Mersin’de Gezilecek Yerler! Mersin Plajları!

Mersinde-gezilecek-yerler-Mersin-plajları

Mersin’de Gezilecek Yerler! Mersin Plajları!

Gezi Biletim’den herkese merhaba dostlar, uzun zamandıryoktum bunun sebebi ise yeni yerler gezdim gördüm, şimdi size gezdiğim yerlerden biri olan Mersin ile geldim. Mersin’de çok sevdiğim dostumun yanına gitme fırsatı oldu ve bu fırsatı değerlendirerek, küçük bir Mersin gezisi yaptık.

Sizlere öncelikli olarak kendi gezdiğim gördüğüm yerleri anlatacağım, tavsiyelerde bulunacağım. Sonrasında ise Mersin’de genel olarak neler yapılır, gezilecek yerler nereler, yenilecek yemekler, tadılacak lezzetler neler, kalınabilecek oteller, pansiyonlar ve apartlardan bahsedeceğim.

Gezi planımızı yapmaya başlamadan önce Mersin hakkında bazı bilgilendirmelerde bulunacak olursak; Akdeniz bölgesinde bulunan bu şehir, fazlasıyla doğal güzellikleri ile dolu, oldukça sıcak, sevecen insanların bulunduğu, güzel bir memleket. Gözünüzün alabileceği kadar limon ağaçları ile dolu bir yerdir Mersin. 

Lafı fazla uzatmadan Mersin’de neler yapılır, Mersin’de gezilecek yerler nereler, Mersin’de konaklama yapılabilecek oteller, pansiyonlar neler, Mersin’de tadabileceğiniz lezzetler neler birlikte inceleyelim dostlar.


MERSİN GEZİLECEK YERLER


KIZ KALESİ


KIZKALESC4B0 Mersin'de Gezilecek Yerler! Mersin Plajları!

Mersin denilince çoğu kişinin aklına gelen yerlerden biriside Kız Kalesi olmaktadır. Aslında bu Kız Kalesi bize İstanbul’da bulunan Kız Kulesi’nden biraz çağrışım yapıyor. Kız Kalesi de aynı Kız Kulesi gibi denizin ortasında bulunuyor. Gerçekten insanın aklı hayali sığmayabiliyor. Kocaman kale nasıl oluyor da denizin ortasında oluyor dimi?

Eşsiz güzelliğe sahip olan Kız Kalesi’ni ziyaret etmek isteyebilirsiniz. Tabi ki bunun için bir ulaşım var sahilden Kız Kalesine giden tekneler bulunmakta ve sizde bu tekneler sayesinde Kız Kalesine gidebilirsiniz.

Kız Kalesine Nasıl Gidilir?

Mersin’e 60 km, Erdemli’ye 23 km uzaklıkta bulunan kaleye Mersin-Silifke arası çalışan özel otobüslerle ulaşmak mümkün dostlar. Mersin gezinize Kız Kalesi’ni eklemenizi tavsiye ederim.


SUNTURAS ŞELALESİ (SANTA İRAS)


SUNTURAS2-1024x768 Mersin'de Gezilecek Yerler! Mersin Plajları!

Az önce de bahsettiğim gibi Mersin oldukça sıcak bir yer, özelliklede ilk defa gidecekler için fazlasıyla sıcak gelecektir. Biz belki de bulunduğumuz yerlerde güneşe hasret kalıyor iken, Mersin’de insanlar gölgelere hasret kalmaktadır. Böylesine sıcak bir memlekette serinleyecek bir yer yok mu? Olmaz mı efenim, tabi ki var. Serinlemek ve doğa harikasına tanık olmanın mükemmel bir yeri olan Sunturas Şelalesi Mersin’in sıcağından kaçmak için mükemmel bir yer.

 IMG_4803-768x1024 Mersin'de Gezilecek Yerler! Mersin Plajları!

Sunturas Şelalesine Nasıl Gidilir?

Mersin merkezden Gözne yolu istikametinden, Aslanköy yol ayrımına döndükten 15-20 dakikalık bol çakıllı, dönemeçli, taşlı ve zorlu yolculuktan sonra muhteşem yere ulaşabilirsiniz. İlk kez gideceklere, daha doğrusu araç vasıtası ile gideceklere verebileceğim tavsiye ise hız limitini aşmadan yavaş gitmeleri olacaktır.


