir'in Meşhur Yemekleri!

Et ile arası iyi olanlar için mükemmel bir lezzet olan çöpşişi İzmir’e yolu düşenlerin tatması gerek diye düşünüyorum. Gerçekten de İzmir’de çöp şişin lezzeti bir başka oluyor. Özel kesilen etler, minik minik çöp şişlere geçiriliyor ve kömür ateşinde pişiriliyor. Yanında buz gibi ayran ve piyaz ile size İzmir’in enfes lezzetini tattıracaktır.


LOKMA TATLISI


LOKMATATLISI İzmir'de Ne Yenir? İzmir'in Meşhur Yemekleri!

İzmir’de sokakta el arabalarında bile satılan meşhur tatlılardan biri de lokma tatlısıdır. Mayalı hamuru kızgın şerbete atarak oluşturulan bu tatlıyı en iyi yapanlardan birisi de Lokmacı Baba’dır. İzmir’de pek çok yerde bu tatlıyı bulabilirsiniz.


İZMİR KÖFTE


C4B0ZMC4B0RKC396FTE-1024x576 İzmir'de Ne Yenir? İzmir'in Meşhur Yemekleri!

Aslında İzmir köfteyi artık her yerde bulabilirsiniz. Fakat oraya özgü bir yemeği orada yemek, sanki yemeğe ayrı bir lezzet katıyor. Köfte ve patatesin yan yana dizilip fırında pişirildiği ve servis edildiği bu yemek artık ülkemizde hemen her yerde yapılmaktadır.


ŞEVKETİ BOSTAN


C59EEVKETC4B0BOSTAN İzmir'de Ne Yenir? İzmir'in Meşhur Yemekleri!

Ege’ye özgü köklerinden yemek yapılan bir bitkidir. Bazı balık restaurantlarında zeytinyağlı meze haline getirilmiş çeşidini de bulabilirsiniz. Bulması ve temizlemesi zor bu bitki, anason kokuludur. En iyi halini İzmir’de bulabilirsiniz. İzmirliler hastalık halinde ateş düşmesi için de yerler.


DİL ŞİŞ


DC4B0LC59EC4B0C59E İzmir'de Ne Yenir? İzmir'in Meşhur Yemekleri!

İzmir’e gitmişken balık yemeden olmaz hele hele dil balığı. Dil balığı fleto haline getirip şişe dizilir ve arasına domates, biber, defne yaprağı konur.


SUBYE


SUBYE İzmir'de Ne Yenir? İzmir'in Meşhur Yemekleri!

Kavun çekirdeğinin ezilmesiyle hafif şekerle tatlandırılan hafif nişastalı süt kıvamında soğuk içilen bir içecek. İzmir Yahudilerine ait bu içeceği bu şehirden başka yerde bulamazsınız. İzmir’de de artık her yerde bulunmuyor. Ancak Hatuniye Camisi ve Dönertaş yolunda bulabilirsiniz. Tatmadıysanız merak edip içmenizi tavsiye ederiz.


Konu İçerisinde yazmayı unuttuğumu veya yazılması gereken diğer şeyleri, görüşlerinizi, düşüncelerinizi, yorum yaparak belirtirseniz çok sevinirim dostlar..

Eğer Sizinde Yolunuz Bir Gün İzmir’e Düşerse, Gezi Biletim’in Size Rehber Olmasını Dilerim..


 

Bir Cevap Yazın

You May Have Missed