KLEOPATRA KAPISI


KLEOPATRAKAPISI Mersin'de Gezilecek Yerler! Mersin Plajları!

Mersin’in bir başka güzelliği ise Kleopatra Kapısıdır. Rivayete göre Mısır Kraliçesi Kleopatra’nın denizden gemilerle gelip Tarsus’a girdiği kapıdan Romalı General Antonius ile görüşmeye gittiğinden söz edilmektedir. Tarsus surlarından geriye kalan kapının Deniz Kapısı olan ismi geçmişi nedeniyle Kleopatra Kapısı‘na dönüşmüştür.


CENNET CEHENNEM OBRUKLARI/MAĞARALARI


CENNETCEHENNEMOBRUKLARI-MAC49EARALARI Mersin'de Gezilecek Yerler! Mersin Plajları!

Mersin denilince akla gelen bir diğer eşsiz güzellik ise Cennet Cehennem Mağaralarıdır. Bu çöküntüler, bundan milyonlarca yıl önce, hatta insanlık daha ortada bile yokken, Miyosen Çağ’da mağaraların tavanının çökmesi sonucu oluşmuş.

Cennet, içine merdivenle inilebilen, en dibinde de bir mağara olan, Cehennem ise içine sadece dağcılık ekipmanı ile inilebilen darlıkta ve derinlikteki obruk. Mağarada müze kart geçerlidir.

Cennet cehennem mağaraları civarında çok güzel yörük kahvaltısı hazırlayan yerler bulunmaktadır. Benim tavsiyem güzel bir yörük kahvaltısı ardından cennet cehennem mağaralarını ziyaret etmeniz olacaktır. Hem de kahvaltıyı sindirmek için cennet cehennem mağaralarına bir yürüyüş sizin için iyi olacaktır.

Cennet Cehennem Mağaralarına Nasıl Gidilir?

Cennet Cehennem mağaraları Mersin’in Silifke ilçesinde bulunmaktadır. Silifke-Mersin kara yolunu takip ederken yolda gördüğünüz kuzeye dönen sapağa saparak mağaralara ulaşmanız mümkün olacaktır.


ASTIM MAĞARASI


ASTIMMAC49EARASI Mersin'de Gezilecek Yerler! Mersin Plajları!

Mağaraları bilerek art arda yazıyorum çünkü bu mağaralar birbirine yakındır. Yani Cennet cehennem mağaralarına gitmişken Astım Mağarası’na da gidip ziyaret edebilirsiniz. Astım Mağarası, 15 metrelik derinliğe sahip. Spiral biçimli merdivenler aracılığıyla ziyaret edebileceğiniz mağaranın iç kısmı etkileyici görünüme sahip sarkıtlar ve dikitler ile dolu. Havasının astım hastalarına iyi geldiğine inanılmaktadır.


YERKÖPRÜ ŞELALESİ


YERKC396PRC39CC59EELALESC4B0-1024x573 Mersin'de Gezilecek Yerler! Mersin Plajları!

 

Mersin’de sadece bir tane şelale olduğunu zannetmeyin sakın! Mersin’de birden çok şelale bulunmakta ve hepsi gerçekten birbirinden farklı güzellikler içermektedir.  Bunlardan birisi de başlıkta gördüğünüz gibi Yerköprü Şelalesi’dir. Yerköprü şelalesi Mersin’in Mut ilçesinde bulunmaktadır.

Yerköprü şelalesinin bir diğer güzelliği ise bir şelale mevkine vardıktan sonra sesini duyuyorsunuz fakat görüntüsünü göremiyorsunuz. Bunun için aracınızdan inip muazzam bir kanyonun içinden geçmeniz gerekmektedir. İşte o zaman Yerköprü şelalesinin sesiyle birlikte muhteşem güzelliğine de tanık oluyorsunuz.


ADAM KAYALAR


ADAMKAYALAR Mersin'de Gezilecek Yerler! Mersin Plajları!

Mersin’in bir diğer doğal güzelliği de Adam Kayalardır. Dünyada eşine az rastlanan bir mirastır aslında. Hem yerli hem de yabancı turistlerin ilgisini oldukça fazla çeken bu Adam Kayaları birde siz ziyaret etmelisiniz. 9 niş içerisinde 11 erkek, 4 kadın, iki çocuk, bir dağ keçisi ve Roma kartalı kabartmasından oluşmaktadır. Bir de tabi ki bunları yakından görmek var.

Adam Kayalara Nasıl Gidilir?

Adamkayalar, Silifke-Erdemli karayolu üzerinde Kızkalesi’ne yakın bir konumda bulunuyor. Kızkalesi’nden Erdemli’ye doğru ilerlerken Uzuncaburç tabelasını takip ederek, 5-6 km sonra Adamkayalar sapağına varılmaktadır. Bu sapak sonunda ise Adam kayalara ulaşacaksınız.

Dostlar Mersin ve ilçelerinde gezilecek daha birçok yer bulunmaktadır. Ben size en çok gidilen yerleri tanıtmak istedim. Birde şimdi Mersin’de denize girilecek yerlere değinmek istiyorum. Bu kadar sıcak olan memlekette denize girmemek olmaz dimi? Hadi gelin birlikte Mersin’de nerelerde denize girilebilir bir bakalım.


Mersin Plajları / Mersin’de Denize Girilecek Yerler


YAPRAKLI KOY


YAPRAKLIKOY28329 Mersin'de Gezilecek Yerler! Mersin Plajları!

Dostlar Mersin’de denize girebileceğiniz en mükemmel yerlerden birisi de burasıdır. Turistlerin akın etmesini bırakın, Mersinlilerin bile en çok tercih ettiği yerlerden birisidir Yapraklı Koy. Doğal bir havuz gibi bir yer Yapraklı Koy. Su derinliği ise yaklaşık olarak 5 metre belki vardır. Denize girmek için mükemmel bir yer, şezlonglar güzel bir sıra ile dizilmiş ve basamak edasıyla yukarı doğru çıkmaktadır. Anlatması gerçekten zor fakat güzelliği, manzarası, denizi muhteşem bir yerdir. Kesinlikle tavsiye ederim.


KIZLAR HAMAMI KOYU


KIZLARHAMAMIKOYU Mersin'de Gezilecek Yerler! Mersin Plajları!

Denize girilebilecek bir başka yer ise Kızlar Hamamı Koyu’dur. İsminin kızlar hamamı olmasının nedeni mitolojiye dayanıyormuş. Rivayete göre, Zeus’un kızları burada banyo yaparmış. Burada da su o kadar berraktır ki, deniz gözlüğüne ihtiyaç duymayacağınız bir yerdir.


TİSAN TATİL KÖYÜ


TC4B0SANTATC4B0LKC396YC39C Mersin'de Gezilecek Yerler! Mersin Plajları!

Burayı nasıl anlatsam bilemedim, burası o kadar güzel doğallıkta bulunan bir yer ki, yani yolu biraz uzun fakat oraya vardığınızda o yolun uzunluğunu unutuyor, manzaranın güzelliğine, suyun güzelliğine, kumun parlaklığına vurulup kalıyorsunuz.

Tisan’a Taşucu’ndan Antalya yoluna doğru devam ederken Tisan ayrımından saparak ulaşılır. Küçük ve dar bir yoldan önce tırmanarak sonra yokuş aşağı inerek Tisan’a ulaşılır. Yolu tırmanmaya başladığınız en üst noktada harika ve eşi benzeri olmayan bir yarım ada manzarası ile karşılaşacağınız aklınızda bulunsun derim. Aracınızı birkaç saniye durdurup güzelliğin tadını çıkarmalısınız.


KIZ KALESİ PLAJI


KIZKALESC4B0PLAJI Mersin'de Gezilecek Yerler! Mersin Plajları!

Kız kalesi ziyaretinizde sıcaktan bunaldığınız vakit, deniz tamda sizi serinletmek için mükemmel olacaktır. Derin olmayan sığ bir yerdir Kız Kalesi Plajı, fakat şöyle bir sorun vardır ki, eşyalarınız sahilde bırakmamanızı tavsiye ederim. Sebebi ise malum hırsızlıkların olmasıdır. Aracınız var ise aracınızda değerli eşyalarınızı bulundurabilirsiniz.


Konu İçerisinde yazmayı unuttuğumu veya yazılması gereken diğer şeyleri, görüşlerinizi, düşüncelerinizi, yorum yaparak belirtirseniz çok sevinirim dostlar..

Eğer Sizinde Yolunuz Bir Gün Mersin’e Düşerse, Gezi Biletim’in Size Rehber Olmasını Dilerim..


 

Bir Cevap Yazın

You May Have Missed